Türkiye Fotoğrafı Nerede? – Ahmet Sel

Türkiye Fotoğrafı Nerede? – Ahmet Sel

İFSAK Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Fotoğraf sanatının ve fotoğrafçılığın Türkiye’deki gelişimi ve dünyadaki konumu üzerine, konuğumuz Ahmet Sel ile sorgulayıcı bir söyleşi için tüm sanatseverleri 25 Ocak Perşembe günü, saat 19:30’da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonu’na bekliyoruz.

Söyleşimiz, soru ve yanıtlar çerçevesinde şu konuyu merkezine almaya çalışacak: Türkiye’de bir yandan güzellemeci büyük abilerin etkisi, diğer yandan çeşitli dernek ve gezi etkinlikleri arasında bir sosyalleşme aracı olarak sıkışıp kalan fotoğraf hangi patikaları takip edip bağımsız bir ifade aracı olgunluğuna ulaşabilir? Fotoğrafın yuvası olarak kabul edilen ülkelerde bu sorun nasıl çözüldü?

Ahmet Sel

Ahmet Sel (1956) belgesel ve portre fotoğrafçılığı alanında çalışıyor. Sel, 1981-1990 yılları arasında Paris’te La Cinq TV kanalında çalıştı. 1990-2000 yılları arasında Moskova’da yaşayan fotoğrafçı bu süre zarfında SipaPress için foto muhabiri ve büro şefi olarak görev yaptı. 2000 yılları başında Fransa’ya dönen Ahmet Sel, 2006 yılına kadar Paris’te Sipa Press’te görev yapmış ve sonrasında serbest fotoğrafçı olarak yoluna devam etmiştir. Sel, 2009 yılından bu yana Türkiye’de yaşamaktadır. 2012-2019 yılları arasında Anadolu Ajansı’nda Görsel Haberler Yayın Yönetmeni olarak çalışan Sel’in Fransa ve Türkiye’de yayınlanmış ve aralarında “Moskova İnsanları”, “Kabil Portreleri” ve “Davutpaşa” olan kitapları bulunmaktadır. Sel, başta Istanbul Photo Awards olmak üzere çeşitli uluslararası ve ulusal yarışma jürilerinde yer almaktadır. Fotoğrafları birçok müze ve galeride sergilenmekte olup, özel ve kamu koleksiyonlarında bulunmaktadır. 2003 yılında “Fujifilm Press Photo Award France” portre kategorisinde, 2004 yılında ise National Magazine Awards Foundation (Kanada) tarafından “Words & Pictures” kategorisinde Altın Ödül kazanmıştır. Ayrıca, 2021 TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) ödülü ve 2023 FOTON Derneği Jüri Özel Ödülüne layık görülmüştür. Sel, 2022 yılında Saraybosna Fotoğraf Festivali’nde portre kategorisinde 1.lik ödülünü kazanmıştır.

Afiş tasarım: Sara Arslan