Galata Köprüsü – 255 ve 256. Dönem Temel Fotoğraf Semineri Proje Grubu

İFSAK Galeride Yeni Sergi Açılışı!

İFSAK Galerilerinde Sergiler Açılmaya Devam Ediyor!

İFSAK, “Birlikte” ürettiği çalışmaları izleyicileriyle yeni bir sergi ile buluşturuyor. İFSAK Lokal ’de, İFSAK 255 ve 256. Dönem Temel Fotoğraf Semineri Proje Grubu’nun “Galata Köprüsü” sergisi açılıyor. 24 kişinin katılımı ile gerçekleşecek sergi 27 Ocak – 15 Şubat 2024 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

“Galata Köprüsü’nde Bir Yılın Hikayesi

Zaman bir başka akıyor Galata Köprüsünde. Gün nerede başlıyor, nerede bitiyor belli değil. Üsküdar’ın arkasından doğan günün ışıkları bazen köprüde balıkçıların gece yaktıkları ateşin üzerine düşüyor, bazen de güneşin doğuşuna tanıklık etmeye gelen fotoğrafçılarla paylaştıkları çaylarının. Dünyanın en muhteşem güneşi diğer yanından batıyor. Köprü sessizce izliyor onu, hiç uyumadan, her yanında yaşam devam ederken….

Yaşam bir başka akıyor Galata köprüsünde. İstanbul’un tam ortasında, bir eli Sultanahmet, bir eli Beyoğlu’nda… Dünya üzerinden geçerken, içiçe geçen milyonlarca anda atıyor köprünün nabzı. Altından akan o güzelim balıklar, balıkçıların elinden yiyen canım İstanbul martıları… Köşedeki bağlamacı amcanın en sadık dinleyicisi sarman, her fotoğrafa poz veren. Limoncu amca ile balon oyuncağı satan dayı ise ekmeğinin peşinde, istemiyorlar fotoğraf çektirmek, cıvıl cıvıl limonlarla, baloncuklara inat.

Yaşam köprünün her yerinde, köprü ise herkesin yaşamının içinde… Kiminin evinin baş köşesine yerleşiyor, evlilik fotoğraflarını sarmalarken, kiminin sofrasına Balıkçı Salih’in tuttuğu balıklarda. Kimisi de çekiyor içine köprünün nefesini nargilesinin dumanında, göz kamaştıran gün batımını izlerken köprünün altında.

Biz, IFSAK’ın 255 ve 256. dönem fotoğrafçıları büyük bir heyecan ve mutlulukla bir senesine şahitlik ettik Galata köprüsünün, o ise yüzyıllardır şahit İstanbul’a…

Yazan: Pınar Kaya

Danışman; Mehmet Naci Demirkol

Danışman Yardımcısı;  Tülay Aslan

Sergide Yer Alan Fotoğrafçılar; Aysen Yılmaz , Ayşe Hamra Uzun, Can Özdemir, Cem Bico, Defne Orhun, Doğan Gülaydın, Elif Sonay Baki, Ergin Özcan, Faik Kemal Özoğuz, Füsun Çavuşoğlu, Havva Pınar Candan, Hilal Mertek, Hülya İşcanlı, Hülya Kargın, Mehmet Arıoğul, Mehmet Kürşat Tarkan, Mustafa Yıldırım, Onur Yeniçeri, Özlem Fidan,  Pınar Kaya, Serap Başak Arslan, Serdar Akkaya, Serkan Taştan, Yasemin Genç

Afiş tasarım: Sara Arslan

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin