Proje: Kırmızı

İFSAK Galeride Yeni Sergi Açılışı!

İFSAK, “Birlikte” ürettiği çalışmaları izleyicileriyle buluşturmaya devam ediyor. İFSAK Galeri’de “Proje: Kırmızı ” sergisinin açılışı yapılacak.

1 Nisan – 27 Nisan 2023 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

Proje:Kırmızı;

Otizmin rengi yakın zamana kadar “mavi” idi ama daha sonra otizmli inisiyatifleri “kırmızı”yı tercih ettiğini belirtti. Bunun en önemli nedenlerden biri görünür olmayı istemeleriydi. ÖÇED ve İFSAK da Proje “KIRMIZI” diyerek, otizmi ve otizmlilerin sorunlarını daha görünür kılmayı ve onların yanında olmayı hedefliyor.

Genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden otizm, kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması şeklinde ifade ediliyor. Otizmlilerin fiziksel görünüş özellikleri bakımından akranlarından farkı yok. O yüzden kamusal alanlarda otizmli oldukları hemen anlaşılmıyor. Toplumun otizmi yeterince bilmemesi ise hem otizmlilerin hem de ailelerinin hayatını zorlaştırıyor. Otizmli çocukların duyusal ve davranışsal problemleri varsa, aileleri gittikleri mekânlarda mücadele vermek zorunda kalabiliyor. Erken çocukluk döneminde otizmlilerin yoğun özel eğitim alabilmesi onların gelecekte bağımsız bireyler olabilmesi hayati önem taşıyor. Fotoğraflarda yer alan kırmızının çeşitliği Otizm Spektrum Bozukluğundaki yelpazenin genişliğine de işaret ediyor.

İFSAK üyesi fotoğraf sanatçılarının ürettiği fotoğraflar ve projenin geliri ile otizmli çocukların eğitimin desteklenmesi hedefleniyor.

Proje Danışmanı; Mehtap Canver Ercan.

Danışman Yardımcısı; Dila Çeçen.

Sergide Yer Alan Fotoğrafçılar; Abidin Kaplan, Ayça Kurtoğlu,Berna Yazıcı, Birsen Uzun, Canan Akın, Emine Bingül Pektaş,Gülay Özdabak, Hakan Dilman,Haluk Pektaş,Hatice Hilal Doğan, Işıl Yaman, İsmail Sadık Oğuz, Mehmet Naci Demirkol, Nil Ayral, Özlem Bay, Sidar Aksoy, Sinan Okan Çavuş, Tania Sisa, Tayfur Kesik, Yeşim Dündar, Zeynep Hüsman

Afiş tasarım: Sara Arslan

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin