Gözlem/Tasarım/Üretim: Boşlukta Belgeseli

Gözlem/Tasarım/Üretim: Boşlukta Belgeseli
İFSAK Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!
İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu tarafından düzenlenen, Somnur Vardar ile gerçekleşecek söyleşiye tüm sanat severleri bekliyoruz. Etkinlik 21 Mayıs Salı günü saat 19:30’da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonu’nda gerçekleşecektir.

Toza ve betona teslim olmuş kenti uzaktan izleyen gözlerimiz bir şantiyede iki genç adama takılır. Mardinli atanamamış öğretmen Ferhat ile üniversite hayali kuran kuzeni Emrah, dedeleri ve babalarından sonra ailenin üçüncü nesil erkekleri olarak inşaatlarda duvarcılık yaparlar. Daha iyi bir seçenek çıkana kadar ikisi de bu işe mecburdur. Zorlu çalışma koşulları ve gelecek
kaygısıyla bunalan iki genç bu kısır döngüden çıkmanın yollarını ararken, film işçi koğuşlarındaki yaşamlara, ücretlerini alamayan işçilerin şantiye işgallerine ve büyük bir kentsel yıkıma tanıklık eder.

Somnur Vardar’la, yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptığı 2022 yapımı 67 dakikalık Boşlukta filmiyle kentsel dönüşümün tam ortasında kalmış bir daireden çevredeki şantiyeleri izlerken sahaya inme kararını ve gözlemlerini bir filme dönüştürme sürecini konuşacağız.

FİLM EKİBİ :
Görüntü Yönetmeni: SEDAT ŞAHİN
Kurgu: EYTAN İPEKER (KUDA)
SOMNUR VARDAR
Orijinal Müzik: CENKER KÖKTEN
Ses Tasarımı: YALIN ÖZGENCİL
TAYLAN GEÇİT
Final Mix: UTKU GÜRLER
Renk Tasarımı: SERTAÇ TOKSÖZ
FİLMİN ALDIĞI ÖDÜLLER :
55. SİYAD Ödülleri En İyi Uzun Metrajlı Belgesel
2023 Uluslararası İstanbul Film Festivali, Ulusal Yarışma – En İyi Belgesel
2023 İstanbul Documentarist Film Günleri -En İyi Görüntü Yönetmeni
2023 22. DokuFest Balkan Dox Yarışması – En İyi Balkan Belgeseli
2024 7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali – SİYAD En İyi Belgesel Ödülü

Biyografi

Somnur Vardar Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. New York’taki New School for Social Research’te Medya Çalışmaları alanında yüksek lisans yaptı. Türkiye’ye dönüşünün ardından önce bir haber kanalında, ardından bağımsız olarak yerli ve yabancı çok sayıda belgeselde araştırmacı, metin yazarı, yapımcı ve yönetmen olarak görev aldı. Yeditepe Üniversitesi’nde Belgesel Sinema dersleri verdi. Çeşitli üniversitelerde ve STK’larda sözlü tarih ve belgesel atölyelerine eğitmen olarak katıldı. Belgesel yönetmeni ve kurgucusu olarak çalışıyor.

INSTAGRAM : @somdediks , @boslukta_drifting
X: Somnur Vardar (@somnurv)

Afiş Tasarım: Sara Arslan