“ BEYAZ DEV ” Deneysel bir yolculuk– Ali Balkı

“ BEYAZ DEV ” Deneysel bir yolculuk– Ali Balkı


İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!
Konuk olarak Ali Balkı’yı ağırlayacağımız “ BEYAZ DEV ” Deneysel bir yolculuk” söyleşi etkinliği, 28 Mayıs 2024, Saat 19.30 ‘da İFSAK ’da. 
“ BEYAZ DEV ” Deneysel bir yolculuk.
Tonlarca ağırlığa rağmen hafif kalabilmek, şekil değiştirebilmek, bazen şeffaf kalabilmek, arkana rüzgarı alabilmek, sınır tanımadan vizesiz dolaşabilmek, hep gezgin olmak, gerektiğinde renk değiştirebilmek, bazen su olabilmek bazen de şimşek, şaire, ressama, fotoğrafçıya ilham verebilmek, geceleri görünmez olmak, yeniden doğabilmek, bazen çok hızlı bazen yavaş kalabilmek, kuşlarla yarışabilmek kim istemezki ! “BEYAZ DEV” bunların hepsini yapabiliyor ya insan !

İnsanın ne ve kim olduğuna bir türlü karar veremediğimiz bu düzende; doğanın üstünlüğünü görememek, onu anlamadığımız için başımıza nasıl dertler açacağını fark edememek, benden sonrakinin hakkını koruyamamak, kimliğini ve adaleti unutmak, kiracı olduğumuz yerde kendimizi ev sahibi zannetmek, sürekli tüketmek, kirletmek, yaşamı okuyamamak, kronik çağdaş insanın arızalarından biri olarak, tedavi edilmeyi bekliyor. Kendimizi açmadan çiçek, uçmadan kuş zannetmek… off
Yere yatay bakmak artık ufukları daraltıyor. Son Çare; Başımızı hafifçe yukarı kaldırarak başlayabiliriz, belki de biraz şiir…. O da yetmezse; Yeniden doğabilmek için bir bulut olabilmek bu gezegende belki de tek çare.
Bilgi sonsuzdur.
Özgürlüğü seçersen.
Bir avuç gökyüzüdür, bunu bize söyleyen.

Ali BALKI-2024

Ali Balkı;
1961 Yılında İstanbul da doğdu. 1982 Mimar Sinan Üniversitesi – Güzel Sanatlar Fakültesi – Uesyo Tekstil sanatlarından mezun oldu. İFSAK ve FOTOGEN üyesidir. Ulusal ve uluslararası bir çok sergilere, söyleşilere, etkinliklere, ve jürilere katılarak fotoğraf sanatının gelişmesini destekledi. Çalışmaları kurum arşivlerine ve kataloglarına kabul edildi. Bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerinden bazıları: 1993-1997 Evren sevgisi ve yaşamın gizemi, 2000-2004 Cesur bir dünya için, 2014 Sessiz ışık, 2010-2019 Uzay ve İnsan, 2019-2024 Beyaz dev. 2008 -2010 Fotoritim sanal dergisin de “Görünmeyenin Gücü” köşesin de deneme yazıları , öyküleri, şiirlerini paylaştı. 2006 retrospektif bir kitabı yayınladı. 1999’da Uluslararası Fotoğraf Fedarasyonundan AFİAP ünvanı aldı. Önemli ödülleri; 1998 de Şinasi Barutçu Kupası, 2012 Mehmet Aksoy- İnsanlık Anıtı- Ulusal birincilik. 1994 İBB –Ulusal birincilik. 2021 PSA Interclub Creative ABD Altın madalya, 1998 FIAP Danimarka- The Golden Best Essay Ödülü. 1999-2003 Fotogen Fotoğraf Sanatı Derneğinde 4 yıl yönetim kurulu başkanlığı yaptı.
alibalki@gmail.com
www.alibalki.com

Afiş Tasarımı: Sara Arslan