İki Ben Anlatıları

İFSAK Çevrim içi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK bünyesinde danışmanlığını Nursen Bilgin Kadayıfçıoğlu , danışman yardımcılığını Gülsevil Erişi’nin yaptığı “ İki Ben “ proje grubu tarafından hazırlanmış olan “ İki Ben Anlatıları “ İFSAK TV‘de .

08.04.2021 Saat 20.00 de “ İki Ben “ proje grubu katılımcıları , danışman ve danışman yardımcısı ile birlikte gerçekleştireceğimiz canlı yayına sorularınız ve yorumlarınızla katılabilirsiniz.

Proje Albümü için tıklayınız

Etkinlik Yayın Linki 

İKİ BEN ANLATILARI

Kimlikler, temsiliyet ve bakan taraf olmanın iktidarını sorgulayan, bunu yaparken deneyimi esas alan bir fotoğraf projesidir İKİ BEN.

Fotoğraf makinesini başkalarına çevirerek yaşamlarının sürekliliğinden, kimliklerinin akışkanlığından koparıp aldığımız anlık imgelerle oluşturduğumuz temsillerin şiddet barındırması içten bile değildir. İmgenin sahibi ile karşılıklı eşitlik ve rıza temelinde ilişki kurup imgeyi bağlamına oturtmadıkça şiddetin kaçınılmaz olduğunu bile söyleyebiliriz.

Bakan ve bakılan arasında hiyerarşik olmayan bir ilişki kurmak mümkün müdür?

Bunu sağlamanın yolu nedir? Önce kendi gerçekliğimizle yüzleşmek işe yarar mı?

Tüm bu sorular üzerinde düşünmek ve yanıt aramak amacıyla 28 Kasım 2019 da yola çıktık. Ötekine ait bir gerçeklik temsilinin peşine düşmeden önce kendi gerçekliğimize bakma, kameranın önünde ve arkasında olma, yani özne ve nesne olma hallerini deneyimledik. Değerli olduğunu düşündüğümüz bu deneyimleri İKİ BEN ANLATILARI olarak paylaşmaya karar verdik.

Proje Danışmanı: Nursen Bilgin Kadayıfçıoğlu
Danışman Yardımcısı: Gülsevil Erişi

Katılımcılar:
Bahar Sayıner
Banu Cihan
Betül Toygar
Birsen Uzun
Emine Bulmuş
Fatma Altun
Fikriye Bulunmaz
Fuldan Aktaş
Jülide Torun
Münevver Antzcak
Nil Ayral
Şükran Başmergen
Sultan Gülçin
Zeynep Yılmaz