“Zemheri İstanbul” Fotoğraf Gösterisi ve Kitap Tanıtımı!

Zemheri İstanbul” Fotoğraf Gösterisi ve Kitap Tanıtımı!

Fotoğraf Gösterisi ve Kitap Tanıtımı, 10 Haziran 2023, Saat 14.00 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salon’unda.

Zemheri İstanbul,

Fotoğrafçı ve yönetmen Serkan Turaç’ın, Zemheri İstanbul Midwinter adlı yeni kitabı YEM Yayın tarafından yayımlandı.

 Dekar Yapı ve Yatırım A.Ş.’nin değerli katkılarıyla Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan kitap; Serkan Turaç’ın 1995-2015 yılları arasında çektiği siyah-beyaz fotoğraflarla, “kış İstanbulu”nu görselleştirerek anlatıyor. Birinci baskısı tükenen kitabın ikinci baskısı Yem Kitapevinden alınabilinir. 

Kitapta yer alan fotoğraflara gazeteci-yazar Devrim Kalkan’ın yorum-açıklama niteliğindeki resim altyazıları eşlik ediyor. Zemheri İstanbul Midwinter; soğuk havası, zorlu koşulları, martıları, köprüleri, tarihi yapılarıyla İstanbul kent dokusunun bütüncül bir genel fotoğrafını okuyucuya sunarken bu kadim kentin güzelliklerinin yanı sıra zorlayıcılığının da belleklerden çıkmaması gerektiğini hatırlatıyor.

Kitabın Editörlüğünü Burim Myftiu yaptı. İngilizce çevirilerini Ebru Turaç, grafik tasarımını ise Salih Akman üstlendi.Ayrıca kitap içinde Prof. Güler Ertan ve eğitmen fotoğrafçı Burak Şenbak’ın da hem İstanbul kışları hem de Serkan Turaç’ın fotoğrafları üzerine yorumları yer alıyor.

 Serkan Turaç, Zemheri İstanbul Midwinter’daki sunuş yazısında şunları söylüyor:

“Doğduğum şehir İstanbul… Büyüdüğüm, sevindiğim, üzüldüğüm, dertleştiğim, sevdiğim, evlendiğim, çocuğumun doğduğu şehir İstanbul… Nereden başlasam anlatmaya, bilemediğim şehir. Sokakları, tarihi alanları, geçmişe direnen binaları, yeni yapıları ve bir o kadar da insanları. Her biri birer roman gibidir okumak isteyene. Ama bizim konumuz roman değil fotoğraf, görsel hikâyeleriyle yarına kalacak olan bir değer.

Eski dilde ‘zemheri’ yani karakış… Zemheri İstanbul fikri; benim son yıllarda üzerinde çokça düşünerek yaptığım bir arşiv taraması sonucunda, 1995-2015 yılları arasında ürettiğim kış fotoğraflarından oluşan bir seçki. Her mevsimi farklı olan İstanbul’un karakışlarını yansıtmaya çalıştım sizlere.

Fotoğraf hayatımın vazgeçilmez bir parçası, nefes almak gibi zaruri benim için. Şehir kavramı ise İstanbulla özdeşleşir hayatımda. Bu iki sevdiğim önemli parçam; fotoğraf ve İstanbul ile karşınızdayım. Soğuk havası, zorlu yokuşları, köprüleri, martıları, kedileri ve insanları bu kitapta
bir araya geldi. Kar yağdığı zaman insanın içinde değişen duyguları, sevinç ve endişeleri yaşayan biri olarak; soğuk ve yağışlı İstanbul’un, fotoğraflandığında nasıl da güçlü bir etki yarattığını gözlemledim. Bu fotoğraf kitabı İstanbul kışlarında yaşamın zorluklarını bize bir belge niteliğinde sunarken, görsel açıdan da keyfine varmak isteyeni mutlu edecek türden. Yarınlarda neler olur bilinmez ama hepimizin kıymetlisi, dünyanın başkenti olacak şehrime armağan olsun…”

Serkan Turaç

Fotoğrafçı / Yönetmen

İstanbul’da dünyaya geldi. Yüksek öğrenimini ‘Reklam ve Halkla İlişkiler’ üzerine yaptıktan sonra ‘Fotoğraf ve Kameramanlık’ bölümünü bitirdi. ‘Basın Fotoğrafçılığı’ eğitimi aldı. 1992 yılında yerel bir gazetede muhabirliğe başladı. Yerel gazetelerde köşeyazarlığı yaptı. Birçok dergi ve gazete için yazı ve fotoğraf üretti. Son olarak Mirror Dergisi’nde Yayın Yönetmeni ve Beşiktaş Yaşam Dergisi’nde Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı. İmza attığı üç belgesel başta olmak üzere kısa ve uzun metraj filmlerde çeşitli görevler aldı. Kısa ve belgesel filmlerde yönetmenlik yaptı. Bodrum Kısa Film Atölyesi’ni kurdu. Kısa film seminerleri düzenliyor. Şirketler için tanıtım filmleri ve fotoğrafları çekiyor. Fotoğraf sergilerinin yanı sıra görsel fotoğraf sunumları ve fotoğrafçılar için kitaplara editörlükler yapmayı sürdürüyor. Fotoğraf, video ve sinema dallarında seminerler veriyor.

İki dönem yürüttüğü İFSAK Başkan Yardımcılığı görevinden sonra 2013-2015 yılları arasında İFSAK Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. İFSAK Dergisi’nde Yazı işleri Müdürlüğü ve Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundu.

Görsel dalda küratörlüğü bulanan Serkan Turaç, birçok sergi ve festival organize etti. TFSF eğitim kitabında bölüm yazdı. Özel kurumlara, üniversitelere, derneklere, fotoğraf kulüplerine rehberlik görevini sürdürürken bununla birlikte İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nde bilirkişilik yaptı. Ulusal ve uluslararası (FIAP-UPI-PSA) alanda düzenlenen pek çok yarışmada fotoğraf ve sinema dallarında jüri üyeliği yaptı. AKYA Film Prodüksiyon çatısı altında fotoğraf, video ve sinema çalışmalarına devam eden Serkan Turaç, İFSAK üyesi; BÜFOD, Sille Sanat Sarayı, Muş Fotoğraf Sanatı Derneği ve Halikarnas BOFSAD’ın “Onur Üyesi”dir. Turaç, FIAP Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (Fédération Internationale de l’Art Photographique) EFIAP/b ve GPU (Global Photographers Union) ZEUS unvanlarını taşıyor.

Onur Üyelikleri

Sille Sanat Sarayı

Büyükçekmece Fotoğraf Derneği

Halikarnas BOFSAD

Muş Fotoğraf Sanatı Derneği

www.serkanturac.com / www.bodrumkisafilmatolyesi.com  / www.akyafilm.com  adı altında bir internet sitesi bulunmakta.

Fotoğraf Projeleri 

Serkan Turaç’ın Danışmanlığındaki Projeler:

Referans Çağrışım / Şehrin Tanıkları / İzler İzlenimler 2022 /Görsel Öyküler / Şiirlerle İstanbul / Kartpostallarla Bodrum / SEMT / Kartpostallarla İstanbul / İz Bırakanlar / FOTOMOTION / Kaos / Dünya su Günü  / Minimalizm /İFSAK Deneysel Grubu / 1 Mayıs / Kütüphaneler Günü / Sanat Limanı Lise Çalışması/ Eğitim-Sen fotoğraf projeleri / Samsung FK / Sokak Yemekleri / Afrika’dan / Büyükçekmece’nin Büyükleri 1 / Beşiktaş Koleji / TED Koleji fotoğraf çalışmaları

Yayın ve kitap projeleri:

Referans Çağrışım / Şehrin Tanıkları / Teoria / İnsan Böyle Bir Şey Kitabı / OPET ORBİS ve ORBİT Kitapları /  Ütopya’dan Distopya’ya Kitap Çalışması, / İzler İzlemimler kitabı / Kartpostallarla Bodrum Kitabı /  İFSAK 2015 Kitabı / İz kitabı /  Kültür Bakanlığı Muş Lale Projesi / Çocuk İşçiler Kitabı / İFSAK Dergileri / 2010 Kültür Başkenti Projesi / Enerjik Bakış Kitabı / İFSAK Ayın Yarışması Almanağı / Ulusal ve Uluslararası Fotoğraf Yarışmaları Kitapları / İBB Dört Mevsim İstanbul Projesi / İstanbul Fotoğraf Noktaları Projesi / Beşiktaş Yaşam Dergisi/ Mirror Dergisi / Ustaların Gözünden Samsung NX / Büyükçekmece’nin Büyükleri 1/ Yusuf Biton Afrika’dan Kitabı / İFSAK Su Kitabı / Kaos fotokitap

Sergi Planlama ve koorditörlükleri:

Referans Çağrışım / Levent Küey Teoria / Hayrettin Kağnıcı İnsan Böyle Bir şey / Ekrem Şahin, yeryüzü şekilleri / Karpostallarla Bodrum / Kartpostallarla İstanbul  / Fotomotion /Yusuf Biton, Sokak Yemekleri ve  Afrika’dan sergisi / Neslihan Sami, Devir sergisi / Meropi Mitrou Ziyaretçler sergisi / Ferhan Coşkun Su altı /

Video Projeleri Eğitimleri:

FOTOMOTION

Video Oluşturma ve Çekim Teknikleri

 Kişisel Kitapları:

Halikarnas Mirror / Ayna

Zemheri İstanbul

 Filmografi 

Kolay Para Kısa Film

Bir Kültür Varlığı  Belgesel Film

Oğul Kısa Film Yönetmen

Çukurca’nın Özgür Katırları Belgesel Film

Doğruluk Sandalyesi Kısa Filmi

Ansızım Kısa Film

Not Kısa Film

İFSAK 50. Yıl Belgesel filmi

İzocam Enerji Verimliliği, İFSAK Kısa Filmi

Arabesk, İFSAK Kısa Filmi

İdee travel videolar, tekne video çekimleri, Fuducia İnternatinal tanıtım filmi Bodrumart Atatürk sergi filmi Sanalpazar Sinema ve Reklam Filmi Vefa harası tanıtım filmi Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum Tanıtım Filmi Yıldız Sarayı Kültür ve Turizm Bakanlığı RENA restorasyon sunum filmi Yıldız Sarayı Hamit Havuzu Kültür ve Turizm Bakanlığı Gurbetoğlu tanıtım filmi Pimsa Adler Otomotiv Tanıtım film İFSAK Kısa film Festivali tanıtım filmi

Teknik Özellikler..

Zemheri İstanbul kitabı Siyah Beyazı hissedebileceğiniz, Sert kapak,  özel yan Kağıt ve özel kağıt kuşeye Duotone baskı olarak basıldı.

Link:

https://yemkitabevi.com/products/zemheri-istanbul-midwinter?utm_source=sendinblue&utm_campaign=YEM%20Yayndan%20YEN%20Kitap%20-Zemheri%20stanbul%20Midwinter-&utm_medium=email

Afiş tasarım: Sara Arslan