Yurt Dışından Bir Fotoğrafçı – Michael Freeman

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Uluslararası İlişkiler Birimi’nin organize ettiği, Yurt Dışından Bir Fotoğrafçı serisinin bu ayki konuğu Michael Freeman. Freeman’ın son projelerinden biri olan “Tea Horse Road”u konu ettiğimiz söyleşi, ünlü fotoğrafçının 2008’den beri Çin’deki çay dünyası hakkında yaptığı çalışmalarından ilkidir. Michael Freeman, antik dünyadaki en uzun ticaret yollarından biri olan ve 3. yüzyıldan 20. yüzyılın ortalarına kadar güneybatı Çin’den Tibet’e bir yöne çay, karşı yöne ise savaş atı taşıyan bu yolu anlatan üç yüz kırk sayfalık bu kitap için iki yıl boyunca fotoğraf çekti.

Etkinlik 10 Mayıs 2022, Saat 20:00 ‘da İFSAK TV Youtube kanalında.

Etkinlik için tıklayınız

Michael Freeman;

1945’te İngiltere’de doğdu. Oxford Üniversitesi Brasenose College’da okudu. Aynı okulda Coğrafya Yüksek Lisansı yaptı. Freeman, Time-Life’ın teşvikiyle 1973’te tam zamanlı fotoğrafçılığa başladı. Neredeyse elli yıllık kariyeri boyunca çalışmaları uluslararası çaptaki Paris-Match, the Telegraph Magazine, the Observer gibi birçok dergide yayınlandı. Toplamda dört milyondan fazla kopya satan yüz elli beş kitap yayınladı ve eserleri yirmi sekiz dile çevrildi. Fotoğraf sanatı üzerine yazdığı kitaplar arasında; bugüne kadar bir milyon adet satan Fotoğrafçının Gözü, 35 mm Handbook, The Complete Guide to Digital Photography yer almaktadır.

Freeman ayrıca eğitici çalışmalarından ötürü, Fransa’daki Musée Française de la Photographie in Bièvres’den Prix Louis Philippe Clerc ile Çin’den En İyi Yazar ödülü aldı. Freeman, üç farklı alanda uzmanlaşmıştır; “Belgesel habercilik”, “Çağdaş tasarım ve mimarlık” ve “Still life”.

Söyleşi dili İngilizce olacak ve Türkçe çeviri yapılacaktır. Michael Freeman’a sormak istediğiniz soruları 9 Mayıs 2022 Pazartesi gününe kadar bernakuleli@ifsak.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign