Yurt Dışından Bir Fotoğrafçı – Julia Coddington

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Uluslararası İlişkiler Birimi’nin organize ettiği, Yurt Dışından Bir Fotoğrafçı serisinin bu ayki konuğu; Sokak fotoğrafçısı ve belgesel fotoğrafçı Julia Coddington. Etkinliğimiz 29 Eylül 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

Moderasyon ve çeviri Berna Kuleli – Burçin Meçik. Etkinlik dili İngilizce olup, söyleşi sırasında Türkçe ‘ye çeviri yapılacaktır.

Julia Coddington;

Julia Coddington, hem kendi fotoğraflarının olduğu bir sunum gerçekleştirecek hem de Women in Street Photography Community’e nasıl dâhil olduğunu anlatacak. Julia, ayrıca dünyadaki sokak fotoğrafçılığı yapan kadınları destekleyen Women in Street ve The Unexposed Collective – platformlarına nasıl dâhil olduğunu paylaşacak. Women In Street Turkey hakkında da bilgi verilecek olan etkinlikte birçok kadın sokak fotoğrafçısının eserleriyle tanışacağız.

Julia Coddington; Avustralyalı, sokak fotoğrafı ve belgesel fotoğraf üzerine çalışan bir fotoğrafçıdır.  Avustralyalı kadın, non binary ve intersex sokak fotoğrafçılarının platformu ve topluluğu olan Unexposed Collective’in Rebecca Wiltshire ile birlikte kurucusudur. Geniş bir uluslararası kadın fotoğrafçılar topluluğu olan  @womeninstreet’in de yöneticisidir. Little Box Collective üyesidir ve Calcutta School of Contemporary Photography’nin onur üyesidir. 2020 Leica Oskar Barnack ödülüne aday olmuştur. İşleri dünyada pek çok yerde sergilenmiştir, ayrıca uluslararası sokak fotoğrafçılığı yarışmalarında finalist ve jüri üyeliği de yapmıştır. Miami Street Photography Festival, Street Foto San Francisco, The Italian Street Photography Festival, The Istanbul Street Photography Festival, The Wall 2021, The Head On Photo Festival 2022 and Pisa Street Photography International Festival 2022 gibi yarışma ve etkinliklerde seçicilik yapmıştır. Birçok serginin küratörlüğünü de yapmıştır. Avustralya’da partneri Gerry Orkin’le birlikte, Hindistan’da ise Vineet Vohra ile birlikte workshoplar yapmaktadır. Üç çocuğu, iki köpeği ve Gerry ile Austinmer, New South Wales ’te yaşamaktadır. Julia ’nın fotoğraf stili onu insan olarak belirleyen birçok şeyden etkilenmiştir: Doğal hayat ve hayvan çekimleri, küçük yaşlarından başlayarak sıcak aile ilişkileri, iyilik, destek, samimiyet, dostluk, sanat sevgisi, tasarım ve müzik, dünyadaki yerlerin ve insanların keşfi ve Avustralya bölgesi; güçlü ışığıyla, renkleriyle ve açık mavi gökyüzüyle onun fotoğraflarını ve yaşama bakışını etkilemiştir.. Julia ’nın stili yıllar içinde değişti ama çalıştığı çevreye bağlı kaldı ve ondan etkilendi. İçinde bulunduğu her iki grubun oluşumu da sokak fotoğrafındaki eril sesin hâkimiyetine bir yanıt olarak oluştu. Bu gruplar ayrıca sokak fotoğrafçılığının popülerliği artarken, gündelik hayatta ya da kurumsal alanda, cinsiyetçiliğin ve kadınların kendilerini öne sürme korkuları da güncelliğini korurken, kadınların arka planda bırakılmadığı konusundaki kararlılığı yansıtıyor. Bu grupların kurulmasından sonra, başka benzer gruplar da kuruldu ve kadınlar tarafından üretilen çalışmalar artık dünyanın en iyileri arasında yer almakta.

Afiş Tasarım: Sara Arslan