Yurt Dışından Bir Fotoğrafçı – Issa Touma

İFSAK Çevrim İçi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Uluslararası İlişkiler Birimi’nin organize ettiği, Yurt Dışından Bir Fotoğrafçı serisinin bu ayki konuğu Issa Touma. Etkinliğimiz 7 Haziran 2022, Saat 20.00 ‘de İFSAK TV’de canlı yayında!

Canlı gerçekleşecek yayında, söyleşi dili İngilizce olacak ve Türkçe çeviri yapılacaktır. Issa Touma’ya sormak istediğiniz soruları 6 Haziran 2022 Pazartesi gününe kadar  bernakuleli@ifsak.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Issa Touma;

Halep’te yaşayan, kendi kendini yetiştirmiş bir fotoğrafçı ve yönetmendir.

Çalışmaları, Londra’daki Victoria and Albert Museum dâhil birçok uluslararası koleksiyonda yer almaktadır.  “9 Days from my window in Aleppo” “Halep’te penceremden 9 gün” isimli filmi altmıştan fazla festivalde gösterildi ve dünyada elliye yakın farklı kültür etkinliğinin programında yer aldı. Filmin aldığı ödüller arasında Londra Film Festivali’nde ve Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Kısa Film ödülü de vardır. Sonraki filmi “Greetings from Aleppo”  “Halep’ten selamlar” ilk gösterimini Ocak 2017’de Uluslararası Rotterdam Film Festival’inde yaptı. Issa Touma, 1992’de Orta Doğu’da ilk fotoğrafa adanmış sergi alanı olan Black and White Galerisi’ni açtı. Galerinin 1996’daki kapanışından sonra, ifade özgürlüğünü destekleyen ve uluslararası etkinliklerle sanat ortamını canlandıran bağımsız bir kuruluş ve galeri olan Le Pont’u kurdu. 2015-2016 yıllarında Avrupa’dan ikamet statüsü aldı ve filmleri dışında, Stories From Lost Cities-Kayıp Şehirlerden Hikâyeler ve Suriye’deki krizi yaşayanların hikâyesini anlatan Women We Have Not Lost Yet-Henüz Kaybetmediğimiz Kadınlar isimli iki fotoğraf sergisi açtı.

Yeni filmi Halep’teki gençler hakkında olan Young’s in Aleppo ‘dur.

Film, geleneksel (dindar) ailelerden gelen ve Halep’teki savaş sonrası nesli temsil eden yirmi üç yaşındaki üç genci anlatıyor. Bu gençler daha farklı bir toplum ve başka bir gelecek için geleneği kırmak ve kendi küçük devrimlerini yapmak adına birçok başka gence örnek oluyorlar.

Filmin Hollanda televizyonu için hazırlanan linki: Jong in Aleppo gemist? Start met kijken op NPO Start

Yayın linki: https://youtu.be/byAL9s9Esx0

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign