Yurt Dışından Bir Fotoğrafçı – Farzana Wahidy

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Neredeyse iki yılın ardından İFSAK salonlarında yeniden başladığımız etkinliklere tüm üyelerimizi ve fotoğraf severleri davet ediyoruz.

İFSAK Uluslararası İlişkiler Birimi’nin organize ettiği, Farzana Wahidy’in konuk olarak katılacağı, “Yurt Dışından Bir Fotoğrafçı” temalı söyleşi etkinliği 30 Aralık 2021, Saat 19:30 ‘da İFSAK’da!

Canlı gerçekleşecek yayında, söyleşi dili İngilizce olacak ve Türkçe çeviri yapılacaktır.

 

Farzana Wahidy;

1984 yılında Kandahar’da doğan Farzana Wahidy altı yaşındayken Kabil’e taşınmıştır. Afgan iç savaşında okula başlamıştır. 1996 yılında Taliban yönetime geldikten sonra eğitimine gizlice bir okulda devam etmiştir. Hükümetin yenilgisinden sonra lise eğitimini tamamlamış ve AINA Photojournalism Institute’te iki yıllık bir programa kaydolmuştur.

Afganistan Fotoğrafçılar Derneği’ni kurmuştur. 2004 yılında Agence-France Presse’te fotoğrafçı olarak çalışmaya başlamış ve daha sonra Associated Press’e katılmıştır. 2007 yılında Loyalist College in Belleville, Ontario, Canada’da iki yıllık fotojurnalizm programında burs kazanmış ve Dean’s List’te ( üniversite iftihar listesi)  mezun olmuştur. 2008’den bu yana Open Society Institute, National Geographic All Roads Photography Program, University of Missouri, and Mountain Film gibi organizasyonlardan çeşitli ödüller ve burslar kazanmıştır. İşleri uluslararası dergiler ve gazetelerde yayınlanmıştır. Birçok sivil toplum kuruluşuyla da çalışmıştır. 2014 yılında Afganistanlı fotoğrafçıları eğitmek için telif hakları kanununu yeniden ele almak ve Afganistan’da fotoğraf tarihi üzerine bir proje başlatmıştır

Farzana Wahidy on yıldan fazladır Afganlı kadınların yaşamını fotoğrafla belgeleyen birçok ödülün sahibi bir belgesel fotoğrafçıdır.

Afganistan’ın uluslararası medya kuruluşlarıyla çalışan ilk kadın fotoğrafçısıdır. Fotoğraflarıyla Afganistan, Kanada, Amerika, Hindistan, Pakistan, Almanya, İtalya, Norveç, İsviçre, Çin, Finlandiya ve son zamanlarda Fransa’da grup ve bireysel sergilere katılmıştır.

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge uyarınca;

HES kodu üzerinden kişilerin aşı, geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır. Kişi, hastalığı geçirmemiş veya aşı olmamış veya negatif PCR testi yaptırmamışsa etkinliğe kabul edilmeyecektir. Ayrıca devam eden koruma tedbirleri uyarınca; ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan misafirlerimiz, yine kabul edilmeyerek en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.

Etkinliğin yapılacağı salona izleyici olarak en fazla 15 kişi alınacaktır.

Hassasiyetiniz ve anlayışınız için teşekkür ederiz.