Yoksun – Fotoğraf Sergisi

İFSAK Galeride Yeni Sergi Açılışı!
İFSAK Galeri ’de Arzu Yılmaz‘in “Yoksun” isimli ilk kişisel sergisinin açılışı yapılacak.
9 Aralık– 28 Aralık 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Yoksun;

Hayatta yalnız olduğumuz bir gerçek ama ya yoksunluk?

2019 yılından bu yana fotoğrafladığım 11 insanımı çokça dinleme şansım oldu.Umutları, düş kırıklıkları ve daha çokları.

Çalışmama “YOKSUN” adını verirken, onların yoksunluğu ve sevdiklerine söylemek istedikleri, tüm bu yokluklarla bir araya gelince belki taş yerine oturdu.

Belirtmeliyim ki çocukluklarına dair tacize uğramak gibi bir travma yaşamamışlardı. Hiçbiri bir sabah kalkıp “-Ben kadın olmak istiyorum !”dememişti.

Her biri tüm insanlar gibi kendi hikayelerini yaşarken, bazen hikayelerinin kahramanı, bazen de yardım bekleyen kurban olarak algılanabilseler de sadece o anları yaşıyorlardı. Bazen gülerek bazen de gülemeden.

Benim şükran duyduğum ve önemsediğim bir konu da, fotoğraflarımı stüdyo ortamında değil, insanlarımın kendi özel ortamlarında çekilmiş olması. Bana hem fiziksel hem de ruhen kendi özellerini açan insanlarıma teşekkür ediyorum.

Ruhlarını bedenlerinde yaşatma istekleri, yoksunluklarının başlangıcıydı. Aileleri ve yakın çevreleri tarafından reddediliş, belki en büyük yoksunlukları. Büyük bir metropolün bir sokağında hayatlarını idame ettirebilmek için, para karşılığında ilişkiye girmek de bir başka yoksunluğun onları zorladığı yaşam biçimi.

Unutmamak lazım ki, hepimiz kendimizi sadece bir kimlikle tanımlamıyoruz. Bazen anne -baba, bazen arkadaş, bazen sevgili-eş, bazen iş insanı, bazen de bir aktivist.
Bu kimliklerimizin herbirine ayrı ayrı ihtiyacımız var; kendimiz olabilmek için. Bunu yapamamak da yoksunluk getiriyor.

Birisi “-Bir gün beni seven, dakikalarca dinleyecek biri olacak, biliyorum.”derken sanki sevilmeye yoksun.

Bir diğeri “-Yaşlanmaktan çok korkuyorum.”derken ileride güzellikten yoksun kalma korkusunda belki.

Evinden ayrılmak zorunda kaldığında, kendisini reddeden annesine söylediği “ -Başka bir hayat mümkün müydü ?”sorusu insanlarımdan bana kalıyor.

Sizleri de kendi yoksunluklarınız üzerinden açacağınız pencereden, insanlarımın yok olmadığını fark ederek, onları kendinizce anlayarak, empati kurarak, yoksunlukluklarımızı birlikte azaltacağımız bir görsel seyahate davet ediyorum.

Arzu YILMAZ

Afiş tasarım: Sara Arslan
Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin