Yirmi Yazar Projesi / Lütfi Özgünaydın

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak Lütfi Özgünaydın’ı ağırlayacağımız “Yirmi Yazar Projesi”etkinliğinde  Özgünaydın’ın bütün yazar Gösteri/söyleşilerini İFSAK’ ta yaptığı, İFSAK üyelerinin yoğun fotoğraflarının da yer oldukça doyurucu bir gösteri izleyeceğiz. Söyleşi ve gösteri, 11 Nisan 2023, Saat 19.30 ‘da İFSAK ’da. 

Feridun Andaç ”Lütfi neden diğer yazarlarımızın fotoğraflarını çekmiyorsun?” dedi. ”Bütün yazarlara nasıl ulaşırım?” dedim. ”Ben yardımcı olacağım, danışmanlığını yapacağım” dedi ve başlamaya karar verdik. Seçtiğimiz yazarların önce fotoğraflarını çektim. Evlerinde, masalarında, İstanbul’da sevdikleri mekanlarda… Fotoğrafları bir gösteri haline dönüştürdük. Gösterilerde birlikte söyleşiler yaptım. Sonrasında bu söyleşiler çözüldü fotoğraflarla birlikte bu kitabı hazırladım. Bu çalışmayı fotoğraf ve edebiyat alanına armağan ediyorum.

Gösteri sonunda son yıl içinde yayımlanan, “Çukurova Yaşar Kemal” ve “Yirmi Yazar” kitabımı imzalayacağım. Tüm İFSAK üyelerini bekliyorum. Fotoğrafı /sanatı/kültürü derinliğine konuşalım.

Lütfi Özgünaydın;

1945 Yılında Erzincan’ın Kemaliye İlçesi Toybelen Köyü’nde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kemaliye’de tamamladı. 1962’de Gümüşhane İlköğretmen Okulu’nu bitirdi. Çeşitli köy okullarında öğretmenlik yaptı.

1969’da Hürriyet Haber Ajansı’nda muhabirliğe başladı. Eşi Songül Özgünaydın ’la Gurbet (1982-2002) adlı yerel bir gazete yayımladı. Muhabirlik yaparken fotoğrafla ve edebiyatla buluştu. 1980’de Milliyet Sanat dergisinin Abdi İpekçi Röportaj Yarışması’nda ödül aldı, Milliyet Sanat ve Sanat Olayı gibi dergilerde yayımladığı fotoğraf ve denemelerle tanındı. Fotoğraf dergisinde “Foto Deneme” başlığıyla uzun bir süre (1995-2003) yazı ve fotoğraf yayımladı. Cumhuriyet gazetesinin Gezi ekinde dört yıl boyunca “Fotoğrafın Dili” köşesinde fotoğraflarına denemeler yazdı. Bunlar, Fotoğrafın Dili (2011) adlı kitapta toplandı. Döne Döne Van Gölü (1998), Mardin (2000) ve Erzincan (2002) sergilerini gerçekleştirdi. Bu çalışmalar albüm olarak da yayımlandı. Mardin, 4 Şubat 2009’da New York’ta sergilendi. New York’ta ayrıca İstanbul (16 Nisan 2010) sergisini açtı. Bu sergisini, Florida’da da sanatseverlerle buluşturdu. (1 Mayıs 2010)

Yaşar Kemal-Çukurova çalışmasını gerçekleştirdi. Sergi İstanbul’da, Adana’da, ayrıca Frankfurt’ta (22 Eylül 2008) ve Paris’te (26 Kasım 2009) sergilendi. Paris’teki sergiyi Yaşar Kemal’le birlikte açtı. Etkinlik Paris’te büyük ilgi gördü. Çukurova Yaşar Kemal, dördüncü fotoğraf deneme kitabı oldu.

Fotoğrafla birlikte öyküler yazdı. İlk öykü kitabı Baraj ’dan (1975) sonra öteki öykülerini Taş Yolu (5.Basım, Mart, 2020) ve Kuş da Öldü (Aralık, 2010) adlı kitaplarında topladı. Şelale Söğüt Ağacı (1985) adlı öykü kitabıyla çocuk edebiyatına da yöneldi.

Fotoğraf, öykü ve roman toplam 19 kitap yayımladı. Son fotoğraf deneme kitabı Bir Zamanlar Kemaliye (Eğin) Son Elli Yılı (Mart, 2019), yayımlandığı dönemin önemli kitaplarından biri olmayı başardı.

Yaşar Kemal’in Fransa’da Gallimard yayınevince yayımlan La saga de Memed le mince (İnce Memed) romanlarının dördünün bir arada yayımlandığı kitapta Lütfi Özgünaydın fotoğrafları kullanıldı.

Yüze yakın sergi gerçekleştirdi. Doğum yeri olan Kemaliye’yle ilgili çok sayıda etkinlik yaptı. Halen dergilerde, gazetelerde yazı-fotoğraf yayımlamayı sürdürüyor.

“Eğin Üçlemesi” başlığıyla roman olarak kaleme aldığı, büyük ilgi gören Dönüş Zamanı (Mart, 2016) ve Sevda Zaman’ından (Mart, 2019) sonra üçleme, elinizde bulunan Gurbet Zamanı (2021) adlı romanla tamamlanıyor.

Afiş Tasarım: Sara Arslan