Serkan Turaç

Serkan Turaç

Fotoğrafçı / Yönetmen

İstanbul doğumlu. Öğrenimini Reklam ve Halkla İlişkiler üzerine yaptıktan sonra ikinci okulu olan Anadolu Üniversitesi Fotoğraf ve Kameramanlık Bölümünü bitirdi. 1992 yılında Fotoğrafa yerel bir gazetede başladı. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Birçok dergi ve gazete için fotoğraf üretti. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi, gazete ve internet sitesinde yazıları ve de fotoğrafları yayımlandı. Kişisel olarak birçok mekan da Sergi açtı.  Yurtiçi ve yurtdışında karma fotoğraf sergilerine katıldı.  İmza atmış olduğu iki belgesel olmak üzere kısa ve uzun metraj filmlerde çeşitli görevler aldı. Yönetmenliğini üstlendiği “Not” isimli Kısa filmi 2016 yılında çekti. Bodrum Kısa Film Atölyesini kurdu. Atölye sonrası ANSIZIM, Doğruluk Sandalyesi ve Oğul Kısa filmlerini çekti. Kısa Film seminerleri düzenlemekte. Şirketler için Tanıtım Filmleri ve fotoğrafları çekiyor.  Ödüllü Afiş, DVD ve Kitap kapak tasarımları bulunmaktadır.  Fotoğraf sergilerinin yanı sıra görsel fotoğraf sunumları ve fotoğrafçılar için kitaplar hazırladı.

Danışmanlığı altında birçok fotoğraf sevdalısına ışık tuttu. Yürüttüğü projelerde fotoğrafçılar yetiştirdi.  İstanbul Fotoğraf Günlerinde ve çeşitli fotoğraf organizasyonlarında görevler aldı. Fotoğraf kitaplarının da danışmanlığını üstlendi.

Kısa filmlerde ön seçicilik ve seçicilik görevlerinde bulundu. Aynı zamanda

Kısa Film Kolektifinin danışmanlarından.

 İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK’da dört yıl Başkan Yardımcılığı görevinden sonra 2013-2015 döneminde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. İFSAK dergisinde Yazı işleri Müdürlüğü ve Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundu.

Küratörlüğünü gerçekleştirdiği sergiler organizasyonlar olunmakta. 2016’da Türkiye’de ilk kez yapılan Hareketli Fotoğraflar Sergisi FOTOMOTION, ikisi uluslararası festival olmak üzere 4 ayrı sergi salonunda izleyici ile buluştu. Son proje çalışmalarından Kartpostallarla İstanbul ve Su projesi ve SEMT İSTANBUL izleyenlerden tam not aldı. İFSAK ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun eğitim kitabında görev aldı.

Özel kurumlara, üniversitelere, derneklere, fotoğraf kulüplerine rehberlik görevini sürdürürken bununla birlikte İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesinde bilirkişilik yapmakta, Ulusal ve Uluslararası (FIAP-UPI-PSA) alanda düzenlenen pek çok yarışmada fotoğraf ve sinema dallarında jüri üyeliği bulunmaktadır.

İstanbul Fotoğraf Müzesinde seçilmiş olan koleksiyon sergisinde bir eseri ile yer aldı. Özel bir firmada Görsel Danışman olarak görevli ve AKYA Film Prodüksiyon çatısı altında fotoğraf, video ve sinema çalışmalarına devam ediyor. Serkan Turaç, Türkiye’de, İFSAK, BÜFOD, BODRUMART, AFYON FRİG üyesi ve aynı zamanda AFYON FRİG TFSF Temsilcisidir. Sille Sanat Sarayı’nın, Muş Fotoğraf Sanatı Derneği’nin ve Halikarnas BOFSAD’ın “Onur” üyesidir.

Yurtiçi ve yurtdışındaki fotoğraf yarışmalarında çeşitli dereceleri bulunmaktadır.  FIAP Uluslararası Fotoğraf Sanatı Fedarasyonu (Fédération Internationale de l’Art Photographique) EFIAP/b unvanını, GPU (Global Photographers Union) ZEUS unvanını taşıyor.

www.serkanturac.com / www.bodrumkisafilmatolyesi.com  adı altında bir internet sitesi bulunmakta.

 

SİNEMA

Filmler:

2018 Çukurca’nın Özgür Katırları Yönetmen Belgesel

2016-2017-2018 NOT / Ansızım / Doğruluk Sandalyesi / OĞUL /  Kısa Filmileri

2010 – İFSAK 50 yıl Belgeseli :  Görüntü Yönetmeni

2012-2015-Yıldız Sarayı (Kültür ve Turizm Bakanlığı restorasyon sunum filmi) Yönetmen

-Kısa Film İFSAK : İzocam Enerji Verimliliği, Arabesk

-2015 SANALPAZAR Sinema ve Reklam Filmi: Beş ayrı film çekimi Yönetmen

-İFSAK Kısa film Festivali tanıtım filmi Yönetmen

-Yıldız Sarayı Gurbetoğlu Hamit Havuzu tanıtım filmi Yönetmen

-Pimsa Adler Otomotiv Tanıtım filmi Yönetmen

-Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum Tanıtım Filmi Yönetmen

  • Bodrum Kısa film Atölyesi Ansızım filmi
  • Vefa harası tanıtım filmi
  • Fuducia İnternatinal tanıtım filmi
  • Bodrumart Atatürk sergi filmi

 

Verdiği Seminerler Söyleşiler:

İFSAK Fotomotion Videoart

KAOS Foto-Video

İFSAK Video Oluşturma Atölyesi

Sinema ve Fotoğraf üzerine

 Juri üyelikleri:

2010/2011/2012/2013 İFSAK Kısa Film Ve Belgesel Yarışması: Ön seçici

2014 İstanbul Mimarlar Odası  Kısa film yarışması Seçici üye

TED Bodrum Koleji Kısa Film Jurisi

 

Festival Organizasyon:

-İFSAK Kısa Film Festivali 2014 Direktör

-Kısa Film Kolektifi Danışma Kurulu 2015-2016-2017-2018-2019

Foto Galeri