Özlem Sarıkaya

Halk sağlığı uzmanı olan Özlem Sarıkaya, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Temel fotoğrafçılık eğitimlerinden sonra, Özkan Samioğlu, Koray Akten ve Ufuk Akari ve A. Hakan Kalyoncu’nun danışmanlığında yürüyen çeşitli projeler ve karma fotoğraf sergilerinde yer almıştır.

Özlem Sarıkaya, 2018-19’da Kadıköy-Berlin Kreuzberg Belediyeleri işbirliğiyle, Levent Karaoğlu ve Klaus W. Eisenlohr tarafından yürütülen uluslararası bir fotoğraf projesinde Türkiye’den ve Almanya’dan fotoğrafçılarla çalışmış ve fotoğraflar İstanbul’da ve Berlin’de sergilenmiştir.

Halen Dayk Danzig’in yürüttüğü OPUS REA “Rönesans” Projesinde yer alan Sarıkaya, fotoğrafın kişinin kendini tanımak ve ifade etmek için en iyi yollardan biri olduğunu düşünüyor. Hayatın içinde görsel anı parçalarına dönüşen görme/gözleme hallerini fotoğrafla kurmaca bir hafıza evreni içinde yeniden oluşturmaya heves ediyor. Ona göre fotoğraf hayatı ve anlamı genişleten, karmaşık ve dolaylı olanı sadeleştirip insanlarla buluşturan bir mucize.

 

Foto Galeri