Burak Şenbak

BURAK ŞENBAK

ESFIAP, EFIAP\b, GPU HERMES, Hon. SSS

https://www.youtube.com/@burak_senbak

1965 İstanbul doğumlu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından İ.T.Ü. Makine Fakültesi, Makine Mühendisliği bölümünü bitirdi. Master öğrenimini İ.Ü. İşletme Fakültesi, İşletme Bölümünde tamamladı. Uzun yıllar özel sektörde uluslararası alanda teknik ürün satışı, proje yönetimi ve iş geliştirme konularında çalıştı.

İFSAK; 2011-2013 döneminde Yönetim Kurulu Genel Sekreterlik görevini, 2013-2015 döneminde ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürdü. Halen, Büyükçekmece Fotoğraf Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyon Temsilciliği görevlerini sürdürüyor.

Ulusal ve uluslararası alanda düzenlenen birçok sergiye katıldı. Farklı dergiler ve web sitelerinde fotoğraf üzerine yazıları yayımlandı, kurum ve kuruluşlar için fotoğraf çekimleri ve fotoğraf gösterileri gerçekleştirdi. Birçok fotoğraf projesinde küratör olarak görev aldı.

Üyelikleri:

İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) üyesi,

BÜFOD (Büyükçekmece Fotoğraf Derneği) Kurucu üyesi,

SSS (Sille Sanat Sarayı) Onur üyesi,

SİFAD (Sinop Fotoğraf Amatörleri Derneği) Onur üyesi,

BOFSAD (Halikarnas Bodrum Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) Onur üyesi,

AFFD (Afyon Frig Fotoğraf Derneği) üyesi,

PSA (Photographic Society of America) üyesi ve Türkiye Üye İlişkileri Direktörü.

FIAP PHOTO ACADEMY (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu Fotoğraf Akademisi) Üyesi.

 

Özel sektör için üretim tesisleri, iş akışları, üst düzey yönetici çekimleri, ürün çekimleri gibi pek çok alanda fotoğraf çekim hizmetleri verdi.

2010 Yılından beri İFSAK, BÜFOD, BAKIRKÖY FOTOĞRAF KULÜBÜ eğitim birimlerinde görevli ve ayrıca PhotoPlay Fotoğrafçılık Kursu eğitmenlerinden. Türkçe’nin yan ısıra İngilizce olarak da özel firmalarda\kurumlarda, derneklerde, üniversitelerde Temel Fotoğraf Eğitimi, Makinalar, Objektifler, Çekim Teknikleri, İleri Çekim Teknikleri, Işık, Kompozisyon, Gece Çekim Teknikleri, Mobil Fotoğrafçılık, S&B Fotoğrafçılık, HDR Fotoğraf, Panoramik Fotoğraf, Portre Fotoğrafçılığı ve Photoshop eğitimi verdi. Birçok dernek ve kuruma ulusal ve uluslararası platformlarda danışmanlık hizmeti verdi. Ulusal ve uluslararası yarışmalar, foto maratonlar ve fotoğraf günleri düzenledi. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği ve TFSF Temsilciliği ile mahkemelerde bilirkişilik görevlerini gerçekleştirdi.

2020 Yılında YouTube üzerinde kendi kanalı olan @burak_senbak’ı kurdu ve Fotoğrafçılık,  Photoshop ve Instagram ile ilgili hazırladığı eğitim videolarını paylaşmaya başladı. Instagram hesabı; @burak_senbak .

2012 yılında ‘Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP)’nun verdiği AFIAP (Artist –FIAP) ünvanını, 2013 yılında ise EFIAP (Excellence-FIAP) ünvanını, 2014 yılında ise EFIAP\b ünvanını taşımaya hak kazandı.

2013 Yılında ‘İFSAK Yılın Fotoğrafçısı’ oldu.

2014 GPU Aphrodite ve 2015 yılının başında GPU Hermes ünvanını aldı.

2015 Yılında 9. Sami Güner Kupası’nı kazandı.

2015 Yılında Cumhuriyet Gazetesi “Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü”nü kazandı.

2015 ve 2016 Yıllarında üst üste iki kez Sony World Photography Awards yarışmasında ‘National Award’ı kazandı. 2017 Yılında ise ‘Fishing Nets’ isimli fotoğrafı aynı yarışmada 106.000 fotoğraf arasından ilk 50 fotoğraf arasına seçilerek ‘Commended List’de yer aldı.

2016 Yılı, Kadıköy Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği (KALİD), “Kristal Martı” ödülünü aldı.

2016 Yılı, Photographic Society of America (PSA) Türkiye Üye İlişkileri Direktörü oldu.

2017 Yılı, Prof. Dr. Güler Ertan’ın “Fotoğrafımızda 1960’tan Günümüze” kitabında yer aldı.

2018 Yılı, İFSAK Baha Gelenbevi Kupası’nı ilk kez kazanan fotoğrafçı oldu.

2018 Yılı, Siena International Photo Awards’da 48.000 fotoğraf arasından “Etkileyici Yüzler ve Karakterler” kategorisinde “Onursal Mansiyon” ödülünü kazandı.

2020 FIAP PHOTO ACADEMY üyeliğine seçildi.

2021 Yılı; Bakırköy Fotoğraf Kulübü’nün kurucuları arasında yer aldı.

2022 Yılı; FIAP tarafından ESFIAP (Excellance for Services Rendered for FIAP) ünvanı ile onurlandırılan Türkiye’deki 8. fotoğrafçı oldu.

Kişisel Sergiler:

2014 – Geri Dönmek Üzere, İstanbul

2018 – Diversity, Malinski Fotoğraf Festivali, Kumanovo Makedonya.

2018 – Velhasıl İnsan, Frig Fotoğraf Festivali, Afyon.

2018 – Zamanın Anları, 1. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali Midyat – Tasarım Vakfı, Faruk Malhan.

2018 – Gerçeküstü, 25. İstanbul Fotoğraf Günleri, İFSAK.

2021 – Bozulmuş \ Deformed, 11. Bursa FotoFest.

2022 – Sema; Gerçek, Gölge, Gerçeküstü \ Vuslat’ın 749. Yılı, Büyükçekmece Kervansaray

 

Foto Galeri