Birgül Koç

Uşak Ulubey doğumluyum. Orta ve lise öğrenimimi İzmir Bornova Anadolu Lisesinde tamamladım. Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde ihtisasımı tamamladım. Halen özel bir hastanede uzman hekim olarak çalışmaktayım.

Fotoğrafa 2011 de İFSAK da temel eğitim alarak başladım. 2012 yılında İFSAK üyesi oldum. 2014 de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü bitirdim. İFSAK’ta Sokak Fotoğrafçılığı ile Işık ve Gölge atölyelerine katıldım ve sergilerinde yer aldım. Halen İFSAK Sokak Fotoğrafçılığı Grubu ve Toplumsal Cinsiyet Grubu üyesiyim. Ağırlıklı olarak Sokak fotoğrafçılığı alanında çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Benim için sokak fotoğrafçılığı; kurgu ötesi bir durumdur, zıtlıklar barındırır, doğaçlamadır, ışıktır, gölgedir, aykırılıktır. Mesleğimde geçen her günün, her anının farklı insanlar, durumlar, heyecanlar, üzüntü ve sevinçlerle dolu olması, hızlı karar verme ve uygulamaya geçme zorunluluğu, sokaktayken de büyük heyecan duymama ve aklım, kalbim ile ruhumun birlikte akmasına imkân tanıdı.

Günler geçtikçe sokakta olmak, yaşamın içine karışmak bende bir tutku haline geldi. İstanbul’da yaşadığım ve kapıdan çıktığım anda bu güzel şehrin her köşesinde, her sokağında her an beni heyecanlandıracak yeni durumlarla karşılaşmaya vakıf olduğum için kendimi çok şanslı sayıyorum. Fotoğraflarımı, zaman zaman ışık ve gölge etkisinden de faydalanarak anlık ve kurgusuz bir şekilde çekiyorum.

Oluşturmaya çalıştığım tarzda bana rehber olan fotoğrafçılardan bazıları: Henri Cartier-Bresson, Vivien Maier, Lee Friedlander, Martin Parr, Alex Webb’tir.

 

Foto Galeri