Bekir Tuğcu

Bekir TUĞCU

1970 yılında İstanbul’da doğdum. Tıp fakültesini bitirdikten sonra, 1998’de Nöroloji uzmanı ve 2005 yılında Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı oldum. 2013 yılında Doçent ünvanı aldım. 2017 yılından beri Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde Eğitim sorumlusu, klinik direktörü olarak çalışmaktayken, 2020 Mayıs ayında yeni açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde Beyin cerrahisi kliniğini kurmak üzere görevlendirildim.

1990 yılında, İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği)’da başladığım fotoğraf yolculuğum, ağırlıklı olarak insan öğesini ve yaşadığı çevre, yaşam şartları ile bağlantılarını ortaya koyduğum fotoğraflarla devam ediyor. Daha çok belgesel fotoğraf ya da doğrudan fotoğraf denilen gerçek yaşamın içinden gerçeği tespit eden, konuşan, anlatan, bir diyeceği olan fotoğraflar çekiyorum.

Çok sayıda karma sergide fotoğraflarım ile yer aldım. Tuğba Kırallı ile birlikte gerçekleştirdiğim “Tersane-i Amire” çalışması 2010 yılında Uğur Varlı sanat galerisinde ve Büyükçekmece Mimar Sinan Kervansarayında sergilendi. 2017 yılında “Aklımda kalan suretler” kişisel sergim Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezinde sergilendi.

“Mangal kömürcüleri”, “Mardin”, “Cansız bedenler”, “Ömürlük” konulu foto hikayelerim birçok yerde yayınlandı. 2006 yılından bu yana yurtdışı ve yurtiçi çok sayıda FIAP, PSA ve UPI patronajlı yarışmalarda fotoğraflarım ile dereceler, ödüller aldım ve fotoğraflarım sergilenmeye layık bulundu. Birçok ilde fotoğraf kulüplerinde, okullarda ve kongrelerde 100’ün üzerinde sunum yaptım. 2017 yılında Prof Güler Ertan’ın “Türk Fotoğrafında 1960’tan günümüze” kitabında yer aldım. 2013 yılında Emirates Photography Competition kapsamında tüm dünyadan Abu Dhabi’ye davet edilen 70 fotoğrafçı içinde yer aldım. 2012 yılında AFIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı) ünvanı aldım.

2011 yılında Sami Güner kupasını kişisel olarak kazandım. 2012 yılında ise iki kişilik çalışmalar ile Sami Güner kupasını ikinci kez almaya hak kazandım. 2009-2010 sezonunda, İFSAK’da yılın başarılı fotoğraf sanatçısı ödülünü aldım.

İFSAK ve BÜFOD üyesiyim. Her iki dernek bünyesinde de temel fotoğraf kurslarında eğitmenlik yapmaktayım.

Evli ve 2 kız çocuk babasıyım.

Foto Galeri