Tül Perdeyi Aralamak“Ermeniler” Belgesel Fotoğraf Gösterisi – Söyleşi

Tül Perdeyi Aralamak“Ermeniler” Belgesel Fotoğraf Gösterisi -Söyleşi

İFSAK Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Nuran Akkaya’nın konuk olarak katılacağı, Tül Perdeyi Aralamak“Ermeniler” konulu Belgesel Fotoğraf Gösterisi -Söyleşi etkinliğine tüm üyelerimizi, fotoğraf ve sanatseverleri davet ediyoruz.

11 Ocak 2024, Saat 19.30 ‘da İFSAK, Nurettin Erkılıç Salonu’nda. 

Anadolu coğrafyasında varlığını sürdürmekte olan Ermeni toplumunu konu alan bu albüme dair kalben bir şeyler söylemem gerekirse; hepimizin malumu, bu coğrafyada yüzyıllardır, halkların birbirlerine giderek yabancılaşmaları hatta giderek birbirlerini yok saymaları ve düşmanca tavırları tarihin sahnesinden hiç eksik olmamıştır. Bu acılardan nasibini fazlasıyla alan Ermeni toplumunun bir bireyi olarak, başından beri “Ermeniler” albümünün mütevazi bir amacı olduğuna inanıyorum.

Bu fotoğraf belgeseli, yaşadığımız topraklarda kadim bir kültüre sahip olan Ermenilerin hayatlarını görünür kılmak adına küçük bir katkı sağlayabilirse, o zaman amacına ulaşmış sayılabilir. Zira geçmişte ülke halklarının kalbinde yer eden bazı Yeşilçam “kahramanı” gibi; Samuel Agop Uluçyan’ın Sami Hazinses, Kirkor Cezveciyan’ın Kenan Pars, Vahe Özinyan’ın Vahi Öz olduğunu hatırlayarak, birçok Ermeni de kimliklerini adeta görünmez kılarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

“Ermeniler” fotoğraf albümünde; Ermeni toplumunun her kesiminden portreler ile İstanbul ve Anadolu’nun kadim coğrafyasından, Van’daki Ahtamar kilisesinden Hatay’daki tek Ermeni köyü olan Vakıflıköy’e, Kars’tan Kayseri’ye onlara dair izler yer almaktadır.

Bu kitabın, güzel bir geleceğe dair umudumuzu taşıyan tüm çabalara ve mücadeleye kendince bir katkıda bulunabilmesi, en büyük dileğimizdir.

Nuran Akkaya

1972 İstanbul doğumlu.  Abilerinin satın aldığı agrandizör ile karanlık odayı ortaokul yıllarında keşfetti. Lise yıllarında, fotoğrafları karma sergilerde yer aldı.

2006 ve 2008 yıllarında, Haluk Çobanoğlu ile “Belgesel Fotoğraf” atölyesine katıldı.

2009 “Baki Kalan Kubbede Hoş Bir Sada İmiş” karma sergi/kitap yayınlandı.

2015 yılında Ermeniler fotoğraf kitabı yayınlandı.

2016 ‘da Ermenistan Diaspora Bakanlığı’nın davetlisi olarak Erivan’da ilk kişisel sergisi gerçekleşti. 

Evli ve bir çocuk babası olup halen Fransız menşeli medikal bir firmada Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkenin teknik servis müdürü olarak görev almakta.

Afiş tasarım: Sara Arslan