Suyun Hafızası İstanbul Tarihi Su Yolları Kitap Lansmanı – Söyleşi

Suyun Hafızası İstanbul Tarihi Su Yolları Kitap Lansmanı – Söyleşi
İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!
İstanbul Tarihi Su Yolları Proje Grubu’nun “Suyun Hafızası İstanbul Tarihi Su Yolları” kitabının lansman ve söyleşisi için sizleri İFSAK’a davet ediyoruz.Özhan Özde’nin moderatörlüğünde gerçekleşecek bu etkinlikte Suyun Hafızası İstanbul Tarihi Su Yolları’nın hikayesini hem de kitabın yaratım sürecini detaylı bir şekilde konuşacağız.

25 Nisan Perşembe günü, saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

Suyun Hafızası, İstanbul Tarihi Su Yolları Fotoğraf Projesi, antik dönemin en uzun su yolunun günümüze kalan izlerini takip ederek Osmanlı Dönemi’nde ortaya konan mimarlık ve mühendislik bakımından eşsiz eserlere odaklanmıştır.
Kaynaktan kentin sokaklarına uzanan isale hatları üzerine inşa edilmiş sarnıçlar, bentler, çökeltme havuzları, galeriler, kemerler, maksemler, su terazileri ve nihayetinde çeşmeler olarak grupladığımız su yapılarının görünür olanlarının sayısı binin üzerindedir.
İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği bünyesinde yer alan 48 fotoğrafçı, abidevi bent ve kemerlerden, ihtişamlı meydan çeşmelerine yapılan seyahatlerin ötesine geçerek sokaklarda fark edilmeyi bekleyen gösterişsiz yapılara da uzanan bir güzergah takip etti.
Bu yolculukta elde edilerek değerlendirilen on bine yakın fotoğraf içerisinden yapılan özel bir seçki ile hazırlanan proje albümünü beğeninize sunuyoruz.
Bu değerli çalışmanın kayıt altına alınarak kitaplaştırılmasına verdikleri destek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresine, ürettikleri fotoğraflarla kitabı var eden tüm proje ekibine teşekkür ediyoruz.

FOTOĞRAFÇILAR;
Aliye Rahşan Karabetça, Alper Tunga Doğan, Aydın Salur, Aysu Akıncı, Beril Baytan, Berna Kuleli, Bingül Pektaş, Burçin Meçik, Cem Çakır, Cem Toprak, Ceylan Koçak, Daçya Lisan Güloğlu, Deniz Ural, Didem Büte Bahçecik, Dila Çeçen, Emine Bulut, Fethi Baytan, Gülay Özdabak, Gültekin Alkurt, Hakan Gönüllü, Hakan Kızılcıkoğlu, Halil Erkaya, Haluk Pektaş, Hasan Ürey, Hülya Yerlikaya, İpek Yıldız, Kamil Çeliker, Kerem Ocak, Levent Küey, Mehmet Naci Demirkol, Mete Yurdaün, Mustafa Öz, M. Tuba Işıltan, Nazanin Moshirzadeh Moayedi, Ömer Faruk Çalık, Özge Gülsoy, Özhan Özde, Sedef Yazıcı Özgüle, Selda Bedestenlioğlu, Sema Kahraman Vurucu, Semiha Erkaya, Serpil Gündüz Yakut, Şehriban Tiftik, Şevki Silan, Tolga Çınar, Ufuk Teksoy, Yasemin Altun, Zeynep Erdoğan