Sözlü Tarih, Fotoğraf ve Kadın

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Toplumsal Cinsiyet Grubu’nun, Duygu Atlas ve Derya Atlas ‘ın konuk olarak katılacağı, “Sözlü Tarih, Fotoğraf ve Kadın” adlı söyleşi etkinliği, 17 Ocak 2023 Salı günü, saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

Sözlü Tarih, Fotoğraf ve Kadın;

Onlyherstory, Türkiye’deki “sıradan” kadınların hayatını belgeleyen bir sözlü tarih projesi. Bir “çevrimiçi bellek arşivi” yaratmayı amaçlayan projenin bellek sütunlarını etnisite, din veya yöre gözetmeksizin Türkiye’deki kadın deneyimini anlatan hikâyeler oluşturuyor. Türkiye’de 19. ve 20. yüzyıllarda yaşanan sosyo-ekonomik ve politik gelişmeler, bu dünyadan çoktan göçmüş gitmiş veya hayatının ileri dönemlerinde olan kadınların hikâyelerinde yankılanıyor. Bu söyleşide, projenin kurucuları Dr. Duygu Atlas ve Derya Atlas, sözlü tarih ve arşiv çalışmalarının fotoğraf ile olan direkt ilişkisini kadın deneyimlerine fotoğrafın tuttuğu ışık özelinde tartışacaklar.

 

 

Dr. Duygu Atlas;

Dr. Atlas, doktorasını Tel Aviv Üniversitesi Tarih Bölümü’nden, erken Cumhuriyet döneminden 1990’ların sonuna Türkiye Yahudilerinin kimlik inşası üzerine yazdığı çalışması ile 2019 yılında aldı. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayan Atlas, 2016 yılında Dan David Genç Araştırmacılar ödülüne lâyık görüldü. Tel Aviv Üniversitesi’nden Prof. Asher Susser ile birlikte hazırladığı ve Coursera platformunda sunulan Modern Orta Doğu’nun Ortaya Çıkışı (The Emergence of the Modern Middle East) adlı online kurs, Class Central’ın en popüler tarih kursları değerlendirmesinde senelerdir ilk üçte yer alıyor. Kurs, 2017 yılında kitap olarak basıldı. Akademik çalışmalarını sürdürmekte olan Dr. Atlas, şu günlerde kendi ailesinin kadın deneyimlerini konu alan ilk otobiyografik romanını yazıyor. Mesut Alp ile birlikte kimlik ve aidiyet üzerine çektikleri ilk uzun metrajlı belgeselleri de 2023 yılında tamamlanmış olacak.

Derya Atlas;

Lisans eğitiminin bir kısmını Almanya’nın Tübingen Üniversitesi’nde tamamlayan Derya Atlas, İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü mezunudur. Bir süre Ege Üniversitesi Kadın Çalışmaları Bölümü’nde yüksek lisans çalışmalarını sürdüren Atlas, profesyonel kariyerine kültür, müzik ve edebiyat yazarı olarak başladı. İstanbul’da Türkiye’nin en prestijli edebiyat dergilerinden birinde yardımcı editörlük yaptıktan sonra kendi işini kurarak Booking.com, Microsoft ve Netflix gibi şirketler için çevirmenlik ve editörlük yaptı. Yaratıcı yazarlık alanında çalışmalarda bulunan Atlas, bugünlerde Aslında Yüzü Güzel adındaki ilk grafik romanı üzerine çalışıyor. Çizimlerini illüstratör Belkıs Aksu’nun yaptığı roman, 2000’i yıllarda sosyal ve kültürel baskılar altında bedeni ile kavga edip duran ergen Ela’nın hikâyesini konu alıyor.

Afiş tasarım: Sara Arslan