Söyleşi -Lisa Kristine

İFSAK Çevrim içi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Uluslararası İlişkiler Birimi’nin düzenlediği etkinlikte bu ayın konuğu Amerikalı fotoğraf sanatçısı aktivist Lisa Kristine. Etkinlik 27.07.2021 Salı günü Saat 21.00 de İFSAK TV‘de.

Canlı gerçekleşecek yayında, söyleşi dili İngilizce olacak ve Türkçe çeviri yapılacaktır. Lisa Kristine’e sormak istediğiniz soruları 26 Temmuz 2021 Pazartesi gününe kadar  bernakuleli@ifsak.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Lisa Kristine;

Otuz yıldan fazladır, altı kıtada, yüz elliden fazla ülkede yerli kültürler üzerine belgesel çalışmalar yapmaktadır. Eserleri Amerika ve başka ülkelerde müzelerin sabit koleksiyonlarında bulunmaktadır. Modern Kölelik üzerine yaptığı fotoğraf çalışmaları ve TED konuşmaları tüm dünyada neredeyse üç milyon kez izlenmiştir. Lisa Kristine dört belgesele konu olmuş bir sanatçıdır. Kölelik üzerine çalışmaları üç filmde kullanılmıştır. Ayrıca Emma Thompson ve Jeffrey Brown’ın oynadığı SOLD filminde Lisa’dan etkilenen ve Gillian Anderson tarafından canlandırılan bir karakter de yer almaktadır.

Lisa Kristine; “Benim işlerimi gören insanların ‘ötekinin’ gözlerine bakarak onlarla bir yakınlık bulmalarını istiyorum “ diyor. Amerika’da yaşayan sanatçı köleliğin acı yanı ve özgürlük umudu üzerine yoğunlaştığı çalışmalarına dünyanın değişik ülkelerinde devam etmektedir.

Belgesel aşağıdaki linkten izlenebilir.

İFSAK 8. Uluslararası Fotoğraf Yarışmasındaki jüri üyelerinden biri olan ve modern kölelik üzerine yaptığı fotoğraf çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Lisa Kristine ile ilgili daha fazla bilgi için http://www.lisakristine.com bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Örnek fotoğraflar için tıklayınız

Söyleşi Yayın Linki için tıklayınız

Afiş Tasarım: Ece Ural @eceuraldesign