Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi – Erdal Buldun

İFSAK Çevrim içi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

 

İFSAK Uluslararası İlişkiler Birimi’nin düzenlediği etkinlikte bu ayın konuğu Fotoğrafçı Erdal Buldun. Etkinlik 15.06.2021 Salı günü Saat 21.00 de İFSAK TV‘de.

 

Erdal Buldun;

Almanya’da yaşayan konuğumuzla fotoğrafları eşliğinde, fotoğrafa nasıl başladığını ve sonrasında belgesel film çekimlerine geçişini konuşacağız. Ayrıca 1998 yılında çektiği Ara Güler belgeseliyle ilgili de bir sohbet gerçekleştireceğiz.

Belgeselde Ara Güler’in İstanbul’una ve insanlarına İstanbul’da dolaşan kameranın peşinden şahit oluyoruz. Bugünden bakınca geçmişe bir yolculuk olarak adlandırabileceğimiz belgeselde, İstanbulluların çok iyi bildiği trenler, trenlerdeki satıcılar, sarı dolmuşlar, sokaklar ve hepsinin arasında Ara Güler’le sohbet, artık her ikisi de hayatta olmayan yazar Yaşar Kemal’le Ara Güler sohbeti, bir başka ünlü yazar Orhan Pamuk’un Ara Güler ve fotoğrafları için söyledikleri de yer alıyor..

Erdal Buldun, 1964 İzmir doğumlu, 1980’den beri Almanya’da yaşıyor. Münih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ni bitirdikten sonra profesyonel çalışmalarına ARRI TV Broadcast Company ’de başladı.

Ahmet Özdil Savaşçı ile birlikte gerçekleştirdiği kısa film ve belgeseller Münih, İstanbul, Paris, Ankara, Nürnberg, Kopenhag, New York festivallerinde gösterildi ve ödüller aldı.

Erdal Buldun yönetmen ve kameraman olarak pek çok sayıda reklam filmine imza attı.

Serbest fotoğraf çalışmaları Röportaj, Photo Art Prag, Chrismon, Fine Art Printer, Junge Welt, LFI Leica Fotografie International gibi dergilerde yayınlandı.

2010 da Münih ‘te IKONA ART isimli atölyesini açtı.

2012 – 2014 yıllarında Münih, Hamburg ve Berlin’de Ara Güler sergileri açılmasına öncü oldu.

Fotoğraf üzerine filmler:  Der Fotograf Istanbuls, Ara Güler, 1998, ZDF/3SAT

Mit Magnums Augen, Sebastiao Salgado, Marc Riboud, James A. Fox, Gökşin Siphaioğlu, 2000, ARTE

Kitap: 2011 Colours of Memory, Edition M / YGS

 

Belgesel aşağıdaki linkten izlenebilir.

Ara Güler Belgeseli için tıklayınız

Erdal Buldun web sitesi

Söyleşi Yayın Linki:

Afiş Tasarım: Ece Ural @eceuraldesign