Söyleşi – Barış Celiloğlu

Barış Celiloğlu ile Karantinada Mahsur dijital tiyatro projesi üzerine yapılacak söyleşi, 29 Mayıs Pazartesi günü saat 18:00’da İFSAK’ta olacak.

Lockedown Locked In / Karantinada Mahsur

Londra’da yaşayan yönetmen Barış Celiloğlu, kurucusu olduğu tiyatro kumpanyası Theatre East N Bull bünyesinde, karantina döneminde artan kadın cinayetleri ve aile içi şiddet üzerine Lockedown Locked In / Karantinada Mahsur adlı bir dijital tiyatro projesi geliştirdi. Proje sekiz farklı ülkeden, sekiz bölümden oluşuyor.

Yönetmen Barış Celiloğlu, projenin sekiz bölümden oluşmasının nedenini, proje kurgusunun aile içi şiddetin cinayet zaman çizelgesini kopya etmesiyle ilintili olduğunu belirtiyor. İngiltere’deki kadın örgütlerinin yıllar içindeki deneyimlerinden belirlemelerine göre, kadın cinayetleri sekiz aşamada gerçekleşiyor. Bu araştırma sonucunda her aşamada artan şiddetin sekizinci aşamada cinayetle sonuçlandığı belirlenmiştir. BBC News haber sitesinde 2019’da yayımlanmış olan bir habere göre, kriminoloji uzmanı Dr. Jane Monckton Smith Britanya’da 372 kadın cinayeti üzerinden yürütmüş olduğu kapsamlı vaka araştırmasında, kadın cinayetlerinde bir ‘zaman çizelgesi’ tespit ediyor. Bu çizelgeye göre, katil olan erkeklerin eşlerini 8 aşamada öldürme noktasına geldikleri anlaşılıyor. Bu önemli tespite gönderme yapmak amacıyla Celiloğlu ‘Karantinada Mahsur’u dramaturjik olarak sekiz bölümden oluşturmuş. Her bölüm bu zaman çizelgesindeki artan şiddeti yansıtıyor ve kapanma esnasında evde yaşanan erkek şiddetini değişik teatral yaklaşımlarla işleyen, farklı dillerde canlandırılmış olan monologlardan oluşan proje dünyanın sekiz ülkesinden karantina dönemini aile içi şiddet ve kadın cinayetleri bağlamında belgeliyor. 29 Mayıs 2023 saat 18:00’da Barış Celiloğlu, İFSAK üyesi Ayten Ünal’ın moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştirecek. Söyleşinin mekânı İFSAK olacak. Proje her gün, gün boyu dönüşümlü olarak İFSAK’ta izlenebilecek.