“Sokakta Tek Başına ” Hakkı Ceylan

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak, Hakkı Ceylan’ı ağırlayacağımız etkinlikte; Ceylan’ın “Sokakta Tek Başına” başlıklı fotoğraf gösterisini izleyeceğiz.

Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi, 22 Şubat 2024, Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda.

Fotoğraf bakış ve fotoğraf çekim etkinliği herkesin kendine has olabilir. Kimisi fotoğraf çekimini bir sosyal etkileşim biçimi olarak görürken kimileri de kişisel bir deneyim olarak görebilir. Ben de kendime ait tarzımı ve fotoğraflarımı paylaşarak bu konuda bir söyleşi yapacağım.

Hakkı Ceylan:
İstanbul’da doğdum ve büyüdüm. İTÜ Gemi İnşaatı Fakültesinden mezun oldum ve uzun yıllar I.T. sektöründe çalıştım, sonra istifa edip Turizm sektörüne geçiş yaptım. İlk fotoğraf makinemi 1989 yılında o zamanki Rus Pazarından satın almıştım, lise son sınıftaydım. O zamandan beri fotoğrafçılığa olan ilgim artarak devam etti. Son yirmi, yirmi beş yıldır hayatımın merkezinde yer alıyor. Fotoğraf çekiyorum ve fotoğrafla ilgili yazıyorum. İşim gereği çok seyahat ettiğimden her kültürden ve bölgeden insanlarla temasım oluyor. Fotoğraf ise zihnimdekilerle etrafımda olup bitenin bir bileşkesi olarak ortaya çıkıyor.

Hayata bakış açımın son aldığı şekil tek kelimeyle: Zen. Fotoğrafla Zen’i birleştirebilmenin tek yolunun da Sokak Fotoğrafçılığı olduğunu düşündüğümden son zamanlarda sadece sokak fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum. Zen’de hedef yolun kendisidir. Bir amaç için fotoğraf çekmiyorum, belgeleme veya sanat eseri oluşturma gibi bir iddiam yok, benim fotoğraflarımda da amaç basitçe o fotoğrafın kendisidir.

Afiş tasarım: Sara Arslan