Sokak fotoğrafçılığı üzerine… Hakan Bıyıklıoğlu

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Neredeyse iki yılın ardından İFSAK salonlarında yeniden başladığımız etkinliklere tüm üyelerimizi ve fotoğraf severleri davet ediyoruz.

Konuk olarak, Hakan Bıyıklıoğlu ’nu ağırlayacağımız etkinlikte; sokak fotoğrafçılığı üzerine konuşacağız ve Bıyıklıoğlu’nun fotoğraf gösterilerini izleyeceğiz.

Söyleşi, 13 Ocak 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK, Nurettin Erkılıç Salonunda yapılacak.

 

 

Hakan Bıyıklıoğlu;

Hakan Bıyıklıoğlu 1970 yılında İstanbul’da doğdu, Bilgisayar bilimleri eğitimini yurt dışında tamamladı. Üç çocuğu olan Hakan halen yazılım mühendisi ve CTO olarak IT sektöründe çalışmakta. Orta seviyede bateri çalmak, akrilik ağırlıklı soyut resim yapmak ve uzun araba seyahatleri, fotoğraf kadar bağlanmasa da diğer hobileri.

Fotoğraf macerasına 18 yaşındayken Yashica marka bir analog makine ile başlayan Hakan, fotoğrafa uzun bir ara verdi ve 5 sene kadar önce dijital makinelerin dünyasında fotoğraf ile tekrar buluştu.

Genelde geniş açı lensler ile çalışmayı seven Hakan, şehirdeki sıradan noktaları farklı bakış açılarıyla yansıtıyor. Geniş alanlar, minimize olmuş insan siluetleri, ışığın ve gölgenin bildiğimiz yerleri farklılaştırması ve estetik, fotoğraf çekerken aradığı unsurlar. Tarihi şehirler, köy yaşamı ve portreler de zaman zaman sergilediği çalışmalar arasında.

Çektiği fotoğraflarda siyah beyaza olan tutkusu oldukça fazla hissedilir.  Londra, Amsterdam, Bükreş gibi şehirlerde fotoğraf çekme imkânı bulsa da İstanbul’un yeri onun için çok ayrı. Kaosun içindeki saklı estetik ve hikâyelerin İstanbul’u cazip hale getirdiğini düşünüyor. Alan Schaller ve Henri-Cartier Bresson en sevdiği fotoğraf sanatçıları.

Şehrin Halleri ve Siyah isimli fotoğraf sunumlarını bizlerle paylaşacak olan Hakan’la fotoğrafa olan yaklaşımını ve tutkusunu konuşacağız.

 

 

Ayrıntılı Bilgi İçin:   www.ifsak.org.tr

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign