Siyah Beyaz İstanbul 4

İFSAK Galeride Yeni Sergi Açılışı!

İFSAK, “Birlikte” ürettiği çalışmaları izleyicileriyle yeni bir sergi ile buluşturuyor. İFSAK Siyah Beyaz İstanbul 4. Dönem Atölyesi’nin “Siyah Beyaz İstanbul” sergisi açılıyor.

10 fotoğrafçının katkıda bulunduğu sergi 19 Eylül – 5 Ekim 2023 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

Sergi açılışı; 19 Eylül  2023 Salı, saat 19:30 ‘da. İFSAK Galeri ’de.

Siyah Beyaz İstanbul;

İstanbul’un gerçek bir Flaneur’u olan Timurtaş Onan’ın rehberliğinde fotoğrafçılar, gizemlerle dolu kentin içine sızdılar. Rotalarını; eski değerlerini, ritmini korumaya çalışan Haliç ve semtleri olarak belirlediler. 

Ucundan deniz görünen gölgeli sokaklarında dolaşırken; onca betona, üst üste dağ gibi yığılan yapılaşmaya rağmen İstanbul’un nasıl direndiğine, nasıl hala güzel kalabildiğine hayret ettiler.

Yaklaştıkça, içine girdikçe, tanış oldukça aralıyordu Haliç üzerine örtüğü pelerinini. Gerdanlık gibi boynuna taktığı üç köprünün üstünden araçlar, altından vapurlar geçiyordu. Kocaman açtıkları kanatlarıyla martılar, minarelerin aralarından Haliç’in mavisine süzülerek iniyordu.

Karanlıkta, karda, siste, yağmurda başka kentler doğuruyordu İstanbul, insanı yutan kalabalığı ise hiç eksilmiyordu.

Çukur işareti yaparken, kalan tek tük dişine rağmen ağız dolusu gülen teyze, yıllardır aynı karanlık odada süpürge yapan yaşlı amca, kediler, balıkçılar…  Tüm heybetiyle tepeden İstanbul’u izleyen Rum erkek lisesinin eteklerinde birbirine yaslanarak ayakta kalabilen iki katlı ahşap binalar, rengarenk grafitilerle süslenmiş duvarlar.

İnsanın günlük yaşamlarıyla birlikte aynı kadraja giren kentin imgesi büyülüyordu fotoğrafçıları. Her gün aynı yerde de çekseler, fotoğraflar birbirine benzemiyor farklı bir hikaye anlatıyordu. Üstelik bu hikaye fotoğrafı çekene başka, fotoğrafı izleyene başka fısıldıyordu.

İzleyenlere hangi zamanda olduğunu unutturan Siyah Beyaz İstanbul fotoğrafları, Proust’un anısında kalan koku gibi hafızalarda kalacak olsa bile kent gizemini korumaya, başka başka hikayeler anlatmaya devam edecek.

Sergi Katılımcıları;

Emel Arısan, Tülay Aslan, Nurdan Ayvalı, Muhammet Beyazal, İlkay Birbil Raoul, Renata Duda-Merle, Faruk Konyalı, Saadettin Salman, Yavuz Mert Yarar, İpek Yıldız.

Danışman; Timurtaş Onan

Danışman yardımcısı: Münevver Antczak

Afiş tasarım: Sara Arslan

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin