Sinemamızda Uzun Soluklu Birliktelikler

İFSAK Çevrim İçi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu ve Sanat Yönetmeni Natali Yeres’in konuk olarak katılacağı “Sinemamızda Uzun Soluklu Birliktelikler” söyleşimiz 03 Şubat 2021 Saat 20.00 de canlı yayın olarak İFSAK TV’de!

İFSAK Sinema Biriminin gerçekleştirdiği etkinliğimize sorularınız ve yorumlarınızla katılabilirsiniz.

Yayın Linki için tıklayınız 

Sinemamızda Uzun Soluklu Birliktelikler

İFSAK Sinema Biriminin 3 Şubat Çarşamba günü konukları Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu ve onun ilk uzun metraj filmi Hiçbiryerde’den şu anda yapım aşamasında olan Kerr filmine dek beraber çalıştığı sanat yönetmeni Natali Yeres. Sanat yönetmenliğini bir filmin görsel kimliğini oluşturmak olarak tanımlayan Natali Yeres ve Tayfun Pirselimoğlu’yla bu uzun soluklu işbirliğiyle gerçekleştirilen filmleri üzerinden yönetmenlik ve sanat yönetmenliği üzerine bir sohbet gerçekleştireceğiz.

Tayfun Pirselimoğlu

Trabzon’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Viyana’ya gitti ve Hochschule für Angewandte Kunst’ta (Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi) resim eğitimi aldı. Yurtiçinde ve yurt dışında birçok sergi açan Pirselimoğlu, kuruluşuna katıldığı bağımsız bir sanat inisiyatifi olan Akademie Genius’ta ve çeşitli platformlarda resim ve sinema atölyelerinde dersler verdi.

Sinema kariyerine senarist olarak başlayan Pirselimoğlu yönetmen olarak ilk kısa filmi Dayım’ı 1999’da, Il Silenzio e d’Oro’yu (Sükut Altındır) 2002’de gerçekleştirdi. Bu filmlerin senaristliğini ve yapımcılığını da üstlendi.

Pirselimoğlu ilk uzun metrajlı filmi olan, senaryosunu da yazdığı Türkiye-Almanya ortak yapımı Hiçbiryerde’yi 2002 yılında çekti. Sonrasında gelen üçlemeyi Rıza (2007), Pus (2009 Türkiye-Yunanistan ortak yapımı), Saç (2010 Türkiye-Yunanistan ortak yapımı) yönetmen, senarist ve yapımcı olarak gerçekleştirdi. Yönetmeni ve senaristi olduğu Ben O Değilim (Türkiye-Yunanistan-Fransa ortak yapımı) filmini 2013 yılında çekti. Yol Kenarı – 2017 (Türkiye-Fransa-Yunanistan ortak yapımı) filmi yurtiçi ve yurtdışında birçok festivale katılmış ve ödüller almıştır. Kerr isimli kitabından uyarlanan son uzun metraj filmin çekimleri 2020 yılında tamamlanmıştır.

Filmleri ile ulusal ve uluslararası çok sayıda ödüle layık görülen Pirselimoğlu’nun altı roman ve üç hikaye kitabı vardır.

Natali Yeres

29 Mart 1969, İstanbul doğumlu. 1994 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Öğrencilik yıllarında çektiği “Aynalar Süiti” ve “Bir Var Bir Yok” adlı kısa filmleri yurt içi ve yurtdışında düzenlenen çeşitli festivallerde ödüller aldı. “New Wave Non Stop”, “Elele” gibi televizyon programlarının yönetmenliği; klip yönetmenliği; “Güneşe Yolculuk”, “Kara Kentin Çocukları”, “Büyük Adam Küçük Aşk” sanat yönetmenliği; “Aliye” adlı televizyon dizisinde sanat yönetmenliği görevi yaptı. “Herkesin Gözü Önünde” (Hey Işıkçı) isimli tiyatro oyununda dekor tasarımı yaptı. Türk-Yunan-Macar ortak yapımı ‘Büyük Adam, Küçük Aşk’ filminde, M. Ziya Ülkenciler ile birlikte sanat yönetmeni olarak çalıştı. Halen sektörde sanat yönetmeni olarak görev yapmakta; kısa film çalışmalarını sürdürmekte ve yaklaşık dört yıldır kısa film üzerine “Megamovie” dergisi başta olmak üzere çeşitli dergilerde yazıları yayınlanmaktadır. MiM Sanat Merkezi, Kısa Film Atölyesinde eğitmenlik.