Savaş Çekiç Tasarımları ve Haikuları – Söyleşi

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Fotoğraf ve Haiku Proje Grubu’nun grafik tasarım sanatçısı ve ‘’kıyı’ya, göl’e, ada’ya haiku’’ kitabının yazarı Savaş Çekiç’i konuk edeceği” Savaş Çekiç Tasarımları ve Haikuları ” adlı söyleşi etkinliği, Tolga Büyükada moderatörlüğünde, 29 Şubat 2024 Perşembe günü, saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

Savaş Çekiç

1960 yılında doğdu. 1984 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun oldu. 1992 yılında kurduğu kendi tasarım atölyesinde afiş, kurumsal kimlik, ambalaj, broşür, katalog, faaliyet raporu, kitap, dergi, takvim, illüstrasyon dallarında tasarımlar üretmektedir. Aynı zamanda sahibi olduğu ve sosyal tasarım alanında faaliyet gösteren No Tasarım dergisinin de sanat yönetmenliğini yaptı. 1995 – 1997 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda tasarım danışmanlığı ve tiyatronun gereksinimi olan görsel tasarım üretimi görevini üstlendi.

1996 ve 1997 yıllarında GMK’nun yönetim kurulunda yer aldı. 1997 yılından bu yana, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. 2009 yılından bu yana Bakırköy Belediye Tiyatroları’n için tasarım danışmanlığı yapmakta ve kurumun gereksinimi olan görsel tasarımları üretmektedir. Tasarımcının afişleri, Lahti Afiş Müzesi, Ogaki Afiş Müzesi, Dansk Plakat Museum, Zürih Poster Müzesi gibi pek çok müzenin yanısıra; uluslararası sergiler, bienaller ve trienallerde sergilendi. İşleri, ulusal ve uluslararası düzeyde ödüller aldı ve Graphis, Novum, Grafik Tasarım gibi ulusal ve uluslararası düzeydeki grafik tasarım yayınlarında ve grafik tasarım kitaplarında yer aldı. Tasarımcı ilki 2010 yılında gerçekleştirilen Marmara Üniversitesi Uluslararası Çağrılı Afiş Bienali’nin seçiciliğini ve direktörlüğünü yapmaktadır.

Afiş tasarım: Sara Arslan