RADIO SARAJEVO / Kitap Sunumu, Söyleşi ve İmza Günü

“RADIO SARAJEVO “Kitap Sunumu, Söyleşi ve İmza Günü!!!

Kitap Sunumu, Söyleşi ve İmza Günü 6 Kasım 2023, Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salon’unda.

RADIO SARAJEVO

Engin Güneysu

Radio Sarajevo Engin Güneysu’nun 10 yıla yayılan bir çalışmayla ortaya çıkarttığı çok katmanlı bir fotoğraf kitabı projesi. Projenin başlangıcı 2012 yılına uzanıyor. 5 bölümden oluşan kitap, Yugoslavya’nın son günlerinden, günümüz Bosna’sına uzanan süreci takip ediyor.

Kitaba Dair

Radio Sarajevo, 10 yıla yayılan bir çalışmayla ortaya çıkmış, çok katmanlı bir fotoğraf kitabı projesi. Projenin başlangıcı 2012 yılına uzanıyor. 5 bölümden oluşan kitap, Yugoslavya’nın son günlerinden, günümüz Bosna’sına uzanan süreci takip ediyor. Bu bölümler sırasıyla;

1984 Saraybosna Kış Olimpiyatları, Bosna Savaşı, Srebrenitsa Katliamı, Duje Rehabilitasyon Merkezi, Günümüz Bosnası.

1984 Kış Olimpiyatları, Yugoslavya’nın son resmi etkinliği olacaktı. Yaklaşık 7 yıl sonra çıkacak olan savaştan henüz kimsenin haberi yoktu. 95 yılında ateşkes imzalanmış olmasına rağmen, yürüyerek güvenli bölgeye geçmeye çalışan 12 bin kişiden 8 bini birkaç gün içerisinde sırp milisler tarafından katledildi. Dünya bu kayıplardan, toplu mezarların ortaya çıktığı 2000li yıllarda haberdar oldu. Halen her yıl Srebrenitsa Soykırımı’nın yıldönümü olan 11 Temmuz gününde, toplu mezarlardan çıkarılarak kimliği tespit edilen insanların defin işlemleri gerçekleştiriyor.

Üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçmiş olsa da, yalnızca sokaklarda değil insanların yüzlerinde de savaşın izlerine rastlamak mümkün. Duje; savaş sonrasında bağımsız vakıf ve kuruluşların destekleriyle ayakta kalan büyük bir rehabilitasyon merkezi. Bu merkez aynı zamanda Bosna halkı için savaş sonrasında iyileşme ve yaşamın normalleşmesi sürecini temsil ediyor. Bu bakımdan Duje’ye odaklanılan dördüncü bölüm, kitap için önemli kırılım noktalarından biri.

Bugünlerde Bosna’da yarı neşeli yarı hüzünlü bir hayat var. Yaşlılar geçmişi unutmaya çalışırken, gençler geleceğe umutla bakıyor. Her iki kuşağın da işi oldukça zor. 

Yaşanılanların izlerini silmek kolay olmasa da, Bosna halkı fazlasıyla güçlü. 

Radio Sarajevo ile Engin Güneysu, bu küllerinden doğuş öyküsüne sizleri de şahit kılıyor.

Engin Güneysu;

1981 yılında Türkiye, Samsun’da doğdu. Fotoğrafçılık kariyerine 2004 yılında İzmir’de, Cena Reklam Ajansında fotoğraf editörü olarak başladı,yine aynı yıl içinde Bodrum’un Kalbi dergisi ve 2004 Turkey/izmir /Çeşme Guide kitabının fotoğrafçılığını yaptı.
2006-2007 Arasında Türkiye/Samsun’da Eğitim Gönüllüleri Parkında,aralıklı olarak, çocuklara yönelik fotoğraf eğitimi verdi. Peter Ten Hoopen , Ami Vitali, Joachim Delafoged gibi isimlerin workshoplarına katıldı.
2008 Uluslararası National Geograhic Fotoğraf Yarışması Türkiye ayağında, gezi kategorisinde, ikincilik ödülü aldı. Bununla birlikte eserleri birçok yarışmada ödül, derece, sergilemeye hak kazandı. fotoğrafları 2011’de açılan Türkiye fotoğraf Müzesi Fotoğraf koleksiyonunda yer almıştır.

Agence Le Journal fotoğraf ajansında kapanana kadar 5 yıl fotoğrafçılık yapmıştır. 2022 yılında Radio Sarajevo adında ilk fotoğraf kitabını çıkartmıştır.
Duje adında Bosna Savaşı mağdurlarını konu eden bir video belgeseli vardır bunun yanısıra Mobil Fotoğrafçılık ve Sokak Fotoğrafçılığı üzerine Dünya’nın ve Türkiye’nin bir çok yerinde atölyeler düzenlemektedir. Türk Hava Yolları Skylife dergisinin 1 yıl fotoğraf editörlüğünü yapmıştır. Bugünlerde yurtiçi ve yurtdışında fotoğraf ve video projeleri çalışmaktadır.

İnstagram @enginguneysu

Afiş tasarım: Sara Arslan