Pirouette / Adımların Sihri – Tuğba Kırallı

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak, Tuğba Kırallı ’yı ağırlayacağımız etkinlikte; adımların sihri üzerine konuşacağız ve fotoğraf gösterisini izleyeceğiz.

Söyleşi, 10 Ekim 2023 , Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda

Pirouette…

2012 Yılında Balenin öyküsünü anlatmak için yola çıktım. Balerinlerin ve baletlerin hikayesini anlattım. “Bir Temsilin Hikayesi” isimli çalışmam; siyah beyazdan, renkli karelere, sahne arkasından sahneye üzerine, durağan fotoğraflardan hareketli fotoğraf karelerine dönüşmeye başladı.  Böylelikle yavaş yavaş izleyicinin hayal gücüne bıraktım dansın büyüsünü. Her temsilde farklı renkler, farklı danslar, farklı hayaller ve farklı duygular yakalamaya çalıştım . Bu projemde, Netsizliğin içindeki dansı izletmek istedim.

Bale yolculuğumda ben de evrildim, belgesel dilden, soyut dile çevirdim kameramı bu çalışmamda.

Adim, Adım ilerledim izleyiciye görsel bir şölen sunmak için.

Madam Ninette’nin dediği gibi “Tıpkı bir ışık dalgası gibiydi, kıvrık kollar ve bacaklarla ve beyinle ve hareketin baş döndürücülüğüyle” sizlere sunuyorum.

Tuğba Kırallı;

Fotoğrafa 2007 yılında başladı. Özcan Yurdalan, Merih Akoğul, Gültekin Çizgen, İzzet Keribar, Cenk Gençdiş’den fotoğraf eğitimleri aldı.

İlk kişisel sergisi “Bir Temsilin Hikayesi” 2017 yılında ArtLoft-Fototrek’te, 2018 yılında Trabzon 10.uluslararası sanat günlerinde, 2022 yılında Enerjisa Üretim ve Tuğfanbeyli santalinde sergilendi.

Bekir Tuğcu ile birlikte gerçekleştirdiği “Tersane-i  Amire” belgesel fotoğraf projesi 2010 yılında Uğur Varlı Sanat Galerisinde ve  Büyükçekmece Mimar Sinan Tarihi Kervansarayında sergilendi.

İFSAK, Fotogen, Fototrek’te karma sergilere katıldı.

Fotoğrafları pek çok ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül ve sergilemelere layık görüldü.

Bekir Tuğcu ile ortak projesi “İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası” 2012 yılında 6.Sami Güner Kupasını, “Bir Temsilin Hikayesi” projesi ile  2013 yılında İFSAK kupasını almaya hak kazandı.

2013 Yılında AFIAP ünvanını aldı.

“Bir Temsilin Hikayesi” fotoğraf projesi İZ dergisinin 58 sayısında yayınlandı.

İFSAK ve Büfod üyesi.

Kadir Has Üniversitesinde  2015 yılında “Fabrika Kızı”, 2016 “İstanbul’un Kadın Renkleri” belgesel fotoğraf projeleri kapsamında tekstil atölyelerinde çalışan genç kızlara ve göçmen kadınlara fotoğraf eğitimi verdi.

“Çocuk Boksörler” projesi 2012 Bursa Fotofest’te,

“Bir Temsilin Hikayesi” projesi 2014 İstanbul Fotoğraf Festivali’nde,

“Karadeniz Kadını” projesi 2018 Trabzon 10.Uluslararası Sanat Günlerinde,                 

diğer projeleri ise  İstanbul ve Anadolu’nun çeşitli şehirlerindeki fotoğraf derneklerinde sunum ve söyleşi olarak fotoğraf sevenlerle buluştu.

Afiş tasarım: Sara Arslan