oksimoron – Sergi Açılışı

İFSAK Galeride Yeni Sergi Açılışı!

İFSAK, “Birlikte” ürettiği çalışmaları izleyicileriyle buluşturmaya devam ediyor. İFSAK Galeri’de İFSAK Oksimoron Proje Grubunun sergi açılış yapılacak.

Sergi açılışı;  7 Ekim Cumartesi saat 16:00 ‘da. İFSAK Galeri ’de.

Sergi 7 Ekim – 26 Ekim 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Oksimoron;

“Birbiriyle çelişen ya da tamamen zıt iki kavramın bir arada kullanılmasıyla oluşan ifade biçimi.”

“Okuyucu ya da dinleyicide genellikle şaşkınlık ve hayret uyandıran, mizah ürünü olup tamlama biçiminde anlatımı etkili kılmak için kullanılan edebî sanatlardan biri.”

Başta şiir olmak üzere, okuyucu ve dinleyicide sarsıcı etki uyandırmayı amaçlayan oksimoron sanatı, kaynağını mizah ve ironiden alır. Anlatılmak istenen sözün çarpıcı bir şekilde söylenmesine aracılık eder.

Birbiriyle çelişen ya da zıt nitelik taşıyan ifadeleri gündelik yaşam içinde kullanan bireyin; bulunduğu ortamlarda konuşma sanatını gerçekleştirirken bu tür ifadeler kullanması, karşıdaki bireyde şaşkınlık yaratan aynı zamanda düşünme imkânı veren ortamlar sunar.

Yazılı ve sözlü kültürün bilen insanı düşünceye sevk etmesi gerçeğiyle, gören insanın görsel kültürü sentezleyip gelişmesi ve bugün içinde olduğumuz zamanın getirdikleriyle bizleri sembolik kodlarla etkilemeye devam ettiği bir gerçek.

Bu bağlamda projemizin amacı zihnimizde oluşan/oluşturulan kavramları görsel bir hikâyeye dönüştürerek izleyiciye sunmak oldu.

Görsel oksimoronu kullanan fotoğrafçı da bir edebiyatçı gibi farklılıklardan hareket ederek benzerlikleri; uyumsuzluklardan hareketle de çelişkileri vurgulamayı amaçlamaktadır.

Oksimoron Proje Grubu

Proje Danışmanı; Meral Güler

Danışman Yardımcısı: Ebru Akalın

Sergide Yer Alan Fotoğrafçılar; Ahmet Kalafat, Ali Hasan Bakır, Cem Çapa, Emine Bulut, Gonca Özkutlu, Gülay Unur, Gültürk Köroğlu,Hasan Ürey, İsmail Vatansever, Levent Batanay, Melike Mert, Nadya Erzurumluoğlu , Nil Ayral, Nurcan Albayrak, Özlem Bay, Pınar Ay, Samet Avcı, Serdar Burak.

 Afiş tasarım: Sara Arslan