Neo–Osmanlı Yeni Türkiye Kitap Lansmanı – Söyleşi

Fotoğrafçı Murat Bergi’nin Ocak ayında raflardaki yerini alan “Neo Osmanlı – Yeni Türkiye” fotoğraf kitabının lansman ve söyleşisi için sizleri İFSAK’a davet ediyoruz. Kitabın editörü Altan Bal’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek bu etkinlikte Murat Bergi ve tasarımcı Ekin Işım ile hem kitaba konu olan “Yeni Türkiye” hikayesini hem de kitabın yaratım sürecini detaylı bir şekilde konuşacağız.

6 Şubat Salı günü, saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

Zamanın ruhundan bahsedeceksek eğer, yaşadığımız dönemi neyle tarif edeceğiz?

Geçmişe özlem, ihya arzusu? “Çılgın” projeler; “EN”lerle ifade edilen büyüklük tutkusu? Bugünü ve geçmişi birbirine bağlayan süreklilik; icat edilen tarih, imal edilen destanlar?

 

Hepsi ve daha fazlası muhafazakar bir kimliği yeniden inşa eden yapı taşları. Bu kimliğin etrafında örülen hikaye gücünü temsili bir ecdat kavramından alıyor. Son model tekniğiyle “yerli ve milli” bir istikbal vadediyor. Buna karşın “kökü dışarda” trendleri “makbul” beğenilere dönüştürüyor.

Neo Osmanlı – Yeni Türkiye” son yirmi yılda gözle görülür biçimde artan milliyetçi/İslami muhafazakâr dalgayla ilgili.  Dükkan isimlerinden modaya, aksesuarlardan televizyon dizilerine kadar her alan Osmanlı’ya verilen referanslar; bayraklar, tuğralar üzerinden yaratılan sembolizmin izini sürüyor. Kamusal alanda semboller üzerinden Eski ve Yeni Türkiye’nin mücadelesini takip ediyor ve özetle şu soruyu soruyor:

Sokakta, meydanda, televizyonda kısaca her yerde karşılaştığımız hayaller hangi hayatlarda yaşanıyor?


Murat Bergi;

1982 yılında Samsun’da doğdu. Fotoğraf çalışmalarına 2008 yılında Fototrek Fotoğraf Merkezi’nde aldığı çeşitli kurs ve atölyelerle başladı. Belgesel çalışmalarına İFSAK Belgesel LAB bünyesinde devam etti.

Fotoğraf çalışmalarını Türkiye’deki milliyetçi-muhafazakar-piyasacı dönüşüm üzerine yoğunlaştırmıştır. Çalışmaları 2019 yılında İFSAK’ta Neo Osmanlı – Yeni Türkiye adıyla sergilenmiştir. Aynı isimde kitabı Ocak 2024 tarihinde yayınlanmıştır.

Afiş tasarım: Sara Arslan