Modern Romen Sanatında Türklerin ve Tatarların İmgesi

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi’ni ağırlayacağımız etkinlikte; “Modern Romen Sanatında Türklerin ve Tatarların İmgesi” adlı filmi izleyeceğiz. Etkinliğimize tüm üyelerimizi, sinema ve sanatseverleri davet ediyoruz.

20 Eylül 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK, Nurettin Erkılıç Salonu’nda.

 

Modern Romen Sanatında Türklerin ve Tatarların İmgesi;

2022’de Etnik İlişkiler Departmanı (Romanya Hükümeti) tarafından üretilen film, özellikle Dobruca bölgesindeki farklı topluluklar arasındaki çeşitliliğin ve karşılıklı bağımlılığın önemini, Romanya’daki Türk ve Tatar azınlıkların ilham verdiği Romen modern sanatının başyapıtları olmuş en büyük Romen ressamlardan bazılarının vizyonunda ön plana çıkarıyor.

“Modern Romen Sanatında Türk ve Tatar İmgeleri” projesinin bir parçası olan film, bu sergiyi hazırlayan ortak kurumların bazı temsilcileriyle yapılan bir dizi röportajı içeriyor. Çekimler Bükreş Belediye Müzesi, Romanya Ulusal Sanat Müzesi ve Köstence Sanat Müzesi’nde gerçekleşti.

  1. yüzyılın başından itibaren (1913 İkinci Balkan Savaşı’ndan sonra Romanya’nın Kadrilater eyaletini kazandığı zaman) tarihsel bağlam, 1913-1940 aralığında Dobruca tamamen Romanya idaresi altındadır. Bu gerçekten hareketle bölge kültürü, birçok Romen ressamın bu alan ile temas halinde olması nedeniyle o dönemin sanatsal iklimi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Iosif Iser, Ștefan Dimitrescu veya Nicolae Tonitza gibi sanatçılar, güneyin güçlü ışığını ve hem Dobruca’nın kuzeyindeki (Köstence, Tulça, Medcidiye, Mangalia) hem de özellikle Güney Dobruca’daki (Silistra, Turtucaia, Bazargic, Balcic ve Cavarna) Türk ve Tatar topluluklarının yaşamını keşfederler.

Yapımcı: Romanya Etkinlikler Arası İlişkiler Departmanı

Partnerler: Ulusal Azınlıkların Sorunları Araştırma Enstitüsü, Bükreş Müzesi, Romanya Ulusal Sanat Müzesi, Köstence Sanat Müzesi, Tulça”Gavrilă Simion” Eko-Müze Araştırma Enstitüsü

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign