Danışman: Gülbin ÖZDAMAR AKARÇAY

Son Başvuru Tarihi: 21 Ekim 2020

Proje Başlangıcı: 6 Kasım 2020

Proje Süresi: 5 ay

İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu’nun yeni dönem projesi başlıyor!


Kentler, ırk, sınıf, etnisite, cinsiyet gibi bileşenler bakımından eşitsizliklerin yaşandığı yerlerdir. Cinsiyet ve cinsiyetin diğer bileşenlerle kesişimini ele alacak proje, mekan ile toplumsal cinsiyetin ilişkisi üzerine odaklanacak .

Çalışmanın alt konularını ise, toplumsal cinsiyet, özel ve kamusal mekanlar ve anlamları, mekan ve nostalji,
mekan, beden ve toplumsal cinsiyet, görme biçimleri ile şekillenen cinsiyetin inşa sürecini oluşturuyor. Toplumsal cinsiyet ve mekan ilişkisini görsel anlatılarla aktaracağımız Mekanın İnşası ve Toplumsal Cinsiyet Projesinde fotoğraflar temsil katmanları oluşturan eleştirel bir imgeye dönüşecek.

Ve Mekanların da Cinsiyeti Var !
Proje çalışmaları pandemi koşulları nedeniyle çevrim içi olarak gerçekleştirilecektir.

Danışman: Gülbin ÖZDAMAR AKARÇAY
Proje Adı : Mekanın İnşası ve Toplumsal Cinsiyet.
Katılım Koşulları: İFSAK üyesi olmak ve daha önce düzenlenen İFSAK Ezberbozan
Projesi’nde katılımcı olmak .
Katılımcı Sayısı: Maksimum 20 kişi.

Gülbin Özdamar Akarçay,

gazetecilik alanında yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Bitirme projesi “Mahpusun Yüzleri”, 2002’de IFSAK Fotoğraf Günleri’nde sergilenmiştir.

Prag’daki The Academy of Performing Arts, Film and TV School (FAMU), Department of Still Photography’de 2006 yılında eğitim görmüştür.

Küratörlüğünü yaptığı Intimate Revolt sergisi, FAMU, Litvanya ve Çek Cumhuriyeti kültür bakanlıklarından destek almıştır. 10 ülkeden 10 kadın fotoğrafçının self portrelerinden oluşan sergi, başta Çek Cumhuriyeti olmak üzere, Litvanya, Slovenya ve Türkiye’de sergilenmiştir.

Akarçay, “My selfreflexive Diary: The Balkans (Toronto, 2017)”, “Mahpusun Yuzleri (2002)”, “Maticni’nin Çocukları (2008)”, “Narodni DIvadlo (2008)” olmak üzere kişisel sergiler açmış, çeşitli ulusal ve uluslararası karma sergilere katılmıştır. World Press Photo’nun 2002-2004 tarihleri arasında Türkiye’de düzenlediği seminerlere seçilmiştir.

“Matici’nin Çocukları” foto röportaj çalışması WPPH’nin dergisinde ve ‘Photojournale Connections Across A Human Planet’ adlı kitapta yayınlanmıştır. 2011 yılında kadına ve çocuğa yönelik şiddete karşı projeler üreten Yaşayan Kadınlar Fotoğraf Grubu’nu kurmuştur. Çeşitli dergilerde, derleme kitaplarda yazıları bulunmaktadır. Görsel sosyoloji ve etnografi, kültürlerarası iletişim, yeni medya ve fotoğraf alanlarında akademik çalışmalar yürütmektedir.

İFSAK SEMİNER VE ATÖLYELER BİRİMİ

EKİM 2020   

Atölye ile ilgili daha detaylı bilgi almak için;

Tel: 0212-292 42 01

E-Mail: iletisim@ifsak.org.tr

Web: https://www.ifsak.org.tr

Kayıt için İFSAK Sekreteryasına isim yazdırıp banka havalesi veya dernekten kredi kartı ile ödemesini yapabilirsiniz. 

Katılım Bedeli 400 TL (kdv dahil)

HESAP ADI : İFSAK İST.FOTOĞRAF VE SİNEMA AMATÖRLERİ DERNEĞİ
BANKA : İş Bankası
ŞUBE : İstanbul Galatasaray Şube
IBAN : TR22 0006 4000 0011 0111 8719 44