Mavi İstanbul – İFSAK 243. Dönem Temel Fotoğraf Semineri Proje Grubu

İFSAK Galerilerinde Sergiler Açılmaya Devam Ediyor!

 

İFSAK, “Birlikte” ürettiği çalışmaları izleyicileriyle yeni bir sergi ile yüz yüze buluşturuyor. Pandemi döneminde dijital ortama taşınan sergiler, koşulların izin vermesiyle İFSAK sergi salonlarında da açılıyor. Böylece sergilerimiz İFSAK galerilerinde fiziki olarak izlenebilecek. Ayrıca dijital ortamdaki sergiler de izleyiciyle buluşmaya devam edecek.

İFSAK Lokal ’de, İFSAK 243. Dönem Temel Fotoğraf Semineri Proje Grubu’nun “Mavi İstanbul” sergisi açılıyor. 14 kişinin 39 fotoğraf ile katıldığı sergi 06 Kasım – 25 Kasım 2021 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

 

Mavi İstanbul;

Çocukluğumuzun İstanbul’u yok artık, hatta 20 yıl öncesinin İstanbul’u bile yok. Silueti ve hatta haritası değiştirilen, denizleri doldurulan, ormanları kesilen bir mega şehirde yaşıyoruz. Belki biz içine doğduğumuzda da tahrip edilmiş ve yıpratılmıştı, ama tümden elimizden gitmek üzere. İstanbul mavi ile anılan bir şehirdi, Marmara’sı, Boğaz’ı, Haliç’i ve Karadeniz kıyılarıyla. Beyoğlu’ndan, tarihi yarımadasından manzaraları, boğaz vapurundan görülen güzellikleriyle. Şimdi gri mi gri bir beton yığınını andırırken halen kalabilmiş güzellikleri fotoğraflamak, belki de bir belge niteliği kazanabilecek fotoğraflarıyla geleceğe not düşürmeye çabaladık. 1.5 yıl boyunca pandemi koşullarında fotoğraflarını çektik, bir belge, bir hoş seda bırakabilirsek ne mutlu bize.

İFSAK 243. Dönem Temel Fotoğraf Semineri Proje Grubu;

Proje grubu 4 Şubat 2020’de başlayan İFSAK 243. Dönem Temel Fotoğraf Semineri Salı grubundan 16, Cumartesi grubundan 25, Hızlandırılmış Uygulamalı Temel Fotoğraf Semineri’nden ise 9 kişi olmak üzere toplamda 50 kursiyer ile çalışmaya başlamıştır. Pandemi koşulları nedeniyle yüz yüze toplanılamamış ve ankete katılan 41 kursiyerden bir WhatsApp grubu kurulmuştur.  Online toplantılarla başlayan proje çalışmaları İstanbul’un değişik bölgelerinde 6 geziyle sürmüş, 16 değerlendirme toplantısı ve 3 idari toplantı çevrim içi olarak yapılmıştır.  Katılımcılara tema verildikten sonra yaklaşık 850 adet fotoğraf toplanmış ve sergi için toplantı ve gezilere katılımı yüksek olan ve fotoğraf gönderen 14 kişinin 39 fotoğrafıyla sergi gerçekleştirilecektir. Ayrıca seçilen fotoğraflardan oluşan bir de kitapçık hazırlanacaktır.

Danışman; Oğuz Büktel, Danışman yardımcısı; Alper Ağca.

Katılımcılar; Cahide Uğur Erol Öztaşkent, Çiğdem Özdoğan, Cihan Ersoy, Enise Sönmez, Fatma Dal, Gülen Kılıçkaya, Hümerya Bozbek, İsmail Hakkı Kalyon, Meral Özel, Nazlı Altınok, Nevin Özcan, Sedef Yazıcı Özgüle, Şehriban Genç Tiftik, Uğur Özdoğan.

Afiş tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin