MATMAZEL MARİKA Kitap Lansmanı,Söyleşi ve İmza Günü

Konuk olarak Ali Tanrısever’i ağırlayacağımız “Matmazel Marika” söyleşi etkinliği, Aysel Karaca moderatörlüğünde, 18 Kasım Cumartesi günü, saat 14.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

 MATMAZEL MARİKA;

“Hani bazı anlar vardır, insanın hayatını sonsuza kadar değiştiren. Mantıklı bir izahını yapamadığın, anlatsan kimseleri inandıramayacağın.

 Sana tüm kalbiyle inanan kişinin dahi, “İyi de bütün bunlar gerçek hayatta olmaz ki bunlar ancak filmlerde olur,” diyeceği şeyler.

Tüm hayatın, o güne kadar yaşadıklarının tamamı sadece seni bu ana hazırlamak için planlanmış gibidir. Doğduğun andaki yıldızların durumu mudur, kader mi, alın yazısı mı; ne ad vereceğini bilemezsin. Kendini tanıyamaz, olanı biteni ifade edemezsin  ama yine de bu anın içindesindir işte..

Tüm olanları yaşamışsındır. Hayatının geri kalanında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını o anda hissedersin..

 İşte bu kitapta okuyacakların o anın ve ondan sonrasının hikayesidir..” demiştik kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısında..

Şimdi sıra geldi okurla birebir, karşılıklı söyleşi yapmaya. Romanı tartışmaya açmaya..

Ülkenin resmî tarihi ve asıl hikâye ile yazarın kişisel tarihinin iç içe geçtiği bir hikayenin oluşma aşamalarını yazarının ağzından dinlemeye.

Romandaki gerçeküstü olaylarla bambaşka bir dünyaya taşınan hikayenin içine girmeye, onu didiklemeye.

1918-1921 yıllarının işgal altındaki İstanbul’unun eğlence dünyasını ve bu renkli dünyanın içinde yer alan Çiçek Pasajı’nı, meyhaneleri, gazinoları, gösteri dünyasını, tiyatroları, kantoları, kısacası işgal yıllarının şenlikli İstanbul’unu birlikte yaşamaya hepinizi bekliyoruz…

Ali Tanrısever;

8 Mart 1958’de Kadıköy, Yeldeğirmeni’nde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Kadıköy’de tamamlayan yazar 1975 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Siyasal Bilimler Yüksek Okulu’na kayıt yaptırdı. 1979 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu.

Gerçek ile hikâyeyi harmanladığı gerçeküstü öyküler yazmaya başladı. Öyküleri

ve denemeleri birçok dergide yayınlandı. Arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı Gamlı Baykuş Dergisi’nde “Derin Muhabbetler” köşesinde öyküleri yayınlanan yazar, halen Panzehir Dergi ve Bodrum Dergi’deki kendi köşesinde öykülerini yayınlamaya devam etmektedir.

Kitap Eki’nde kitap tanıtım ve eleştiri yazıları yer alan yazar, son olarak dünyaca ünlü cerrahımız Prof. Münci Kalayoğlu’nun hayatını anlatan Hatırda Kalanlar’ı yayına hazırlamıştır.

Resim ve fotoğraf sanatlarına da ilgi duyan yazarın bir kızı ve iki torunu bulunmaktadır.

İnstagram https://www.instagram.com/alitanrisever/

Afiş tasarım: Sara Arslan