Lia Nalbantidou “Selanik’in Gizli Bahçeleri ve fotoğraf kitaplarıyla bir yolculuk”

İFSAK Çevrim İçi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

 

İFSAK Uluslararası İlişkiler Birimi’nin organize ettiği, Yurt Dışından Bir Fotoğrafçı serisinin bu ayki konuğu Lia Nalbantidou. “Selanik’in Gizli Bahçeleri ve fotoğraf kitaplarıyla bir yolculuk” konulu söyleşi etkinliğimiz 22 Şubat 2022, Saat 20.00 ‘de İFSAK TV’de canlı yayında!

 

Canlı gerçekleşecek yayında, söyleşi dili Yunanca olacak ve Türkçe çeviri yapılacaktır. Lia Nalbantidou’ya sormak istediğiniz soruları 21 Şubat 2022 Pazartesi gününe kadar  bernakuleli@ifsak.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Lia Nalbantidou;

Lia Nalbantidou Selanik’te doğmuş ve orada yaşamaktadır. Bağımsız bir fotoğrafçı ve genç fotoğrafçılara eğitimlerinde mentörlük yapan bir sanatçıdır. Eğitimini Güzel Sanatlar alanında yapmak üzere Amerika’ya gitmiş ve Columbus, Ohio’da Columbus College of Art and Design ’da okumuştur. 1991 yılında fotoğrafçı olarak mezun olmuştur. Sanatçı o yılları şöyle anlatmaktadır : “Batı’daki hayat büyük bir deneyim oldu. Çalışmalarımın dışında yaşamdaki değişik düşünce biçimlerinden insanlarla karşılaşmak bana San Diego Serenade 1974 albümünden, The Heart οf Saturday Night’taki I never saw the East coast until I moved to the West/ Doğu kıyısını Batı’ya taşınana kadar hiç görmemiştim ’i nasıl fısıldayacağımı öğretti.” Mezuniyetten sonra New York City’de özel sanat galerilerinde ve Washington DC’de Smithsonian Institution’da staj yaptı. Yaklaşık on yıl sonra (2000) Avrupa görsel sanatlar sahnesiyle ve bazı kurumlarla tanıştı. Kulturhuset USF – Bergen, the European City of Culture gibi ve Hannover Üniversitesi’nin kültürlerarası, disiplinlerarası programı olan IFU Body Academy’e katıldı. Fotoğrafları, fotoğraf kitapları Yunanistan, Avrupa ve Kuzey Amerika’da sergilendi. Eserlerinin sergilendiği özel ve kamu kuruluşlarından bazıları şöyle sıralanabilir:

EMST (National Museum of Contemporary Art), Athens; MOMus – Thessaloniki Museum of Photography; Benaki Museum, Athens; Architekturbild EV, Stuttgart; Photoireland Foundation Collection, Dublin; Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University; Weserburg Research Centre for Artists’ Books, Bremen; Gulbenkian Art Library, Lisbon.

Projeleri ve kitapları:

The Secure, Private Domain of My Home (1996 -2001) – Zero to Five photobook

(Cube Art Editions, Athens: 2002) was funded by J. F. Costopoulos Foundation, Athens.

Urban Secret Garden: why the night photobook dummy (self-published, Thessaloniki: 2013) was shortlisted for the 6th Kassel Dummy Award, Kassel, Germany.

Urban Secret Garden: A trilogy book of photographs  & Link2 is a print-on-demand photobook (self-published, Thessaloniki: 2016).

In 2019, Urban Secret Garden: A reading & Link2 exhibition (co-funded by MIET – National Bank of Greece Cultural Foundation) was launched in Thessaloniki.

In 2020, amidst the Covid-19 spring lockdown, Urban Secret Garden: A reading was exhibited in Athens at the Ileana Tounta Contemporary Art Center. Link2 & Link3

Sanatçının Urban Secret Garden serisi,  2013 yılında Urban Secret Garden – why the night çalışmasının 2013 Kassel Dummy Award ‘da shortlistte yer almasıyla başladı.

2016 yılında Urban Secret Garden: A trilogy book of photographs  & Link2 yayınlandı.

Sonraki yıllarda sanatçı Madrid, Floransa, Berlin, Bremen, Paris ve Atina’da sanat fuarlarında kitap ve fotoğraf kitapları etkinliklerine katıldı. Bu etkinliklerde hem diğer sanatçılarla bir araya geldi hem de uluslararası bağımsız sanat yayıncılığı ile ilgili çalışmalar yaptı.

Yayın linki için tıklayınız

Ayrıntılı Bilgi İçin:   www.ifsak.org.tr

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign