Konuk Ülke Söyleşileri – Farnaz Jurabchian

Söyleşi

İFSAK 27. Kısa Film Festivali kapsamında “Konuk Ülke Söyleşileri “ bölümünde bu yıl, İranlı genç sinemacı Farnaz Jurabchian konuğumuz olacaktır.

Modaratörlüğünü Berna Kuleli’nin yapacağı söyleşi 06 Mart 2021 tarihi itibarı ile İFSAK TV’de yayında olacaktır.

Farnaz Jurabchian’ın yönetmenliğini yaptığı “Final Encore “ filmi üzerine yapılacak olan söyleşi Youtube İFSAK TV kanalından festival süresince izleyebilirsiniz.

FARNAZ JURABCHIAN
Farnaz Jurabchian sinema alanında Montreal’de The Melhoppenheim School of Cinema, Concordia University ‘de eğitim almış. Erkek kardeşi Mohammad Reza Jurabchian ise fotoğraf üzerine Tahran’da University of Art and Architecture ‘da okumuş. Kardeşler olarak dünyada bir çok festivalde gösterilen kısa ve belgesel film projelerinde yer almışlar. The Last Image of a Memory isimli fimleriyle Fas’ta Third edition of Tiznit International short film festival’de büyük ödülün sahibi olmuşlar.
Tahran’ın eski semtlerinden Shemiran’da bir ev iki çocuklu bir aile için inşa edilir. Bina hızlıca yapılır, bahçesinde havuzu da vardır. Bahçeye bir ağaç da dikilir. Ağaç geçip giden mevsimlerin hepsini görür. Her gün Tahran şehrinde bir ev yıkılmaktadır. Bir ev ki bir zamanlar estetik olarak tüm mimari kurallara göre ve ihtiyaçlara göre yapılmış. Final Encore bugün yıkılmak üzere olan tüm o eski evlere bir saygı niteliğindedir. Sanatçılar bu evde toplanırlar ve tüm o geçmişteki eski evlerin temsilcisi olarak onlara saygı niteliğinde işler çıkartırlar,