Konuk Ülke Söyleşileri – Afsaneh Salari

Söyleşi

İFSAK 27. Kısa Film Festivali kapsamında “Konuk Ülke Söyleşileri “ bölümünde bu yıl, İranlı genç sinemacı Afsaneh Salari konuğumuz olacaktır.

Modaratörlüğünü Berna Kuleli’nin yapacağı söyleşi 06 Mart 2021 tarihi itibarı ile İFSAK TV’de yayında olacaktır.

Afsaneh Salari’yle No Man’s Land ve The Forbidden Strings filmlerinin yapım sürecini konuştuğumuz söyleşiyi Youtube İFSAK TV kanalından festival süresince izleyebilirsiniz.

AFSANEH SALARI
İranlı genç sinemacı Afsaneh Salari bu yıl konuk ülke olarak festivalimizde yer alan İran’dan No Man’s Land belgeselinin yönetmeni ve ayrıca festivalimizde özel gösterim bölümünde yer alan The Forbidden Strings belgeselinin de yapımcısı .
YÖNETMEN : AFSANEH SALARI

1994 yılı baharında bir öğleden sonra , Afsaneh 6 yaşındayken babası ona bir kalem getirmesini söyler ve şunları yazmasını ister: Ben Afsaneh , söz veriyorum ki hiç evlenmeyeceğim ve yaşamımı politik değişime adayacağım. Sonra bunu imzalamasını ister. O günden sonra bu şaka sanatçı olmak isteyen genç kız için bir sıkıntı kaynağı olur fakat yıllar sonra kendini her iki amaçtan da uzakta olmayan bir yerde bulur. Afsaneh yönetmen, yapımcı ve kurgucu olarak çalışmaktadır. Yaşamını Paris ve Tahran’da sürdürmektedir.
Art University of Tehran’da kurgu üzerine okumuştur. Mastır derecesini Yaratıcı Yönetmenlik ve Sinema alanında University of Paris 8’te yapmıştır. Ayrıca Belgesel Yönetimi üzerine de Docnomads Joint Master’a , Berlinale Talents ve IDFA Academy’e de katılarak sinema eğitimini geliştirmiştir. Filmler aracılığıyla modern yaşamın periferisindeki insanlık durumlarını değişik anlam ve şekillerde deneyimlemektedir.