Kitap tanıtımı – “Yular” / Yusuf Darıyerli

İFSAK Çevrim içi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Yayın Birimi ile Arşiv ve Kütüphane Birimi’nin ortak düzenlediği “Kitap tanıtımı” etkinliğinde bu ayın kitabı, “Yular”. Konuğu, Yusuf Darıyerli. Etkinlik 08.06.2021 Salı günü Saat 21.00 de İFSAK TV‘de.

“Yular”;

Endüstriyel Tarımın getirdiği bir olgu olarak “fabrika hayvancılığı”, kırmızı et ve süt üretimi için geleneksel aile çiftçiliğinin koşulsuz bir alternatifi olabilir mi? Köyler ve meralar terk edilirken, tabağımızdaki et giderek bize yabancılaşıp pahalılaşırken “Yular”, tam da böyle bir ortamda, hayvancılığımızın görünen sahnesi olan geleneksel hayvan (mal) pazarlarına davet ediyor okuyucusunu. Siyah-beyaz fotoğraflar, binlerce yıldır var olan insan-hayvan ilişkisinin anlamsal izleğini harekete geçiriyor, “hayvancılık”, “sağlıklı et”, “hayvan refahı” kavramları üzerinde düşünmeye çağırıyor.

Belgesel Fotoğraf: Yeryüzüne Yolculuk;

Çıkış noktası biz, varış noktası biz olan bir yeryüzü yolculuğudur fotoğraf. Her seferde, izlenimlerimiz anlama gücüyle bilgiye, düşünceye dönüştükçe biraz daha değişiriz…

 

Yusuf Darıyerli;

1958’de Düzce’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunu. 1990’larda amatör olarak fotoğrafla ilgilendi. 2000 yılında mesleğini terk ederek tüm zamanını fotoğrafa ayırmaya karar verdi. Darıyerli kendisini, amatör heyecanını koruyan bir serbest fotoğrafçı olarak tanımlıyor ve belgesel nitelikli fotoğraf projeleri yürütüyor. 1989’dan beri İFSAK üyesidir. 

Söyleşi Yayın Linki: 

Afiş Tasarım: Ece Ural @eceuraldesign