Kitap tanıtımı / “”Fotoğrafın Estetiği” ve “Fotoğraf: Anahtar Kavramlar

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Yayın Birimi ile Arşiv ve Kütüphane Birimi’nin ortak düzenlediği “Kitap tanıtımı” etkinliğinde bu ayın kitabı, “”Fotoğrafın Estetiği” ve “Fotoğraf: Anahtar Kavramlar”. Konukları ise, Hürü Özlük, Seçkin Tercan ve Hüseyin Yılmaz.

Söyleşi, 25 Ekim 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salon’unda.

Fotoğrafın Estetiği;

1998’deki ilk baskısından bu yana birçok dile çevrilen ve alanında temel bir kaynak olan bu Fotoğrafın Estetiği: Kaybolan ve Geriye Kalan, fotoğraf estetiğinin ana hatlarını çiziyor. Kitap, çok sayıda fotoğraf çalışmasının analizinin yanı sıra estetik, felsefe ve psikanaliz ışığında geliştirilen yeni kavramların tanımlanmasına dayanıyor. Özellikle 1980’lerden sonra fotoğrafın geçirdiği dönüşümler ve genel olarak sanat ve edebiyatla ilişkisinin de incelendiği kitapta, fotoğrafın teknik bir iş olmaktan çıkarak nasıl sanat haline geldiği ve çağdaş sanat içindeki yeri sorgulanıyor.

Fotoğrafın gerçeklikle ilişkisi nedir? Bir fotoğraf yapıtının özelliği nedir? Fotoğraf sanatı, çağdaş sanatın kalbinde nasıl yer alıyor?

Bu temel sorulara kapsamlı cevaplar vermeye çalışan kitap, felsefi düşüncenin oldukça zayıf olduğu Türkiye’de fotoğraf ve genel olarak sanat dünyası için zihin açıcı bir çalışma.

 

Yazar: François Soulages

Çeviri: Deniz Eyüce Şansal

Editör: Yasemin Gedik

Yayıma Hazırlık: İrem Kopuz, Alef Editorial Design

Son Okuma: Tülin Safi

Kapak Tasarımı: Savaş Çekiç

Kapak Fotoğrafı: André Kertész, Martinique, 1972.

 

Fotoğraf: Anahtar Kavramlar;

Fotoğrafa kapsamlı bir giriş niteliğindeki Fotoğraf: Anahtar Kavramlar ’ın bu ikinci basımı, fotoğraftaki güncel değişimleri daha eksiksiz olarak ele almak için genişletildi ve güncellendi.

Fotoğraf türlerine genel bir bakışın ana hatlarını çizen David Bate, fotoğraftaki pratiklerin nasıl temel kuramsal modelleri kodlayabileceğini ve yorumlayabileceğini inceliyor. İlk basımda yer alan belgesel, portreleme, manzara, ölüdoğa, sanat ve küresel fotoğraf gibi türlerin üzerinden ilerleyen bu ikinci basım, snapshot’lar ve bakma eylemi üzerine iki yeni bölüm içeriyor. Gözden geçirilmiş ve genişletilmiş bölümler, bolca fotoğraf eşliğinde güncel pratikleri daha ayrıntılı olarak inceleme olanağı sunuyor. Fotoğraf alanında bir rehber niteliğindeki Fotoğraf: Anahtar Kavramlar, fotoğrafın toplum, görsel kültür, sanat, medya ve kültürel çalışmalar içindeki yerini inceleyen tüm dersler için temel okuma niteliğindedir.

 

Yazar: David Bate

Fotoğraf: Anahtar Kavramlar

Çeviri: Güher Gürmen

Editör: Hürü Özlük

Yayıma Hazırlık: İrem Kopuz, Alef Editorial Design

Son Okuma: Seçkin Tercan

Kapak Tasarımı: Savaş Çekiç

Kapak Fotoğrafı: ©David Bate, Broken Society serisinden “The Irresponsible Mug”, 2014

Afiş Tasarım: Sara Arslan