Kavramsal Fotoğraf Üzerine – Özcan Yaman

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak, İFSAK Kavramsal Fotoğraf danışmanlarından Özcan Yaman’ı ağırlayacağımız etkinlikte; fotoğraf üzerine konuşacağız.

Söyleşi, 8 Kasım 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda.

FOTOĞRAF DENİNCE; Belgesel mi? Kavramsal mı?

Aslında fotoğraf bahane, muhabbet şahane. Mesele fotoğraf nedir, ne değildir? Diye düşünüyorsanız ve kafanız biraz daha karışsın istiyorsanız buyurun gelin.

Kafa karışıklıklarına biraz örnekler verelim:

Baudelaire, sanatın “doğanın aynen taklidi” ve “fotoğrafçılığın da mutlak Sanat” olduğuna inanan “pespaye kitle” ‘nin “bir metal kırıntısının üzerindeki bayağı imgesini Narcissus gibi seyre koşması’ ile fotoğrafla alay ediyordu. XIX. yüzyıl sonlarında fotoğrafçılığın güzel sanat olduğunu savunanların çoğunun kullandığı kilit argüman, “ifade ve özgünlüktü”. Stieglitz, “Mesele, ne söylemek istediğiniz ve bunu nasıl söylediğiniz” der. “İster şiirde, ister fotoğrafçılıkta, isterse de resimde olsun bir sanat eserinin özgünlüğü, ifade edilen şeyin ve ifade ediş tarzının özgünlüğüyle ilgilidir” diyorlardı. Teknoloji gelişti. Olanaklar arttı. Ama Belgesel mi? Kavramsal mı? Tartışmaları sürüyor. Sürsün tabii. Unutmadan birde post veya post truth gibi kavramlar eklemleniyor. Bunları da konuşalım diyoruz. Siz hangi türden bir fotoğrafçısınız?

Özcan Yaman;

1963 Samsun/Bafra doğumlu. 1988 yılında Mimar Sinan Üniversitesi GSF Fotoğraf Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 1985-1991 yıllarında İBB Şehir Tiyatrolarında Sahne, 1991-2008 yıllarında reklam fotoğrafçılığı yaptı. 2006-2016 yıllarında Yeditepe Üniversitesi’nde Grafik Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak fotoğraf dersleri verdi ayrıca Mahkemelerde fotoğraf bilirkişiliği yaptı. 2008-2014 yıllarında Evrensel Gazetesi’nde foto muhabiri ve köşe yazarlığı yaptı. Halen “Kadraj” köşesinde fotoğrafın sanat ve hayatla ilişkileri konusunda güncel yazılar, ayrıca değişik dergi ve mecralarda fotoğraf üzerine yazılar yazmaktadır. 2014 yılında Evrensel Gazetesinden emekli oldu. Ulusal ve uluslararası birçok karma sergilere katıldı. Kişisel sergiler açtı. 2015 yılı AFP’nin (Agence France-Presse / Fransa Fotoğraf Ajansı) “En İyi Basın Fotoğrafları” seçkisinde yer aldı. Atlanta’da yapılan Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması’nda ikinci oldu. Halen fotoğraf atölyelerinde dersler vermektedir.

Afiş Tasarım: Sara Arslan