“İzler İzlenimler” Fotoğraf Sergisi ve Kitap tanıtımı

İFSAK Galeride Yeni Sergi Açılışı ve Kitap Tanıtımı!

İFSAK, “Birlikte” ürettiği çalışmaları yeni dönemde de izleyicileriyle buluşturuyor. İFSAK Galeri’de İFSAK İzler İzlenimler Fotoğraf Atölyesi’nin  “İzler İzlenimler” Fotoğraf Kitabı’nın tanıtımı ve çalışmanın fotoğraflarının izleneceği sergisi açılıyor.

19 fotoğrafçının fotoğraflarından oluşan sergi 24 Eylül – 03 Ekim 2022 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

 

İzler İzlenimler;

İzlerin hayatımızdaki yeri oldukça önemlidir.   Geride kalan olumlu ya da olumsuz davranışların, tutumların,  yaklaşımların sonucu olarak bıraktığımız bu izler sadece bizi değil, insanları ve toplumları etkileyebiliyor.  Etkileşimi, olumsuzluklardan ders alma noktasında fayda sağlarken, olumlu şeyler de geleceğe taşınabiliyor.  Bu bağlamda görsel izler bırakma fikri ile yola çıktığımız bir proje bu. İzler varsa görsel olarak iki kelime de geleceğe not düşmek gerekliliğini hissederek, projenin ismini    “İzler İzlenimler” koydum.  İstedim ki yarına bir notumuz olsun. Görsel dalda geleceğe bir şeyler taşırken, izlenimlerimizle de çağın getirmiş olduğu gereklilikleri ve o anki duygularımızın yansımalarını bütünleyip sunabilelim.  Arkadaşlarımızın düşündükleri en az çektikleri kadar önemliydi benim için.   23 arkadaşımızla çıktık yola, ürettik, tartıştık, konuştuk ve düşündük. Ortaya çıkan kitapta düşüncülerimizin bir ürünü. İzler görselleri yanında izlenimleri olmadan kalıcılığı ve hisleri içermiyor, bu nedenle içimizdekileri dışa vurmak, izlenimlerini de paylaşmak gerekiyordu.  Bu sayede, izlenimlerimiz de sizin için bu kitapta, ayrı bir bölüm olarak karşınızda.

Kitabımızı iki bölüm şekline hazırladık.  Birinci bölümde; İzler en çarpıcı özel fotoğraf, ikinci bölümde ise; “İzlenimler‘den fotoğraflara” bir süreci barındırıyor. .  Fotoğrafçıların yarına bıraktığı düşünceleri,  fotoğrafa bakışları ve görseller hakkındaki düşüncülerini ikinci bölümde bulacaksınız.  Biz toplantılarımızı “zoom” üzerinden, iki saati aşan süresiyle izleri konuşarak görsellerdeki etkileri, duyguları ve barındırdıklarını inceleyerek aradık. Bu yolculukta yurt dışından ve içinden fotoğrafçıların işlerine bakma şansı yakaladık. Yolda aramıza ustalar katıldı. Değerli Fotoğrafçı Behiç Günalan, tarihe not düştüğü görselleri sundu bize. Konuştuk, bolca sorularımız oldu, üstadımız yanıtladı. Sadece fotoğraf ile yetinmedik, diğer disiplinlerdeki işlere de göz attık.  Bir diğer konuğumuz ise Prof. Ata Yakup Kaptan’dı. Bize, Nuri Bilge Ceylan sineması üzerinden açılımlar sağladı. Öğrendik, izledik, izlenimlerimizi paylaştık. Bu projedeki desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum.

Dolu dolu geçen fotoğraf projesinde izler ve izlenimleri aramamıza destek veren İFSAK Yönetim Kuruluna, Proje Yardımcısı, aynı zamanda çalıştırmış olduğum proje grubu öğrencilerimden Saadettin Salman’a, İFSAK Eğitim birimine, Bilişim Birimden Okan arkadaşıma ve sekretaryasına, kitap tasarımı sırasındaki desteklerinden dolayı Salih Akman’a ve projeye katılan tüm arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim.

İnsanoğlu tarih boyunca izlerin peşinden gitmiş, geçmişin izlerinden geleceğe bir yol yaratmış. Biz de, kendi izlerimizi, görsel dalda sizlere sunuyoruz ve geleceğe bırakıyoruz.

Serkan Turaç

Proje Danışmanı; Serkan Turaç.

Danışman Yardımcısı; Saadettin Salman.

Sergide Yer Alan Fotoğrafçılar (alfabetik sırayla); Alper Tunga Doğan, Aysun Bulca, Birsen Uzun, Didem Nuhoğlu Utar, Dilşad Aktaş Canatay, Emine Bulmuş, Faruk Konyalı, Hakan Mustafa Kural, Hayrettin Kağnıcı, İbrahim Genç, İpek Yıldız, Levent Arslan, Levent Küey, Meriç Uluşahin, Murat Kibaroğulları, Turgay Işıkgöz, Serhat Ali Korkmaz, Yağmur Battal, Zafer Uysal.

Ayrıntılı bilgi için:   https://www.ifsak.org.tr/etkinlikler/

Afiş tasarım: Sara Arslan