Fotoğrafla dolu 45 gün!

15 Eylül – 31 Ekim tarihlerinde gerçekleşen İFSAK 1. Uluslararası İstanbulFotoğraf Bienali, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarının ve küratörlerin sergi ve projelerine evsahipliği yapmanın yanında, Uluslararası Fotoğraf Forumu ve atölye çalışmalarına da yer verdi.

İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), 20 yıldır düzenlediği ve Türkiye’nin en büyük fotoğraf etkinliği olan İstanbul Fotoğraf Günleri’ni yeni bir boyuta taşıyarak, 15 Eylül – 31 Ekim tarihlerinde Türkiye’nin ilk fotoğraf bienalini gerçekleştirdi. Eş sponsorluğunu Sony ve Alfa DSLR-A100’ün yaptığı 1. İFSAK Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali’nde, Türkiye’den ve yurtdışından kişisel ve karma sergilerin yanı sıra uluslararası bir fotoğraf forumuna ve atölye çalışmalarına da yer verildi. “Kent: Kaos ve Büyü” temasıyla yapılan İFSAK 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali, kent mekanının karmaşık kaosuna ve estetize ediliş biçimlerine odaklandı. Fotoğraf Bienali’nin ana mekanını Tarihi Darphane-i Amire binaları oluştururken; vapurlar, parklar ve meydanlar gibi pek çok kamusal alan da Fotoğraf Bienali’ne evsahipliği yaptı. Böylece Fotoğraf Bienali, tüm İstanbulluların erişimine açık bir sanat etkinliğine dönüştü.  

İki Ünlü Rus Fotoğrafçı

Fotoğraf Bienali’nin en büyük sergilerinden biri, dünyaca ünlü Rus fotoğrafçıGueorgui Pinkhassov’un “Sightwalk” sergisiydi. Sergi, dünyanın önde gelen fotoğraf ajansı Magnum’un fotoğrafçılarından biri olan Pinkhassov’un Japonya’da çekilmiş sıradışı karelerinden oluşuyordu. Bir başka önemli sergi de fotoğrafın duayenlerinden Rus fotoğrafçı Alexander Rodchenko’ya aitti. Moskova Fotoğrafevi işbirliğiyle Karşı Sanat Çalışmaları Galerisi’nde 3-28 Ekim tarihleri arasında sergilenen seçki, Rodchenko’nun hayatına ışık tuttu.

Birden Fazla Küratör

Bu ilk Fotoğraf Bienali kapsamında, birden fazla küratörün ürettiği projelere yer verildi. Haluk Çobanoğlu küratörlüğünde hazırlanan “Şehir Hayali, HayaliŞehir” projesi, Fotoğraf Bienali’nin önemli projelerinden biriydi. İDO’nun Fotoğraf Bienali’ne tahsis ettiği Ahmet Yıldırım şehir hatları vapurundaki sergi, kaos içinde yolunu bulmaya çalışan kentleri fotoğraflayan, dünyanın dört bir yanından önemli fotomuhabirleri ağırladı.

Sergideki fotoğrafçılar, “Bombay’ın Çocukları” projesiyle Dario Mitidieri,“Balkanlar” ile Nicos Economopoulos, Çeçenistan fotoğraflarıyla Stanley Greene, Bağdat’tan karelerle Alexandra Boulat, Doğu Bloku sonrası Moldova fotoğraflarıyla Jonas Bendiksen ve Tarlabaşı projesiyle Gökşin Varan’dı.

Diğer küratörlü projeler ise Fotoğraf Bienali’nin bu yılki kavramsal çerçevesini İstanbul’un kamusal alanlarına yaymalarıyla dikkat çekti. Projeler arasındaTimurtaş Onan ve Sadık Demiröz küratörlüğünde gerçekleşen “Parklar veAçık Alanlar”da, Kadıköy, Nişantaşı ve Balat sergi mekanlarına dönüştü. Genç fotoğrafçıların işlerine yer veren ve Ömer Orhun küratörlüğünde gerçekleşen“Fanus” da İstanbul’un en sık ziyaret edilen kültür, sanat ve eğlence merkezi olan İstiklal Caddesi’nde yürürken takip edilebilen bir sergi fikrinden yola çıkarak hazırlanmıştı. Murat Germen’in hazırladığı “Kent ve Aidiyet” isimli proje ise, Darphane-i Amire sokaklarını süsledi.
Halen İngiltere’de yaşayan fotoğraf sanatçısı Vehbi Koca’nın küratörlüğünde İngiltere’den bir grup fotoğrafçı ise,“Kent: Kaos ve Büyü” temasını işleyen fotoğraflarıyla ve video çalışmalarıyla Türkiye’deki sanatseverlerle buluştu. Sergide, Vehbi Koca, David Bate, Mark Doman, Zadoc Nava, Mitra Tabrizian, Anna Sherwin ve Bianca Kadic’e ait çalışmalar vardı.

“O (bu, şu, öteki, beriki, şimdiki, önceki, sonraki) ana adanmış..” adlı proje ise Altan Bal’ın bir “hayali”nden yola çıkılarak 10 fotoğrafçının aynı gün içinde 10 farklı kişiyi çekmesiyle hayata geçti. İFSAK’ın gerçekleştirdiği “Zincirleme” projesinde, tek bir fotoğraftan başlanarak 5 farklı zincirde 56 fotoğraf oluştu. İlk fotoğrafı veren çocuk fotoğrafçı, son zincirin de son fotoğrafçısı. Her iki sergi de tarihi Darphane-i Amire binalarında fotoğraf severler ile buluştu.

ABD ve Avrupa’dan Konuklar

Fotoğraf Bienali kapsamında alternatif baskı teknikleriyle ilgili de bir bölüm yer aldı. ABD’li Keith Gerling ve Sandy King, Rus asıllı Galina Manikova ve Çek fotoğrafçı Michal Macku’nun 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali için özel olarak hazırladıkları seçkiler, Darphane-i Amire binalarında ve İFSAK İbrahim Zaman Sergi Salonu’nda sergilendi.

Kanadalı fotoğrafçı Lana Slezic’in Afganistan’daki kadınları görüntülediği çalışması, Kargart’ta izleyici ile buluştu.

Türkiye’den Yaratıcı Çalışmalar

Fotoğraf Bienali kapsamında Londra’da yaşayan Ceyiz Makal’ın“Penceremden” adlı çalışması Darphane-i Amire 1.5 numaralı odada, Nezaket Tekin’in sokak hayvanlarının hayatlarını anlatan “Nocturama” isimli çalışması Darphane-i Amire 1.6 numaralı odada, Hakan Babacan’ın “24 fps” isimli çalışması ise Kargart’ta sergilendi.

Çağatay Göktan’ın “6-8371-554” çalışması, adını İzmir’deki otobüs hatlarından alıyor ve tesadüfi birlikteliklerin mekanı olan garip bir kamusal alan olarak otobüslerin içindeki yaşama dair görüntülerden oluşuyordu. Sergi, Fotoğraf Bienali süresince İFSAK Sergi Salonu’ndaydı.

Atilla Kahan Aydemir’in gündelik hayatta fark edilmeyen ayrıntıları fotoğrafladığı “Farkedilmeyenler” sergisi ve Ferhat Akay’ın “Bir Düş, Birkaç Görüntü” başlıklı çalışması Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde sergilendi.

Bekir İnce’nin “Penceremden” isimli çalışması ise, kentte yaşayan birinin bir pencere aralığından kentle kurduğu ilişkiyi anlatıyordu.

Foto-röportaj çalışmaları yapan Fatih Pınar’ın minibüs şoförlerinin hayatını yansıtan fotoğraflarını, Fotoğraf Bienali süresince Kadıköy-Pendik minibüsleriyle seyahat ederken izlemek mümkündü.

Fotoğraf Bienali kapsamında iki büyük grup sergisi vardı. Bunlardan ilki, İFSAK İstanbul’u Fotoğraflayanlar Grubutarafından, İbrahim Zaman küratörlüğünde gerçekleştirilen “Prens Adaları” idi. Yaşadıkları kenti görüntülemek amacıyla yola çıkan grubun bu projesi, Taksim Sanat Galerisi’nde sergilendi. Aynı galeride İlteriş Tezerküratörlüğünde bir araya gelen fotoğrafçıların İstanbul’a yeni bir bakışla yaklaşan karelerinden oluşan “İstanbul’laBuluşma” başlıklı sergileri de izleyiciye sunuldu.

Uluslararası Fotoğraf Forumu

Fotoğraf Bienali kapsamında 6-8 Ekim 2006 tarihleri arasında Uluslararası Fotoğraf Forumu düzenlendi. Tarihi Darphane-i Amire binalarında izlenen forumda, fotoğraf ve çağdaş sanat tartışmaları etrafında bir dizi sunum, konferans ve panel yapıldı. David Bate, Sandy King, Victor Burgin ve Laura Padgett foruma katılan fotoğrafçılar ve akademisyenler arasındaki yabancı konuklardı.

Atölye Çalışmaları

Fotoğraf Bienali kapsamında fotoğraf ve baskı teknikleri konusunda kendini geliştirmek isteyenler için atölye çalışmalarını da yapıldı. Bienalde, geliştirdiği kendine özgü teknikle çalışmalar üreten Keith Gerling’in sadece sergisi ağırlanmakla kalmayıp, bu teknikle ilgili bir atölye çalışmasına da yer verildi. “Keith Gerling’le Gum Dichromate Baskı” başlıklı atölye çalışması, 01 – 02 Ekim 2006 tarihlerinde, karbon baskı tekniği konusunda bilgilenmek isteyenler için, Sandy King’in gerçekleştireceği atölye çalışması ise 13 – 16 Ekim 2006 tarihlerinde gerçekleşti.

Ortak Etkinlikler

Fotoğraf Bienali, bir dizi ortak projeyle zenginleşti. İlhan Koman Vakfı’yla ortaklaşa gerçekleştirilen “ÇocuklarınGözüyle…” projesini, İSO Odakule Sanat Galerisi’nde ve Odakule binasının karşı duvarlarında izlemek mümkündü. İlhan Koman Vakfı’nın “Beldemiz İçin Sanat” projesi kapsamında, çocuklar daha önce İstanbul’un dört ilçesinde çevrelerini fotoğraflamışlardı. İlhan Koman Vakfı’nın Avrupa Birliği’nden aldığı destekle, bu kez Avrupa’nın çeşitli kentlerinde yaşayan çocuklar çevrelerini görüntülediler. Proje sonucunda ortaya çıkan fotoğraflar, ilk defa İstanbul Fotoğraf Bienali kapsamında sergilendi.

Bir başka ortak proje ise Alman Kültür Merkezi ve Milli Reasürans Galerisi işbirliğiyle Türkiye’ye gelen “Mesafe ve Yakınlık” sergisiydi. Bu sergi, 1976-96 yılları arasında Düsseldorf Sanat Akademisi’nde profesörlük yapmış olanBernd ve Hilla Becher ile çiftin akademide öğrencileri olmuş sanatçıların eserlerinden oluşuyordu. Andreas Gursky, Thomas Ruff, Thomas Struth, Axel Hütte, Candida Höfer, Simone Nieweg, Jörg Sasse ve Petra Wunderlich gibi dünyaca ünlü fotoğrafçı ve çağdaş sanatçılar, serginin katılımcıları arasında yer aldı.

İstanbul Fotoğraf Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilen Letonyalı fotoğrafçı Inta Ruka’nın “Karşılaştığım İnsanlar” adlı sergisi bir diğer ortak çalışmaydı. Çalışmalarında, fotoğrafların metinle birleşiminin son derece doğal olduğu ve fotoğraflarındaki karelerde/imgelerde ‘zorlanmamışlık’ kelimesi üzerine yoğunlaştığı farkedilen Inta Ruka’nın “Karşılaştığım İnsanlar” sergisi Fotoğraf Bienali kapsamında İstanbul Fotoğraf Merkezi sergi salonunda sergilendi.

Paralel Etkinlikler

Timurtaş Onan’ın “Beyoğlu Geceleri” adlı sergisi, 03 – 27 Ekim 2006 tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi sergi salonunda gösterildi. Alman Kültür Merkezi tarafından düzenlenen EPSON Fotoğraf Ödülleri sergisi ise, 19 Eylül – 31 Ekim 2006 tarihleri arasında, Goethe Institut – Teutonia Galerisi’nde sergilendi.

Keith Gerling 16 Eylül – 31 Ekim 2006

Darphane-i Amire 1.1
Michal Macku 16 Eylül – 31 Ekim 2006

Darphane-i Amire 2.2
Sandy King 16 Eylül – 31 Ekim 2006

Darphane-i Amire 2.4
Kent: Kaos ve Büyü / Küratör: Vehbi Koca 16 Eylül – 31 Ekim 2006

Darphane-i Amire 1.2, 1.3, 1.4
Ceyiz Makal / Penceremden 16 Eylül – 31 Ekim 2006

Darphane-i Amire 1.5
Nezaket Tekin / Nocturama 16 Eylül – 31 Ekim 2006

Darphane-i Amire 1.6
O (Bu, Şu, Öteki, Beriki, Şimdiki, Önceki, Sonraki) Ana Adanmış.. / Hayali Kuran: Altan Bal 16 Eylül – 31 Ekim 2006

Darphane-i Amire 2.7
Zincirleme 09 – 31 Ekim 2006

Darphane-i Amire 2.7
Gueorgui Pinkhassov / Seyir Yürüyüşü 16 Eylül – 31 Ekim 2006

Darphane-i Amire 4.1
Alexander Rodchenko / Moskova, Alexander Rodchenko ve Çevresi
03 – 28 Ekim 2006

Karşı Sanat Çalışmaları Galerisi
Hakan Babacan / 24 fps 17 Eylül – 12 Ekim 2006

Kargart
Bir Düş Altı Düşünüş / Sisli Ayna 17 Eylül – 12 Ekim 2006

Kargart
Lana K. Slezic / Afgan Kadınları 17 Eylül – 12 Ekim 2006

Kargart
Çağatay Göktan / 6-8371-554 16 Eylül – 12 Ekim 2006

İFSAK Sergi Salonu
Galina Manikova 16 Eylül – 12 Ekim 2006

İFSAK İbrahim Zaman Sergi Salonu
İFSAK İlteriş Tezer Atölyesi / İstanbul’la Buluşma 18 Eylül – 12 Ekim 2006

Taksim Sanat Galerisi
İFSAK İstanbul’u Fotoğraflayanlar Atölyesi / Prens Adaları

18 Eylül – 12 Ekim 2006

Taksim Sanat Galerisi
Atilla Kahan Aydemir / Farkedilmeyenler 09 – 27 Ekim 2006

Ziraat Bankası Galerisi
Ferhat Akay / Bir Düş, Birkaç Görüntü 09 – 27 Ekim 2006

Ziraat Bankası Galerisi
Bekir İnce / Penceremden 16 Eylül – 31 Ekim 2006

Darphane-i Amire 1.4
Şehir Hayali, Hayali Şehir / Küratör: Haluk Çobanoğlu

16 Eylül – 31 Ekim 2006

İDO Ahmet Yıldırım Şehir Hatları Vapuru
Fanus / Küratör: Ömer Orhun 20 Eylül – 31 Ekim 2006

İstiklal Caddesi
Açık Alanlar, Parklar ve Meydanlar Sergileri

Küratörler: Timurtaş Onan ve Sadık Demiröz 01 Ekim – 31 Ekim 2006

Taksim Meydanı, Kadıköy Meydanı, Nişantaşı Parkı, Balat Parkı,
Sultanahmet Meydanı, Bakırköy Meydanı, Tünel Meydanı
Kent ve Aidiyet / Küratör: Murat Germen 20 Eylül – 31 Ekim 2006

Darphane-i Amire İstanbul Sokağı
Fatih Pınar / Minibüs 25 Eylül – 31 Ekim 2006

Kadıköy-Pendik Minibüsleri

 

Inta Ruka / Karşılaştığım İnsanlar (İstanbul Fotoğraf Merkezi işbirliğiyle)

14 Eylül – 11 Kasım 2006

 

İstanbul Fotoğraf Merkezi
Mesafe ve Yakınlık (Alman Kültür Merkezi işbirliğiyle) 18 Ekim – 18 Kasım 2006

 

Milli Reasürans Sanat Galerisi
Çocukların Gözüyle… (İlhan Koman Vakfı işbirliğiyle) 16 Eylül – 30 Eylül 2006

 

İSO Odakule Sanat Galerisi

 

Timurtaş Onan / Nights on Beyoğlu 03 – 27 Ekim 2006

 

Fransız Kültür Merkezi
a Performans, Haliç’te bir Gün / a Performance, One Day in Haliç

15 Eylül – 31 Ekim 2006

 

Metro City AVM
Epson Art Photo Award 2005 19 Eylül – 31 Ekim 2006

 

Goethe-Institut – Teutonia

 

Keith Gerling / Keith Gerling’le Gum Dichromate Baskı

01 Ekim – 02 Ekim 2006

 

İFSAK
Sandy King / Sandy King’le Karbon Baskı 13 – 16 Ekim 2006

 

İFSAK

 

Uluslararası Fotoğraf Forumu 06 – 08 Ekim 2006
Darphane-i Amire 3.1