İFSAK’tan Beyaz Perdeye :Ayna Ayna Üzerine Bir Söyleşi

İFSAK’tan Beyaz Perdeye :Ayna Ayna Üzerine Bir Söyleşi

Belmin Söylemez & Haşmet Topaloğlu

İFSAK Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Sinema Birimi’nin, “Sinema Üzerine Söyleşiler” üst başlığında söyleşi dizisinin bu ayki konuğu; Belmin Söylemez ve Haşmet Topaloğlu olacak. Konuklarımızla, “Ayna Ayna “filmini konuşacağımız söyleşi, sinema birimi moderatörlüğünde, 21 Aralık  2023 Perşembe günü, saat 19.30 ‘da İFSAK, Nurettin Erkılıç Salonu’nda.

AYNA AYNA

Yönetmen: Belmin Söylemez

Senaryo: Belmin Söylemez & Haşmet Topaloğlu

Yapımcı: Haşmet Topaloğlu 

Oyuncular: Manolya Maya, Şenay Aydın, Laçin Ceylan, Cengiz Orhonlu

Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir

Kurgu: Evren Luş

Müzik: Ekin Fil                

Yapım: Filmbüfe Film Prodüksiyon Ltd.

Film Poster Tasarımı: Budak Akalın

Yapım yılı: 2022

Süre: 117 dk

Aspect: 1:1.85

İngilizce Altyazılı

SİNOPSİS

Günümüz İstanbul’u. Toplum gitgide daha da muhafazakarlaşıyor.

Bir çok kadın bağımsız olarak ayakta kalmak için mücadele veriyor.

Aylin oyuncu olma hayali kuran, yurtta kalan zoraki bir işletme öğrencisi.

Baskıcı babasından kurtulup kendi hayatını kurabilmek için bir Osmanlı dizisindeki cariye rolünü kapmak ister. Oyunculuk öğrenmek için bir kursa yazılır.

Frida bir türlü bitiremediği ‘Frida’ya Mektuplar’ oyununu kamuya açık alanlarda prova eder. Ancak her seferinde geçmişte yaşadığı şiddetten kaynaklanan panik ataklara yenik düşer.

Tanınmış oyuncu Lale, tiyatrosunda oyunlar sergiler ve oyunculuk kursu verir. Ekonomik zorluklara ve değişen kültürel ortama rağmen tiyatrosunu ayakta tutmak için mücadele eder.

Üç kadının yolları Lale’nin kursunda kesişir.

Üzerlerindeki baskı arttıkça üç kadın da aynı kararı vermek zorunda kalırlar: vazgeçmek veya hayalleri uğruna mücadele etmek.

 

BELMİN SÖYLEMEZ – YÖNETMEN, SENARİST

İstanbul’da doğdu. Sinemaya Bilge Olgaç’a asistanlık yaparak başladı.

80’lerin sonunda ve 90’ların başında İFSAK sinema birimi üyesiydi.

‘Bıyık’, ‘Dalgalar’, ’34 Taksi’ gibi kısa ve belgesel filmleri yurtiçinde ve yurtdışında festivallerde ödüller aldı, ARTE, SBS,YLE gibi uluslararası TV kanallarında yayınlandı.

Kısa film ve video çalışmaları aynı zamanda İstanbul Bienali kapsamında ‘Free Kick’, ZKM Karlsruhe gibi çeşitli sergi ve sanat etkinliklerinde gösterildi.

İlk uzun metraj kurmaca filmi ‘Şimdiki Zaman’ ile Adana Altın Koza Film Festivali’nde ‘Yılmaz Güney Ödülü’ ‘SİYAD Ödülü’ ve 56. San Francisco Uluslararası Film Festivali’nde ‘Yeni Yönetmen’ ödülü kazandı.

İkinci uzun metraj kurmaca filmi ‘Ayna Ayna’nın prömiyeri 59.Antalya Film Festivali’nde yapıldı ve ‘Avni Tolunay Jüri Özel ödülü’ ile ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü’ne(Laçin Ceylan) layık görüldü. Ayna Ayna, 42.İstanbul Film Festivali’nde ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Kadın Oyuncu’ (Manolya Maya,Şenay Aydın,Laçin Ceylan) ödüllerinin yanısıra İzmir Film ve Müzik Festivali’nde ‘En İyi Ses Tasarımı’ ödülünü kazandı.

Belmin Söylemez aynı zamanda 26.Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde ‘Bilge Olgaç Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

HAŞMET TOPALOĞLU – YAPIMCI, SENARİST

İstanbul Erkek Lisesi ve Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu.

90’ların başında İFSAK sinema birimi üyesiydi.

1993-2010 arasında sırasıyla ATV, 32. Gün, NTV ve TRT’de muhabir, editör, yapımcı ve sunucu olarak çalıştı, belgeseller hazırladı.

2009 yılından bu yana kurucu ortağı olduğu Filmbüfe Film Prodüksiyon çatısı altında sinema filmi ve belgesel hazırlıyor.

2012 yapımı ‘Şimdiki Zaman’ filminin senaryosunu yönetmen Belmin Söylemez’le birlikte yazdı ve yapımını üstlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleme Fonu’ndan yapım sonrası destek alan film İstanbul, Ankara, Adana, Frankfurt ve San Francisco film festivallerinde 7 ödül kazandı 30’un üzerinde uluslararası festivalde gösterildi.

2022 yılında yine yönetmenliğini Belmin Söylemez’in yaptığı, senaryosunu birlikte yazdıkları ikinci filmleri ‘Ayna Ayna’yı bitirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleme Fonu’ndan yapım desteği almış olan filmin prömiyeri 59.Antalya Altın Portakal Festivali’nde yapıldı ve katıldığı festivallerde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu dahil olmak üzere 8 ödül kazandı. SEYAP ve BSB üyesidir.

Görsel Tasarımı: Sara Arslan