Küba Fotoğraf Gezisi 2022

16-25 Mayıs 2022

Bu tarihler için grubumuz dolmuştur. İlginiz için teşekkür ederiz.

Havana – Cienfuegos – Trinidad – Santa Clara – Pinar Del Rio – Las Terrazas – Vinales

Gezi Detayları

Küba, fotoğrafçılar için en ilgi çekici ülkeler arasında.

Devrimin ve karşı duruşun öyküleri, Karayipler’in baş döndürücü coğrafyası, kölelik zamanlarındaki acı dolu üçgeninin Avrupa ve Afrika ile birlikte üçüncü köşesi olması, günümüze kadar hiç kimyasal ilaç kullanılmaması sebebi ile organik tarım cenneti olması, sahip olduğu kendine özgü Küba müziği ve dansı, eğlence kültürü, yemek kültürü, rom kokteylleri, insanları, sokakları gibi sayısız unsurun bir araya gelmesi, pek çok gezgin için olduğu gibi fotoğrafçılar için de müthiş fırsatlar barındırıyor.

9 tam gün fotoğraf çekebileceğimiz şekilde hazırladığımız fotoğraf gezimizin programı aşağıdadır.

Gezi Programı

 1. Gün; 16 Mayıs Pazartesi, İstanbul – Havana

15 Mayıs Pazar akşamı 23:00’da İstanbul Havalimanı’nda buluşuyoruz. Planlanan kalkış saati 02:10, varışı yerel saatle 07:45 olan Türk Hava Yolları uçuşuyla Küba yolculuğumuza başlıyoruz. Küba’ya vardığımızda bizi alanda karşılayacak rehberlerimiz ve aracımız ile şehir merkezine hareket ediyoruz. Havana’nın İspanyol mimarisi ile bezenmiş sokaklarında gezimizin ilk fotoğrafları için turumuza başlıyoruz. Dünya kültür mirası olarak tescil edilmiş kent bizlere fotoğraf için eşsiz bir yelpaze sunuyor. Fotoğraf turumuzun sonunda akşam yemeğinin ardından oldukça uzun geçen günün yorgunluğunu atmak üzere odalarımıza çekiliyor ve Havana’da konaklıyoruz.

 1. Gün; 17 Mayıs Salı, Havana

Kahvaltı sonrası grubumuza özel organize edilen, üstü açık, klasik Amerikan arabaları ile Devrim Meydanına doğru yol alıyoruz. Bu yolculuk şehri tanımak ve geçtiğimiz yollarda bol bol fotoğraf çekmek için bize güzel bir fırsat veriyor. Daha sonra, Havana’nın okyanus ile buluştuğu meşhur Malecon sahilini baştan başa dolaşıyor ve Havana Körfezi’nin karşı kıyısına geçiyoruz. Che Guevara’nın şimdilerde müze olarak kullanılan evini ziyaret ediyoruz. Meşhur El Cristo de La Habana heykelini ve yanı başındaki, Moro Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Şehrin karşı kıyısında yer alan pek çok panoramik manzara noktası bizi bekliyor. Akşam üstü Amerikalı yazar, Ernest Hemingway’in sürekli takıldığı ve birçok kitabına konu olan, Havana’nın gece hayatına tanıklık edecek ve yine Havana’da konaklayacağız.

 1. Gün; 18 Mayıs Çarşamba Havana-Cienfuegos-Trinidad

Kahvaltının ardından, Trinidad’a doğru yola çıkacağız. İlk durağımız, Cienaga de Zapata Milli Parkı. Fotoğraf turumuzun ardından öğle yemeğimizi de bu milli parkta alacağız. Amerikalıların Küba Devrimi’ni bastırmak için çıkartma yaptığı Domuzlar Körfezi olarak bilinen meşhur Praya Giron rotasından Cienfuegos’a doğru yola devam edeceğiz. Yol buyunca kısa fotoğraf molaları vereceğiz. Fransız kent mimarisinin yanı sıra coğrafik anlamda da çok güzel bir şehir olan, Cienfuegos sokaklarında dolaşacak ve gün batımını burada fotoğraflayacağız. Turumuzun ardından iki saat kadar sürecek yolculukla Trinidad’a varacak ve yerel evlerimize yerleşeceğiz. Akşam yemeğimizin ardından sokak partilerinin ve yerel eğlencenin merkezi olan ülkeye özgü Afro-Cubano müziğinin hayat bulduğu Casa de la Música ve merdivenli sahnede günün yorgunluğunu atacak ve Trinidad’da konaklayacağız.

 1. Gün;19 Mayıs Perşembe Trinidad >> Ancon Plajı

Bugünümüzü, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Trinidad sokaklarına ayırdık. Küçük bir liman şehri olan, Arnavut kaldırımlı caddelerin, renkli yapıların ve tropik iklimin şehre kattığı özgün mimari yapıyı fotoğraflayacağız. Daha sonra isteyen misafirlerimiz ile bu küçük kasabada fotoğraf çekmeye devam ederken, fotoğrafa kısa bir mola vermek isteyenler ile meşhur tropik Ancon Plajı’na gidecekler ve masmavi Karayip Denizi’nin keyfini sürecekler. Akşam yemeğinin ardından yine Trinidad’da konaklayacağız.

 1. Gün;20 Mayıs Cuma Trinidad >> Santa Clara >> Havana

Kahvaltı sonrası rotamızı Santa Clara ya çeviriyoruz. İznaga kulesini gördükten sonra, Kölelik dönemi izlerinin hala günümüze taşındığı şeker vadisinden geçecek ve Küba Devrimi’nin dönüm noktalarından biri olan Santa Clara şehrine varacağız. Küba devrim lideri olarak anılan, Ernesto Che Guevara’nın mozolesini ziyaret edeceğiz. Öğle yemeği sonrası, Che’nin kumandasındaki gerilla birliğinin raydan çıkararak ele geçirdiği treni ve Batista ordusuna lojistik desteğini kesen çatışmanın izlerini göreceğiz. Burada vereceğimiz fotoğraf molası sonrasında   Havana’ya doğru devam edecek ve akşam Havana’da konaklayacağız.

 1. Gün;21 Mayıs Cumartesi Havana >> Pinar del Rio >> Vinales Vadisi

Kahvaltı sonrası rotamız Vinales Vadisi olacak. Ülkenin tarım merkezlerinden Pinar del Rio bugünün ilk durağı. Nüfusunun büyük bölümü Havana’ya göç etmiş şehrin sokaklarında bir fotoğraf turu yaptıktan sonra bambaşka coğrafyası ile Vinales Vadisi bizlere merhaba diyecek. Yeryüzünde ender görülen kaya yapısı ve yemyeşil doğası ile ünlü tropik vadi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Dünyanın en kaliteli tütünlerinin üretildiği bu vadideki atölyelerde puro üretiminin inceliklerini fotoğraflayacağız. Bu vadide misafirlerimiz ile at sırtında foto safari yapacak ve Küba kahvesinin yapıldığı atölye ve çiftlikleri ziyaret edeceğiz. Bu aktiviteye katılmak istemeyen misafirler, doğada keyifli bir yürüyüş yapabilecekler. Öğlen yemeğimizi tamamen organik bir çiftlikte ve yöresel yemeklerin tadına bakarak alacağız. Vadide gerçekleştireceğimiz foto safarimizde gün batımından sonra, bu güzel tropik kasabada eğlence ve dans için sokakları turlayacak ve Vinales’de konaklayacağız.

 1. Gün;22 Mayıs Pazar Vinales Vadisi

Kahvaltı sonrası, Vinales vadisi turumuz devam edecek. İsteyen misafirlerle bisiklet turu yapacak ve Evrim teorisinin resmedildiği dünyanın en büyük kaya resmi olan, Mural de la Prehistoria’yı fotoğraflamaya gideceğiz. Bu özel mekânda ananas meyvesi ile yapılan ve Küba’nın en güzel Pina Colada kokteylinin tadına bakacağız. Yöreye özgün organik çiftlikte öğlen yemeğimizi alacak ve foto safari sonrası kasabaya geri döneceğiz. Akşam yerel eğlence mekanlarında fotoğraf çekmeye devam edecek ve yine Vinales’de konaklayacağız.

 1. Gün;23 Mayıs Pazartesi Vinales >> Las Terrazas >> Artemisa >> Havana

Kahvaltı sonrası Havana’ya dönmek için yola çıkacağız. İlk fotoğraf durağımız, devrim döneminde sürdürülebilir organik tarım ve çevre için ormanlaştırma projelerinden birine ev sahipliği yapan, eko-turizmin Küba’daki en önemli bölgesi olan, cennet vadisi diye anılan, Las Terrazas. Tropik vadilerin içerisinden gelen akarsuların oluşturduğu bir gölün etrafında bulunan küçük bir köy olan Las Terrazas doğası bizleri büyüleyecek. Fotoğraf molamızın ardından öğle yemeğimizi de burada alacak ve yolculuğumuza devam edeceğiz. Yolumuzun üzerinde şirin bir kasaba olan Artemisya’ya da uğrayacağız. Yaklaşık bir saatlik yolculuk sonrası Havana’ya varacak ve Havana’da konaklayacağız.

 1. Gün;24 Mayıs Salı Havana

Fotoğraf gezimizin bu son günü hem sabah hem akşam saatlerini hedefleyerek şehrin farklı noktalarında kadraj arayışlarıyla değerlendirilirken, her katılımcının kendince değerlendirebileceği serbest zamanlar bulunacak.

Dileyen katılımcılar, ön çalışması yapılmış kurgu fotoğraf çekimi için modellerle çalışabilecekler.

Konaklama Havana.

 1. Gün; 25 Mayıs Çarşamba Havana >> İstanbul

Kahvaltı sonrası, Havana’dan ayrılıyoruz ve sabah saat 09:10’da planlanan uçuşumuzla dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. İstanbul’a planlanan varış saatimiz perşembe sabahı 08:30. Hareket tarihimizden sonraki 11. günün sabahında İstanbul Havaalanında gezimiz sona eriyor. 

Not: Hava ve ışık koşullarına göre, gezi danışmanı gruba da bilgi vererek programda değişiklikler yapabilir.

Uçuş Bilgileri

Aşağıda detayları bulunan THY uçuşuna göre organize edilmiş ve 20 katılımcı için grup bileti organizasyonu yapılmıştır. Fotoğraf gezisine katılacak ilk 20 katılımcı 820€ sabit fiyat üzerinden uçak biletlerini seyahat acentesinden temin edebilecek. Katılımcı sayısının 20 kişinin üzerinde olması durumunda katılmak isteyenler uçak biletlerini güncel fiyat üzerinden kendileri temin edecekler.

 • Gidiş          :              16 Mayıs Pazartesi                              02:10 İstanbul – 07:45 Havana
 • Dönüş        :              25 Mayıs Çarşamba                            09:10 Havana– 08:30 İstanbul (Perşembe)

Katılım Bedeli

İFSAK Küba Fotoğraf Gezisi Katılım Bedeli:

İFSAK Üyeleri için                               : 900€   

Misafirler için                      : 1000€ (Misafirlerimiz, geziye katılan bir İFSAK üyesinin daveti ile katılabilirler.)

Tek kişi konaklama bedeli  : 300€   

Gezi katılım bedeli nakit Euro olarak İFSAK Sekretaryasına ödenebilir.

Kredi kartı ile Türk lirası üzerinden ödeme yapmak isteyen katılımcılar için 50€ masraf bulunmaktadır.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:

 • Türkçe Rehberlik hizmeti
 • 9 gece konaklama ve 9 adet kahvaltı
 • Tur boyunca bütün ulaşımlar
 • Klasik Amerikan araçları ile Devrim Meydanı turu
 • Vinales Vadisi’nde At Safari
 • Zorunlu seyahat sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:

 • İstanbul veya geleceğiniz şehirden gidiş dönüş uçak bileti
 • Akşam ve öğle yemekleri
 • Şoför ve rehber bahşişleri
 • Müze ve ören yerleri giriş ücretleri
 • Kurgu fotoğraf çekimi için model ve mekan masrafları (katılmak isteyenlere göre belirlenecek)

Ödemeler

 • EFT ile,

İFSAK İSTANBUL FOTOĞ VE SİNEM AMAT DERNEĞİ –İş Bankası, Galatasaray Şubesi,

IBAN: TR 22 0006 4000 0011 0111 8719 44

 • İFSAK sekretaryasına nakit olarak, (Güncel ödeme planı için sekretarya ile iletişime geçebilirsiniz.

Kesin Katılım

Geziye katılmak isteyen misafirlerimiz kesin kayıtlarını 01 Nisan Cuma günü saat 19:00‘a kadar formu doldurarak katılabilirler.

 • İFSAK Küba Gezisi, bir fotoğraf gezisidir ve TURSAB 13551 belge numaraları BlueCat Travel Seyahat Acentesi ile gerçekleştirilecektir.
 • Gezi başlangıç tarihinden 14 gün öncesine kadar yapılacak rezervasyon iptallerinde gezi katılım ücretinin yarısı iade edilebilir, 7 günden az kalan iptallerde ise katılım ücreti iade edilemez.
 • Katılımcı kendi yerine başkasını bulduğu takdirde gezi ücretinin tamamı iade edilir.
 • Katılımın planlanandan az olması durumunda yeni bir maliyet hesaplanarak, gezi ücreti değiştirilebilir veya katılımcı sayısına göre gezi iptal edilebilir.

İletişim için; sekretarya telefonu 0212 292 42 01 veya iletisim@ifsak.org.tr e-posta adreslerimizi kullanabilirsiniz.

Katılım formu