İFSAK Kısa Film Yarışmaları

Türkiye’nin günümüze kadar süregelen en eski kısa film etkinliği, İFSAK tarafından gerçekleştirilmektedir. İlki 1978 yılında düzenlenen “İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması” başlatıldığı günden bugüne kadar ulusal düzeyde düzenlenmekte ve ülkemizdeki birçok kısa film etkinliğine örnek teşkil etmektedir.
 
Etkinlik, çoğu dünya çapında önemli eserler vermiş değerli sinemacıların ilk eserlerine gösterim olanağı sunmakla birlikte, o yıllardan bugüne arşivlenen filmler sayesinde ülkemizin en kapsamlı kısa film arşivinin oluşmasına da katkı sağlamaktadır.
 
İFSAK gelecek dönmlerde de; aynı düşüncelerle ülkemizdeki sinema eseri sahiplerinin, üretimlerini artırmak, bir sanat olarak sinemacılığın gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, yeni fikirlere öncü olabilmek amacıyla her yıl “İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması”nı düzenleme kararlılık ve inancıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

1 Kısa Film Yarışması

İFSAK çatısı altındaki ilk kısa film yarışmasının düzenlenmesine 24 Haziran 1977 tarihinde karar verilmiş ve yarışmanın son katılım tarihi 15 Eylül 1978 olarak belirlenmiştir.

Ersin ALOK, Mehmet BAYHAN, Burçak EVREN, Onat KUTLAR, Ayhan SONGAR, Sami ŞEKEROĞLU ve Kaya TANYERİ yarışmanın seçici kurulunu oluşturmuşlardır.

2 Kısa Film Yarışması

İFSAK, İDGSA ve Sinema TV Enstitüsü’nün işbirliği ile hazırlanan yarışmanın son katılım tarihi 15 Kasım 1979 olarak belirlenmiş ve jüri; Atilla DORSAY, Erdoğan AKSEL, Hilmi ETİKAN, Semra ÖZDAMAR, Yavuz ÖZKAN, Sami ŞEKEROĞLU ve Ahmet YÜZÜAK’tan oluşmuştur.

3 Kısa Film Yarışması

8 Haziran 1981 tarihinde üçüncüsü gerçekleştirilen yarışmanın jürisi; Atıf YILMAZ, Yıldız CIBIROĞLU, Sami ŞEKEROĞLU, Atilla DORSAY, Oğuz MAKAL ve Hilmi ETİKAN’dan oluşmuştur.

4 Kısa Film Yarışması

Jürisinde Ömer KAVUR, Vedat TÜRKALİ, Vecdi SAYAR, Oğuz MAKAL, Hilmi ETİKAN’ın bulunduğu yarışma 8 Mart 1982 tarihinde düzenlenmiştir.

5 Kısa Film Yarışması

Yarışma; Sinan ÇETİN, Gani TURANLI, Rekin TEKSOY, Ali ÖZGENTÜRK, Hilmi ETİKAN ve Atilla DORSAY’dan oluşan jüri ile 27 Ocak 1983 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

İFSAK’ın 25. yıl etkinlikleri arasında yer alan toplu gösterinin ödül töreni 9 Şubat 1984 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirilmiştir.

İFSAK tarafından düzenlenen “1. İstanbul Kısa Film Şenliği” 1 Şubat 1984’de gerçekleştirilmiş ve İFSAK Kısa Film Yarışması’nda ödül alan yapıtlar ilk kez Türkiye’yi temsilen bu şenlik kapsamında yer almıştır.

6. Kısa Film yarışması

Son katılım tarihi 10 Aralık 1984 olarak belirlenen yarışmanın jürisi Tarık AKAN, Sungu ÇAPAN, Sinan ÇETİN, Bülent ENGİN, M. Emin KURŞUN, Ali ÖZGENTÜRK ve Güneri SARIOĞLU’dan oluşmuştur.

7. Kısa Film Yarışması

16 Aralık 1985 son katılım tarihli yarışmanın jürisinde; Suha ARIN, Sungu ÇAPAN, Vecdi SAYAR, Şener ŞEN, Yavuz TURGUL, İlhan UÇKU ve Fehmi YAŞAR bulunmuştur.

8. Kısa Film Yarışması

Son katılım tarihi 15 Aralık 1986 olan yarışmanın jürisi; Nesli GÖLGEÇEN, Sungu ÇAPAN, Vecdi SAYAR, Ahmet MEKİN, Yavuz TURGUL, İlhan UÇKU ve Fehmi YAŞAR’dan oluşmuştur.

9.Kısa Film Yarışması

1987 yılında gerçekleştirilen yarışmanın ödül töreni ve gösterimleri yapılmıştır. Seçici kurul ise Hilmi ETİKAN, Güneri SARIOĞLU, Vecdi SAYAR, Atilla CANDEMİR ve Yavuz TURGUL’un katılımlarıyla oluşturulmuştur.

10.Kısa Film Yarışması

1988 yılındaki yarışma, bir hafta süren “Uluslararası Kısa Film Günleri” ile aynı yıl düzenlenmiştir. Orhan BÜYÜKDOĞAN, Hilmi ETİKAN, Aytekin ÇAKMAKÇI, Vecdi SAYAR, Bilge OLGAÇ, Bilgin ADALI, Gülsüm KARAMUSTAFA ve Burçak EVREN jüri üyesi olarak görev almışlardır.

11.Kısa Film Yarışması

İFSAK’ın 30. yaşını kutladığı 1989 yılında düzenlenen yarışmanın jürisi; Hilmi ETİKAN, Tan ORAL, Korhan YURTSEVER, Şahika TEKAND ve Rekin TEKSOY’dan oluşmuştur.

19-24 Şubat 1990 tarihleri arasında İFSAK, Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla 2.İstanbul Kısa Film Günleri’ni gerçekleştirmiştir.

12.Kısa Film Yarışması

Yarışmanın jürisi; Eriş AKMAN, Tunç BAŞARAN, Ömer DÜZENCİ, Levent ONAN, Rekin TEKSOY, Ümit ÜNAL ve Alinur VELİDEDEOĞLU’dan oluşmuştur.

18-23 Şubat 1991 tarihleri arasında İFSAK ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliği ile 3. Uluslararası Kısa Film Günleri düzenlenmiştir. 

13. Kısa Film Yarışması

1991 yılındaki yarışmanın jürisi; Aytekin ÇAKMAKÇI, Erdem GÖKGÜCÜ, Semih KAPLANOĞLU, Sabri ÖZAYDIN, Sevim OKYAY, Şahika TEKAND ve Fehmi YAŞAR’dan oluşmuştur.

14. Kısa Film Yarışması

Yarışma 1993 yılında, geçmiş yıllardaki heyecan ve katılım ile gerçekleştirilmiştir.

İFSAK 14.Ulusal Kısa Film Yarışması – 1993
Seçici Kurul:
Bedri Baykam, İbrahim Altınsay, Yusuf Kurçenli, Ahmet Kırkkavak ve Yusuf Fakioğlu.
Sinema Filmi Dalında En iyi film Ödülü:
Parktaki Işık – Nur Akalın
Buradan Uzağa – Nur Akalın
Video Film Dalında En iyi film Ödülü:
Rüyamı Çektim ve Müzik Ekledim – Füsun Kayay
Başarı Ödülü:
 Tangle Food – Duran Dolu
Özendirme Ödülü:
Ayrıntı – Meryem Bayar
Uyuyan Adam – Uğur Aydemir

15. Kısa Film Yarışması

1994 yılında gerçekleştirilen yarışmanın gösterileri 20-24 Şubat 1995 tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.

İFSAK 15.Ulusal Kısa Film Yarışması  – 1994
Juri Üyeleri:
Nur Akalın, Mehmet Eryılmaz, Sabri Kaliç, Özer Kızıltan, Enis Rıza Sakızlı
Sonuçlar:
Kısa Metraj Film Dalı

1.lik – Değer film bulunamadı
2.lik – Oktay Güzeloğlu ‘’Kir’’
3.lük – Ertekin Akpınar ‘’ Waldo, Sen Neden Burada Değilsin ? ‘’
Seçici Kurul Özel Ödülü – Afşar Arda ‘’ Infinity ‘’
Kısa Metraj Video Dalı
1.lik – Kaan Şensoy ‘’Illusion ‘’
2.lik – Ahmet Sönmez ‘’Ejder’in Dönüşü ‘’
3.lük – Serdar Pehlivanoğlu ‘’ Julia Sax ‘’

16. Kısa Film Yarışması

1995 yılında gerçekleştirilen yarışmanın gösterileri 20-24 Şubat 1995 tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.

17. Kısa Film Yarışması

Yarışmada başarılı bulunan filmler 4-9 Mart 1996 tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen gösterimlerle sanatseverlere ulaşmıştır.

İFSAK 17.Ulusal Kısa Film Yarışması  – 1996
Seçici Kurul Üyeleri:
Hüseyin Kuzu, Ahmet Soner, Günsel Tuncer ve Sinan Turan.
İfsak Sinema Filmi Dalı
1.lik – Bir Kent Durumu – Ahmet Sönmez
2.lik – Kiralık Ev- Sezgin Türk
3.lük – Uçmak İstiyorum – İlker Canikligil
İfsak Video Dalı:
1.lik – Yabancı – Bülent Erçetin
2.lik – Bir sevgi Filmi – Sadullah Şentürk
3.lük – Sevgili Rigby – Cenk Yengiloğlu

18. Kısa Film Yarışması

Yarışmada ön elemeyi geçen yönetmenlerle 12 Mayıs 1997’de İFSAK’ta söyleşi yapılmış; sinema sanatımızın gereken saygınlığa ulaşabilmesi için her güçlüğe katlanarak yaşamını bu yolda yitiren sinemacılarımızın anısına saygı duruşunda bulunulmuştur.

Yönetim Kurulu Başkanı’nın ve İFSAK Sinema ve Yayın Birimleri Sorumlusu’nun yaptıkları konuşmalarda fotoğrafçı ve sinemacı dayanışmasının önemi vurgulanmıştır. “Kısa Filmin Geleceği ve Sorunları”nın tartışıldığı söyleşide, İFSAK’ta sinema etkinliklerinin yeniden başlatılmasının önemi üzerinde durulmuştur.

İFSAK 18.Ulusal Kısa Film Yarışması -1997
Seçici Kurul:
Nesli Çölgecen
En iyi film Ödülü – Duran Dolu ‘’ Mavi Çocuk ‘’
1.lik- Gürcan Keltek ‘’ Adem’in Kaburga Kemiği’’
2.lik- Aydın Bulut ‘’ Babaanne’’
3.lük – Ahmet Uluçay ‘’ İnci Denizin Dibinde’’

19. Kısa Film Yarışması

Yarışmaya toplam 50 film katılmıştır. Hilmi ETİKAN, Hüseyin KUZU, İkram TAŞTAN’dan oluşan ön seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucu, ön elemeyi geçen filmler belirlenmiştir. Yönetmenlerinin de katıldığı son değerlendirme ise Yönetmen Engin AYÇA tarafından yapılmıştır.

Ön elemeyi geçen ve dereceye giren filmler 23-28 Mart 1998 tarihleri arasında düzenlenen 10. Uluslararası İstanbul Kısa Film Günleri’ne Türkiye’yi temsilen katılmışlardır. Sinema filmi dalında 1.’lik alan Ebru YAPICI’nın“Kıyıda” filmiCannes Film Festivali’nde Türkiye’yi temsil etmiştir.

25. Kısa Film Yarışması

2003-2004 döneminde gerçekleştirilen yarışmaya toplam 136 tane kısa film başvurusu olmuştur. Seçici kurulunda; Hilmi ETİKAN, Haşmet TOPALOĞLU ve Selim EVCİ’nin bulunduğu yarışmanın ön elemesini geçen 24 eser arasından; tek seçici olarak Ümit ÜNAL tarafından değerlendirme yapılmıştır.

En iyi kurmaca 35mm film dalında Seyfi TEOMAN (Apartman)

En iyi kurmaca video dalında Deniz BUGA (Kardeşler)

En iyi belgesel video dalında Dilek ÇOLAK (Görüşeceğiz/Lale)

En iyi deneysel video dalında Esin BÜYÜKYILDIRIM,  Osman Ozan ÖZBANAZI (Bir Varmış Bir Yokmuş)

En iyi canlandırma video dalında Ahmet SÖNMEZ (Kopi)

ödüle layık görülmüşlerdir.   

26. Kısa Film Yarışması

2004-2005 döneminde gerçekleştirilen yarışmaya toplam 158 tane kısa film başvurusu olmuştur. Seçici kurulunda; Hilmi ETİKAN, Uğur İÇPAK ve Selim EVCİ’nin bulunduğu yarışmanın ön elemesini 29 eser geçmiş; değerlendirme tek seçici olarak Necati SÖNMEZ tarafından yapılmıştır.

En iyi kurmaca 35mm film Jüri Özel Ödülünü H. Fatih KIZILGÖK (Toz)

En iyi kurmaca video ödülünü Deniz BUGA (Uyku)

En iyi kurmaca video Jüri Özel Ödülünü Arinsu ARSLAN (Kırıntı)

En iyi belgesel video ödülünü Alaz SOYTEMİZ, Emir ÇAKAROZ, Gonca KÜPÇÜ, Meltem CEMİLOĞLU, Nurhak KARAYOL (Doğuştan Lider) almışlardır.

27. Kısa Film Yarışması

2005-2006 döneminde gerçekleştirilen yarışmaya toplam 193 adet kısa film başvurusu olmuştur. Seçici kurulunda; Yamaç Okuri Belmin Söylemez, Berna Kuleli’nin bulunduğu yarışmanın ön elemesini geçen 31 eser arasından; tek seçici olarak Yeşim Ustaoğlu değerlendirme yapmıştır

En iyi kurmaca 35mm film ödülüne “Fareler”

En iyi kurmaca 35mm film Jüri Özel Ödülüne ise “Zilzal” adlı eserler layık görülmüştür.

En iyi belgesel video ödülünü Behiye Yılmaz (Bir Çift Kanadın Peşinde)

En iyi belgesel video jüri özel ödülünü Serkan Şavk, Barış Şahin, Şevket Onur Cihan (Ömer Eve Gel)

En iyi deneysel video ödülünü Ufuk Aksoy (Dram 19 DK)

En iyi deneysel video özel ödülü Ozan Özdilek (Entropi)

En iyi canlandırma video ödülünü Aksel Zeydan Göz (Simone) almışlardır.

28. Kısa Film Yarışması

2006-2007 döneminde gerçekleştirilen yarışmaya toplam 201 tane kısa film ile başvurulmuştur. Seçici kurulunda; Murat ŞEKER, Ebru CEYLAN, Selim EVCİ’nin bulunduğu yarışmanın ön elemesini 29 eser geçmiş; değerlendirme ise tek seçici olarak Reha ERDEM tarafından yapılmıştır.

En iyi kurmaca video dalında, İlker ÖDEMİR (Ukde)

En iyi belgesel video dalında Arzu KÖKSAL (Yollar Çimen Bağladı) ve Serkan YÜKSEL (Issız)

En iyi deneysel video dalında Ozan ÖZDİLEK (Elektrik)

En iyi canlandırma video dalında Nitsa ÇUKUREL, Yasemin TEKMEN (Pemby’nin Hazin Yaşamı)

ödüle layık görülmüşlerdir.

29. Kısa Film Yarışması

Bu yıl ilk kez T.C. vatandaşlığı şartının aranmadığı 29. İFSAK Kısa Film Yarışmasısonuçlandı. 153 filmin katıldığı, 27‘sinin ön elemeye kaldığı yarışmanın seçiciliğini Doç.Dr. Battal Odabaşı, Ali Şimşek ve Nur Akalın yaptı. Jüri toplantısında ön elemeyi geçen filmler yönetmenlerinin katılımı ile izlendi. 28 Ekim 2008 tarihinde açıklanan sonuçlar aşağıdaki gibidir:

En iyi kurmaca film:  SÜT VE ÇİKOLATA – Yön: Senem Tüzen
Özel ödül: BUTİMAR – Yön: Erol Mintaş

En iyi belgesel film: AĞITÇI KADINLAR – Yön: Erdal Özbek
Özel Ödül:  KEMANİ – Yön: Cahit Çeçen

En iyi deneysel film: BAŞKENT ANKARA – Yön: Burak Altun 

En iyi canlandırma film:  FARE VE İNSAN – Yön: Batuhan Ener                           

ORTALAMA KIRK ÇÖP – Yön: Burkay Doğan 

30. Kısa Film Yarışması

Bu yıl 30’su düzenlenecek olan İFSAK Kısa Film Yarışması’nın başvuruları başladı.

Kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma kategorilerinde gerçekleşecek olan yarışmanın son başvuru tarihi 31 Aralık 2009 olarak belirlendi.

Ön Seçici Kurul:
• Doç.Dr. Neşe KARS – İ.Ü. İletişim Fak. Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi
• Senem AYTAÇ – Altyazı Dergisi Sinema Yazarı
• Senem TÜZEN – Kısa Film Yönetmeni
• Aylin KÖK AYDIN – İFSAK Sinema Eğitimi Sorumlusu
• Serkan TURAÇ – İFSAK Eğitim Koordinatörü

Tek Seçici:
• Seyfi TEOMAN – Yönetmen

Yarışmaya başvuran filmler arasından, yukarıda isimleri açıklanan seçici kurul tarafından yapılan ön eleme sonucu değerlendirmeye alınan eserler 2010 yılı mart ayı içerisinde düzenlenecek etkinlikle izleyici ile buluşacak.

30. İFSAK ULUSAL KISA FİLM VE BELGESEL YARIŞMASI SONUÇLARI

Seyfi Teoman’ın tek seçici olarak görev yaptığı jüri toplantısında ön elemeyi geçen film yönetmenlerinin katılımı ile izlenmiştir. Sonuçlar aşağıdaki gibidir.

En İyi Kurmaca Film: 

Güven Bana- Nazlı Elif Durlu
Mansiyon : Meret- Hakan Ömer Zorka 
Mansiyon : Yazlık- Eray Mert

En İyi Belgesel Film:

Bu Sahilde- Merve Kayan-Zeynep Dadak
Mansiyon: Mezra Ezidiya

En İyi Deneysel / Canlandırma Film:

Özleyiş- Eytan İpeker
Mansiyon: Yolda – Alper Öztekin

32. Kısa Film Yarışması

Rıza Kıraç’ın seçici olarak görev yaptığı yarışmanın sonuçları aşağıdaki gibidir.

Kurmaca Dalı

En İyi Film:  
Efsun  / yön: Aksel Bonfil

İkinci film
Alala / yön: Ahmet Baturay TAvkul

Üçüncü film
Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanmıştır / yön:Kerem Keskin

Mansiyon
-Direk Aşk / yön: Ertuğ Tüfekçioğlu
-Musa / SErhat Karaaslan
-Ali Atabak / Orhan İnce

Belgesel Dalı

En İyi Film: 
-İn Out / yön: Zeynep Merve Uygun

Mansiyon
Büyükaşık’lar / yön: Nagihan Çakar

Deneysel / Canlandırma

En İyi Film: 
Hain Kurt / Defne Tesal – Murat Yıldız

Mansiyon
Ankara Nox / Özlem Mengilibörü
     

33. Kısa Film Yarışması

Derviş Zaim’in tek seçici olarak görev yaptığı yarışmanın sonuçları aşağıdaki gibidir.

Kurmaca Dalı

En İyi Film:

– Sabah Öğle Akşam
– Buhar

Mansiyon

– Düğün
– Mesut

Belgesel Dalı

En İyi Film:

– Ben Sen O
– Hala

Mansiyon

– Dünyayı Kurtarmaya Çalışanlar

Deneysel / Canlandırma Dalı

En İyi Film:

– Müphem

Mansiyon

– Fidan

34. Kısa Film Yarışması

34. İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması sonuçları 27 Nisan tarihinde yapılan ödül töreninde açıklandı. Ödül alan filmler aşağıdaki gibidir.

Sayın Buğra DEDELİOĞLU
Şeref Dayı ve Gölgesi Filmi ile
Kurmaca Dalı En İyi Kısa Film

Sayın Ümit TAYAM
Ayrılık Filmi ile
Kurmaca Dalı En İyi İkinci Kısa Film

Sayın Deniz ÖZDEN
Bir Maç Günlüğü Filmi ile
Kurmaca Dalı En İyi Üçüncü Kısa Film

Sayın Özkan KÜÇÜK
Pepuk Filmi ile
Kurmaca Dalı Mansiyon

Sayın Onur KÖK
Bosna’da Gönlüm Sonbahar Filmi ile
Belgesel Dalı En İyi Kısa Film

Sayın Kemal SEVİMLİ
Bosna’da Gönlüm Sonbahar Filmi ile
Belgesel Dalı En İyi Kısa Film

Sayın Uğur Egemen İRES
Meğer Filmi ile
Belgesel Dalı En İyi İkinci Kısa Film

Sayın Şirin Bahar DEMİREL
Leviathan’la Yaşamak Filmi ile
Belgesel Dalı En İyi Üçüncü Kısa Film

Sayın Haydar DEMİRTAŞ
Misafir Filmi ile
Belgesel Dalı Mansiyon

Sayın Ercan ORHAN
Ase Filmi ile
Belgesel Dalı Mansiyon

Sayın Burkay DOĞAN
Olası Maktul Halleri Filmi ile
Deneysel/Canlandırma Dalı En İyi Kısa Film

Sayın Güven ŞAHİNKANAT
Leke Filmi ile
Deneysel/Canlandırma Dalı Mansiyon