İFSAK 30. Kısa Film Festivali

Kısa Filmleri İzleyiciyle Buluşturan İFSAK 30. Kısa Film Festivali Başlıyor

Bu yıl 30. kez düzenlenecek olan İFSAK Kısa Film Festivali, 11-17 Mart 2024 tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi ve İFSAK salonlarında gerçekleşecek. Ulusal ve Uluslararası  olmak üzere iki ana bölümden oluşacak festivalde söyleşiler ve bir de Masterclass yer alacak. Festivalde ayrıca “İFSAK Sinema Emek Ödülü” de sahibini bulacak.

Alanlarında önemli isimler Ethem ÖZGÜVEN, Zeynep ÜNAL ve Ziya DEMİREL İFSAK 44. Kısa Film ve Belgesel Yarışması ön elemesini geçen filmleri değerlendirerek, ödül almaya hak kazanan filmleri seçecek.

Festivalin Ulusal bölümü, İFSAK 44. Kısa Film ve Belgesel Yarışması’nda ön elemeyi geçen 42 filmden oluşuyor. Belgesel, Canlandırma, Deneysel ve Kurmaca kategorilerinde katılan toplam 312 film, akademisyen, yönetmen Bahar KILIÇ ADİLÇE, yönetmen Deniz TORTUM ve İFSAK Sinema Birimi üyesi Gönül GÖZEN’den oluşan ön jüri tarafından değerlendirildi. Ön elemeyi geçen 42 film yönetmen, sinema yazarı ve akademisyen Ethem ÖZGÜVEN, yapımcı, yazar ve yönetmen Zeynep ÜNAL ve yönetmen Ziya DEMİREL’den oluşan yarışma seçici kurulu tarafından değerlendirilerek, dallarında en iyi filmler belirlenecek.

Yarışma sonuçları 16 Mart Cumartesi günü Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak ödül töreninde açıklanacak ve ödüller sahiplerini bulacak.

Otuz dört ülkeden doksan dokuz kısa film festivale renk katacak.

Uluslararası bölümde Avusturya Kültür Ofisi, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Danimarka Kültür Enstitüsü, Fransız Kültür Merkezi İstanbul, Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Indie Busan Film Association, Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi ve 2024 Macar-Türk Kültür Yılı, Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi İstanbul, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Filmfreeway’in kurumsal, Vicki Topaz, Deniz Şimşek ve Veneta Vandrova’nın kişisel katkılarıyla ABD, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Avustralya, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Ermenistan, Etiyopya, Fas, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İran, İspanya, İsveç, Kazakistan, Kolombiya, Kongo, Kore, Kosova, Küba, Lübnan, Macaristan, Nepal, Pakistan, Romanya, Suudi Arabistan, Tayland, Tunus, Vietnam ve Yunanistan olmak üzere toplam otuz dört ülkeden filmler yer alacak. Festival düzenleme kurulu uzun süren bir film izleme maratonundan sonra dünyanın çeşitli festivallerinde ilgi gören filmlerin yanı sıra, ilk defa Türkiye prömiyerini yapacak toplam 99 kısa filmi festival programına dahil etti.

Festivalde çeşitli konularda söyleşiler yer alacak.

İFSAK 30. Kısa Film Festivali’nde  yönetmen Nehir TUNA’nın katılımıyla Kısadan Uzuna, sinemaya yazılarıyla büyük katkılarda bulunmuş, 1 Nisan 2023’te kaybettiğimiz Sungu Çapan konulu Anısına söyleşilerinin yanı sıra, Hollanda ve Romanya’dan iki yönetmen, kendi filmlerinin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak. Festivalde ayrıca Rıza KIRAÇ’ın sinemada senaryo yazımı üzerine vereceği bir de masterclass yer alacak.

Festivalde kısa filmciler izleyicilerle bir araya gelecek.

İFSAK Kısa Film Festivali’nde son altı yıldır, sinemaya değerli katkılarda bulunmuş ve artık aramızda olmayan sinemacılara ithafen Anısına bölümü düzenlenmekte. Anısına bölümünde bu yıl, “derinlikli bakışı, katmanlı ve incelikli üslubuyla ufuk açan bir sinema yazarı” Sungu Çapan anılacak.

Kısa filmlerinin ardından yaptıkları uzun metraj filmlerle öne çıkarak Türk sinemasını dünya festivallerine taşıyan yönetmenlerin konuk olduğu Kısadan Uzuna bölümünde bu yılın konuğu Nehir Tuna. Yönetmen, yapacağı söyleşiyle festivalde yer alarak, kısa ve uzun metraj film deneyimlerini izleyicilerle paylaşacak.

İFSAK Sinema Emek Ödülü sahibini bulacak.

Her yıl sinema sektörüne önemli katkı sağlayanlara verilen ‘İFSAK Sinema Emek Ödülü’nün bu yılki sahibi, sinemaya 1967 yılında görüntü yönetmeni olarak başlayan, aralarında Selvi Boylum Al Yazmalım, Hayallerim Aşkım ve Sen gibi unutulmaz filmlerin de bulunduğu 120’den fazla filmde görüntü yönetmeni olarak çalışmış ve en iyi görüntü yönetmeni dalında iki kez altın portakal kazanmış olan Çetin TUNCA olacak. Tunca’ya ödülü, 16 Mart 2024 Cumartesi günü Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak ödül töreninde takdim edilecek.

Ön elemeyi geçen filmlerin tam listesi ve Festival ile ilgili daha detaylı bilgi için:

(0212) 292 42 91- (0212) 292 18 07

Festival Teaser Kurgu : Altan BAL

Afiş Tasarım : Özlem Gül BİNGÖL

Festival tanıtım videoları: İpek YILDIZ

KURUMSAL DESTEKÇİLERİMİZ

FESTİVAL PROGRAMI ve TÜM DETAYLAR İÇİN