İFSAK 29. Kısa Film Festivali

Kısa Filmleri Seyirciyle Buluşturan İFSAK 29. Kısa Film Festivali Başlıyor

Bu yıl 29. kez düzenlenecek olan İFSAK Kısa Film Festivali 22-29 Mayıs 2023 tarihleri arasında İFSAK ve Fransız Kültür Merkezi salonlarında gerçekleşecek.

İFSAK 43. Ulusal Kısa Film ve Belgesel yarışmasında ön elemeyi geçen filmlerin de gösterileceği programda ayrıca Romanya, Macaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İran, Afganistan, Kolombiya, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Kamboçya, Litvanya, Çin, İtalya, Yeni Zelanda, Hollanda, İran, Polonya, Somali, Moğolistan ve Brezilya’dan kısa filmler de var.

Londra’da yaşayan yönetmen Barış Celiloğlu, karantina döneminde artan kadın cinayetleri ve aile içi şiddet üzerine hazırladığı dijital tiyatro projesi “Karantinada Mahsur” ile festivale konuk olacak. Theo Angelopoulos’un “The Other Sea” ve David Cronenberg’in “Crimes of The Future” filmlerinde set fotoğrafçısı olarak çalışmış Nikos Nikolopoulos, her iki yönetmenle de çalışma deneyimlerini fotoğraflarıyla anlatarak bir set fotoğrafçısının çalışmaları üzerine bir masterclass gerçekleştirecek.

Budapeşte Kısa Film Festivali program direktörü Zalán Bata, Macaristan kısa filmlerinin gösteriminin ardından soru cevapla izleyicilerle buluşacak. Belgesel yönetmeni, kurgucu, yapımcı Afsaneh Salari ve yönetmen Ceylan Özgün Özçelik, İran ve Türkiye’de sinema yapmayı iki kadın sinemacı olarak anlatacakları bir söyleşi gerçekleştirecekler. Festivalin Anısına bölümünde 2019 yılında kaybettiğimiz Ayhan Ergürsel, çalışma arkadaşlarının katıldığı bir söyleşi ve yönettiği belgeseli ile anılacak. Festivalin Kısadan Uzuna bölümünde Ziya Demirel, kısa filmleri ve söyleşiyle konuk olacak.

İFSAK 43.Ulusal Kısa Film ve Belgesel yarışması ödül töreni  27 Mayıs 2023 Cumartesi günü Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Festival programı kisafilm.ifsak.org.tr adresinden takip edilebilir.

Ayrıca, festival afişi üzerindeki QR kodla da programa ulaşılabilir.